21 Kasım 2018

Türkiye’de Online Alışverişlerde Yorumların Etkisi Büyük [İnfografik]

Tüketiciler alışveriş yapmadan önce aile veya arkadaşlarının görüşlerini almayı tercih ediyorlar ve internetten alışverişlerde de aile ve arkadaş görüşlerinden sonra ürünler hakkında bırakılan yorumlar önemli bir rol oynuyor.

Güvenrehberi.com’un hazırladığı infofgrafiğe göre, Türkiye’deki online alışverişlerin yüzde 70’inin yorumlara dayalı olduğu belirtiliyor. Kullanıcıların yüzde 82’si internet üzerindeki yorumları okurken, bu yorumlardan etkilenme oranı ise yüzde 70. ABD’de ise bu oranın yüzde 73 olduğu gözlemleniyor.

ABD’de BrightLocal’ın yaptığı bir araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 85’i online müşteri yorumlarını okurken, yüzde 73’lük bir bölümü bu yorumlardan etkilendiğini ve bu yorumların şirketlere duydukları güveni artırdığını söylüyor. Yüzde 12’lik bir kullanıcı kesimi ise online yorumları dikkate almadığını belirtiyor.

Nielsen’in 56 ülkede 28 bin internet kullanıcısıyla yaptığı “Dünyada Reklama Güven” araştırasında tüketicilerin yüzde 92’si en çok arkadaş ve aile tavsiyelerine güvenirken, yüzde 70’lik bir bölüm online müşteri yorumlarına güven duyduğunun üzerinde duruyor.

Araştırmada öne çıkan bir diğer bilgi de e-ticaret şirketleri müşteri memnuniyetlerini ölçen bağımsız üçüncü taraf şirketlerin sertifikalarını sitelerinde gösterdiklerinde geri dönüşüm oranlarında yüzde 35’e yakın bir artış gözlemlenebiliyor.

guvenrehberi-infografik-01Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Hikmet KIZILKAYA der ki:

    güvenilir şirketlerden yapılan alışverişlerde yorumlara bakılmaz kalitesine güven varsa beğendiğini alış tüketici.

Fikrini söyle

*