19 Kasım 2018

Türkiye’de Online Bankacılık Saldırıları Artıyor

Veri güvenliğinde küresel çözüm sağlayıcı Trend Micro, yayınlanan 2014 İkinci Çeyrek Raporu ile hem Türkiye hem de dünyada meydana gelen siber saldırıları istatistikleriyle gözler önüne seriyor:

Türkiye, online bankacılıkta en çok saldırıya uğrayan Avrupa’da birinci, dünyada ise altıncı ülke oldu.

Raporda Türkiye’de veri güvenliğine yönelik tehdit potansiyelinin yüksek olduğunu belirledi. Ülkedeki bilişim altyapısı geliştikçe tehdit potansiyelinin de artacağına dikkat çekildi. Rapordaki verilerde Türkiye’deki en büyük tehditlerin başında online bankacılığa yönelik saldırıların olduğu belirtildi. Türkiye, Avrupa’da bu alanda en fazla saldırıya uğrayan ülke oldu. Dünyada ise Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Brezilya ve Vietnam’ın ardından altıncı sıraya yükseldi.

Türkiye’de zararlı online bankacılık yazılımı sayısı özellikle son üç ayda artarak online bankacılık yazılımı kurbanı bilgisayar sayısı 4 bin 567’e yükseldi. Aşağıdaki grafiği yüksek çözünürlüklü görüntülemek için üzerine tıklayın.

Q2OnlineBankacilik

Ayrıca Türkiye’deki birçok bilgisayar son 3 ayda Botnet ağına dahil oldu Raporda Türkiye 1 milyon 873 bin Botnet bağlantılı bilgisayarla tüm dünyada dördüncü sırayı aldı. Son 3 ay için Türkiye’ye yönelik bir saptama da hedefli saldırılar konusunda. En çok hedef alınan ülkeler arasında Türkiye yedinci sırada.

Raporda Türkiye’de Adware’lerin malwarelerden daha etkin bir tehdit olduğuna dikkat çekiliyor. Ayrıca çevirimdışı olarak da etkin olan USB bellek ve taşınabilir harddsik’lerle bulaşan SALITY ve GAMARUE gibi kırma ve hackleme araçları da Türkiye’de ilk 10 tehditin içinde bulunuyor.

2014 Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında en çok öne çıkan siber saldırılar

Trend Micro raporunda 2014’ün ikinci çeyrek döneminde tüm dünyada en çok dikkat çeken siber saldırı ve güvenlik açıklarını listeledi. Heartbleed ve Windows XP güvenlik açığı, veri güvenliği ihlalleri, DDos saldırıları, bankacılığı hedef alan saldırılar, Ransomware ve kullanıcı gizliliği açıkları 2014’ün ilk yarısında karşılaşılan en büyük tehditler arasında yer aldı. Kimlik Hırsızlığı Araştırma Merkezi’nin (ITRC) verilerine göre Haziran 2014’e kadar 10 milyon insanın kişisel verileri açığa çıktı. Bu verilerin büyük çoğunluğu ise kurumların veri merkezlerinden çalındı. Aşağıdaki grafiği yüksek çözünürlüklü görüntülemek için üzerine tıklayın.

Q2Hedeflisaldiri

Türk sitelerinin yüzde 25’i HeartBleed’den etkilendi

Hearbleed Bug bugüne kadar ortaya çıkarılmış en büyük güvenlik açığı olarak ülkemizde de büyük dikkat çekti. İki yılın sonunda fark edilen bu güvenlik açığı internette güvenli işlem yaparken kullanılan SSL protokollerindeki bir güvenlik açığından kaynaklandı. Türkiye’deki ‘.tr’ alan adı kullanan internet sitelerinin yüzde 25’inin, dünyada ise 300 binden fazla internete bağlı sistemin Heartbleed’e karşı savunmasız olduğu belirlendi. Bu açık aynı zamanda bankacılık, alışveriş ve ödeme işlemlerinde kullanılan 1300 Android uygulamasını da etkiledi. Mobil platformlardaki güvenlik açığına Android 4.1.1 sürümü ile birlikte çalışan OpenSSL kütüphanesinin sebep olduğu belirlendi.

Windows XP’nin 8 Nisan’da sona eren yazılım desteği birçok kullanıcının veri güvenliği için tehlike yarattı. Trend Micro Smart Protection Network verilerine göre kullanımdaki bilgisayarların yüzde 32’si, yani her 3 bilgisayardan 1’i hala Windows XP ile çalışıyor. Internet Explorer’ın 6’dan 11’e kadar olan sürümlerinde karşılaşılan Zero-Day güvenlik açığının düzeltilmesi Windows XP için yapılan en son güvenlik güncellemesi oldu.

Hedefli saldırılardan  devlet kurumları da zarar gördü

Bu dönemde görülen hedefli saldırıların yüzde 81’i devlet kurumlarını hedef aldı. Yüzde 62 oranla Tayvan en çok hedefli saldırıya uğrayan ülke oldu. Japonya ise yüzde 22 oranla ikinci sırayı aldı. Bu durumun nedeninin Tayvan ve Japonya’nın devlet kurumlarını hedef alan ve e-posta üzerinden gerçekleştirilen PLEAD ve ANTIFULAI hedefli saldırı kampanyalarının olduğu ortaya çıktı. Türkiye ise yüzde 1 oranla hedefli saldırıya uğrayan ülkeler arasında yedinci sırayı aldı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*