15 Kasım 2018

Türkiye’de Online Dermokozmetik Pazarı 60 Milyon Dolar [Röportaj]

portakalrengi-dermokozmetik-eticaret-cilt_bakımı-girişimc

Tazedirekt.com’un kapanmasından sonra sektörün duayenleri ve genç girişimcilerle Türkiye’de e-ticaretin geleceğini konuşmaya devam ediyoruz. Bu bölümde dermokozmetik sitesi Portakalrengi.com’un kurucusu olan genç girişimci Önder Ağırcan’ı konuk ettik. Sektörün iş geliştirme ve yeni yatırımlara her zamankinden çok odaklandığını gördükçe startup ekosisteminin klasik ekonomi dinamiklerinden yarı bağımsız olduğunu görerek beklentilerimizi yükseltebiliyoruz.

İlgili yazı: 500 Startups girişimci desteği için Türkiye’de 20 milyon dolar hedefliyor

Girişiminizden kısaca söz eder misiniz? Ne zaman ve nasıl kuruldunuz?

Bu sektörde 4 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Portakalrengi.com’a ek olarak kozmetik ve dermokozmetik ürünleri satan başka sitelerimiz de bulunuyor. Ancak, 2015’te çok daha güçlü bir marka oluşturmaya karar verdik ve farklı bir yazılım firması ile farklı bir strateji benimseyerek 2015 Eylül ayında portakalrengi.com’u açtık. Faaliyet alanımız dermokozmetik, yani cilt bakım ürünleri.

Neden kozmetiği seçtiniz?

Türkiye’de e-ticaret sektörü kozmetik ve dermokozmetik segmentinde hızla gelişiyor. Bu konulardaki videolar büyük ilgi görüyor. Bunu canlı video sohbet ile birlikte düşünürseniz sektörün gücünü görebiliyorsunuz.

İlgili yazı: 2016’da Türkiye’de E-Ticareti Şekillendirecek 3 Trend

2016 hedefleriniz?

Hedefimiz müşteri hizmetleriyle fark yaratarak 2016 sonunda Türkiye’nin ilk 3 dermokozmetik sitesinden biri olmak. Bu amaçla tanıtım ve pazarlamaya odaklanıyoruz.

Türkiye’de dermokozmetik ürünlerin internet satış payı nedir?

2015 yılında tahmini olarak 300 milyon dolar dermokozmetik ürün satışı yapıldı. Bu satışların %15-20’si e-ticaret sitelerine ait.

E-ticaret sitenizi tanıtmak için dijital güzellik danışmanlarından yararlanmayı düşünüyor musunuz?

İçinde bulunduğumuz sektör son derece görsel bir segment ve zamanla bizler de dijital güzellik danışmanlarından faydalanacağız. Bunu canlı video sohbet ve satış desteğiyle birlikte düşünebilirsiniz. Makyaj ve cilt bakım ürünleri yüzde deneyerek satın almayı teşvik ediyor. Bu sektör offline satışların online satışları önemli ölçüde artırdığını biliyoruz ve dijitalleşme bunun önemli bir parçası.

İlgili yazı: Pisano İle Sosyal Medyada Olumsuz Yorumları Önleyin ve Müşteri Memnuniyetini Artırın

Dermokozmetik mağazaları ve eczanelerin birbiriyle ilişkisi nasıl? Rekabet ediyorlar mı, yoksa birbirini mi tamamlıyorlar?

Aramızdaki etkileşimin rekabet seviyesinde olduğunu düşünmüyoruz. Ürün gamımıza bakıldığında bu ürünlerin tamamının eczanelerde olması pek de mümkün değil. Ayrıca markalar ekosistemde hassas davranıyor ve eczaneler ile kozmetik mağazalarına farklı fiyatlarla satış yapmamaya özen gösteriyorlar.

Türkiye’de kullanıcı alışkanlıkları ve satılan ürünler açısından Avrupa’dan fark var mı?

Avrupa ve ABD’de satılan popüler markalar Türkiye’de satılıyor, yani ürün ailesinde büyük fark yok. Biz de Portakalrengi.com’da Nuxe, Jane İredale, Babe, Bioderma, Kerastase, Sally Hansen gibi dünyaca ünlü markaları satıyoruz. Dermokozmetik ürünlerinin doğru kullanıldığı taktirde cilde herhangi bir olumsuz etkisi olmaması ve bunların reçeteyle satılan ilaç kapsamına girmemesi kullanıcı talebini artırıyor.

Erkeklerle kadınları karşılaştırır mısınız?

Genel müşteri kitlemizin kadınlardan oluştuğunu tahmin edersiniz ama tabii ki erkek müşterilerimiz de var. Kadınlar daha çok makyaj, güzellik, tırnak ve cilt ürünlerine talep gösterirken erkekler saç bakım ürünlerine yoğunlaşıyor. Sepet ortalamasına bakıldığında kadınların ortalamasının erkeklere göre daha yüksek olduğunu görüyoruz, zira sitede geçirilen zaman kadınlarda daha yüksek.

İlgili yazı: 2016’da Akıllı Takılar Mobil Ticaret ve Online Perakendeyi Nasıl Değiştirecek?

portakalrengi-dermokozmetik-eticaret-cilt_bakımı-girişimci

İllere göre ürün dağılımları?

Ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa şeklinde diyebiliriz; ama tüm şehirlerden ürün siparişi veriliyor. Elbette günlük hayatın ve iş temposunun yüksek olduğu şehirlerden daha çok sipariş alıyoruz.

Dermokozmetikte online perakende bu yıl nasıl gelişecek?

Önümüzdeki 10 yılda sektörün hızla büyüyeceğini düşünüyoruz. Ancak uzun vadeli tahminlerden daha kritik bir nokta var. O da kullanıcının ürüne güveni ve müşteri desteği, ürün teslimatı ve iade seçeneklerinde aldığı katma değerli hizmetler.

Girişimcilere tavsiyeleriniz

Bence bir projenin başarılı olması için en önemli unsur ekiptir. İyi bir ekibiniz olsun. Çalıştığınız kişileri işinin ehli kişilerden seçin. Yanlış kişilerle yola çıkarsanız projenizde ilerleyemez ve fikirlerinizi hayata geçiremezsiniz. İkinci olarak maliyetleri çok iyi hesaplamanız gerekiyor. Örneğin Amazon’a bakalım: Jeff Bezos sektöre kitap gibi geleneksel bir segmentte girdi. Kitapevleri ve kırtasiyeler sayesinde satış kanalları hazırdı. Bunun için ek yatırım gerekmedi.

Ayrıca kitap taşımak kolaydır. Tazedirekt’te olduğu gibi soğuk hava depolarına, soğutma sistemli nakliye araçlarına ihtiyacınız yok. Girişimcilikte kârlı sürdürülebilirlik esastır. Başlangıçta sadecekolay kâr edeceğiniz işlere girin. Yatırımcı olarak olgunlaştıktan sonra daha büyük risklere girebilirsiniz. Aslanoba’nın Tazedirekt altyapısını değerlendirerek şaşırtıcı başka bir girişimle sektöre tekrar giriş yapacağından emin olabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*