13 Kasım 2018

Türkiye’de Orta Ölçekli Sanal Mağazalarda Kullanılan Ödeme Yöntemleri

Türkiye genelinde hazır e-ticaret altyapısı kullanan 1000 üzeri sanal mağazada yapılan araştırma sonuçlarına göre internet’ten alışveriş yapan kişilerin kullandıkları ödeme seçeneklerini içeren bir grafik hazırladık. Bu grafikte ezber bozan bazı noktalara rastlıyoruz.

Yukarıdaki pastada en ilginç nokta kredi kartı ile tek çekimin en fazla kullanılan yöntem olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni ise 100 tl ye kadar olan çoğu ödemelerde tek çekim ödeme yöntemi kullanılması.

İkinci bir noktada ise Kapıda Ödeme yönteminin hiçte azımsanamayacak derecede popüler olarak kullanılması.

Diğer bir noktada ise paypal ödeme sisteminin Türkiye de henüz daha yaygınlaşmamış olmasıdır.

Kaynak: Bu verileri PlatinMarket e-ticaret yazılımı kullanan sanal mağazaların istatistikleri ile ortaya çıkmıştır.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Merhabalar, öncelikle elinize saglik.
  Bu calisma guzel bir ornek ancak unutmamak gerekir ki Turkiye’deki eticaret hacminin buyuk bir kismini olusturan top siteleri dusununce bu sitelerde eft/havale ve kapida odeme gibi asenkron odeme seceneklerini goremeyeceginiz gibi, sepet tutari nispeten buyuk olan bu sitelerde taksitli alisverisler daha cogunluktadir.
  Ozetle, hacmi dusundugumuzde bu grafik yaniltici olabilir.
  Sektore katki saglayan bu calisma icin tesekkurler

 2. Türkiyede e-ticarete yeni başlayan girişimciler için payu api sistemini tavsiye edebilirim 7 bankanın sanal posuyla anlaşmış izlenimi verebilirsiniz
  Ödeme seçeneği olarak kullanıcıların en çok dikkat ettiği hususlardır her bankanın sanal pos maliyetleri fazla olduğundan ve bankalar nazarında kredibiliteniz yoksa bankalar zorluk çıkartıyor 1-2 tane sanal pos alabiliyorsunuz müşteriler ise fazla seçenek istiyor

 3. Kapıda ödeme oranı hala Türkiyedeki tüketicinin e-ticarete güveninin olmadığının göstergesi. Bu güveni sağlamakta kolay olmayacak gibi görünüyor.

Fikrini söyle

*