17 Aralık 2018

Türkiye’de Pazaryeri Bazlı E-ticaret Sitelerine Ödeme Dopingi

Türkiye’de yakın zamanda yürürlüğe giren 6493 nolu “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu”na göre artık satıcı, hizmet verenler ile tüketicileri buluşturan pazar yeri tabanlı e-ticaret siteleri ödeme hizmeti sunamıyor. E-ticaret sektöründe ödeme denince akla ilk gelen şirketlerin başında olan iyzico’nun en yeni çözümü olan iyzico Platform, pazaryeri bazlı e-ticaret sitelerinin en büyük sorununa çözüm getiriyor. Bu kapsamda önemli bir altyapı yatırımı yapan yenilikçi ödeme kuruluşu iyzico, kanunlar paralelinde global standartlarda geliştirdiği yeni servisi ile pazaryeri konumundaki e-ticaret şirketlerine önemli bir çözüm sunuyor.

“iyzico platform” nasıl çalışıyor, e-ticaret şirketlerine nasıl bir kolaylık sunuyor?

iyzico Platform ödeme çözümü ile çalışmak hem pazar yeri sahipleri, hem de üye işyerleri için büyük kolaylıklar sağlıyor. Pazar yeri bazlı alışveriş sitesindeki üye işyerleri, ödeme için iyzico hesabı açmak istediğinde, daha önce sistemde olan verilerini yeniden girmek zorunda değil. Üye işyerinin doldurması gereken verilerin bir kısmını iyzico sisteminin sunduğu kolaylık ile otomatik olarak doldurulup, rahat bir kullanıcı deneyimi sunuluyor. Pazar yeri bazlı e-ticaret sitesindeki üye işyerleri, iyzico Platform’a bağlandıktan sonra, son kullanıcının kredi kartından ödeme alabiliyor, taksitli satış yapabiliyor ve iyzico Platform’un uygulama geliştirme arayüzünün sunduğu tüm imkanları kullanabiliyor. Ödeme için iyzico Platform’un siteye gömülü %100 PCI-DSS uyumlu ödeme ekranı kullanıldığı için de işlemleri uzatacak ekstra trafiğin de önüne geçilmiş oluyor.

Yeni yasa gereğince doğrudan ödeme alamayan pazar yeri bazlı e-ticaret siteleri iyzico Platform ile bu sorundan kurtuluyor. Pazar yeri bazlı siteden hizmet alan son kullanıcı, kredi kartı ile ödeme yaptığında para önce doğrudan iyzico hesabına gidiyor. iyzico Platform ise bu parayı sitede hizmet veren üye işyeri ile sitenin kendisi arasında ilgili oranlarda paylaştırıyor. Bu sayede pazar yeri bazlı e-ticaret siteleri hiçbir sorun yaşamadan işlemi gerçekleştirmiş oluyor. iyzico Platform işlevsel altyapısı ile geri ödeme gibi konularda da basit ve hızlı bir çözüm sunuyor. Yapılan her bir ödeme için ücret almak da yazılımdaki ödeme işlemi isteğine kolayca eklenen bir parametre ile gerçekleşiyor. Bu ücretler her hafta iyzico Platform kullanan pazar yerinin banka hesabına aktarılıyor.

Kredi kartı verileri iyzico’nun PCI-DSS (Payment Card Industry Consortium – Data Secuirty Standart) onaylı altyapısına iletilerek, pazar yeri sitelerinin sunucularına ulaşmıyor. iyzico bu sayede hem alışveriş yapanlar için güvenlik sunarken, e-ticaret sitelerinin üzerindeki riski de en aza indiriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*