20 Kasım 2018

Türkiye’de Y Kuşağının Özellikleri ve İstatistikler [Rapor]

y-jenerasyonu-ozellikleri1980 ve 1995 yılları arasında doğmuş olanların içinde yer aldığı Y kuşağının neyi istediği, neye önem verdiği ve yani bakış açıları, markalar açısından pazarlama stratejilerini gözden geçirmeleri anlamında büyük öneme sahip.

Yaşları 18 ile 33 arasında olan bu kitle, 2025 yılı itibarıyla çalışan nüfusun yüzde 70’ini oluşturacak ve 2018 itibarıyla bir önceki nesilden daha fazla harcama gücüne sahip olacak. Tarihteki en fazla çeşitliliğe sahip ve en eğitimli olan bu nesil dünyadaki 7 milyar nüfusun 1,8 milyarını oluşturuyor.

2012 yılını kapsayan ve “8095” isimli çalışmasında Y kuşağını değerlendiren halkla ilişkiler ve iletişim ajansı Edelman‘ın araştırmayı gerçekleştirdiği 11 ülke arasında Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Arap Emirlikleri, İngiltere ve ABD ile beraber Türkiye de yer alıyor.

Araştırmada ilk göze çarpan noktalardan biri Y kuşağının çevresindekilerin satın alma alışkanlıklarını etkileme konusundaki özgüveni. Buna göre katılımcıların yüzde 74’ü etrafındakilerin satın alma fikirlerini yönlendirebileceğini düşünüyor.

Raporda Y kuşağının üç önemli global trende önderlik yaptığı belirtiliyor:

 • Kentleşme: 2050 yılı itibarıyla insan nüfusunun yüzde 70’i kentlerde yaşıyor olacak. Bu da Y kuşağının kırsal değil tam bir kent kültürüne sahip olması demek.
 • Deneyim: Y kuşağı satın alma alışkanlıklarında yaşadığı deneyime çok ama çok önem veriyor.
 • Ebeveyn rolü: Kadınların daha çok para kazandığı, erkeklerin ise ev işlerine daha çok yardımcı olduğu bir nesil ile karşı karşıyayız. Roller değişiyor.

Araştırmadan Y kuşağına dair çıkan önemli ipuçları şu şekilde:

 • Türkiye’de Y kuşağının en büyük hedefi yüzde 86 ile “ev sahibi olmak” İkinci sırada yüzde 82 ile “iş yerinde güçlü bir unvana sahip olmak” ve üçüncü sırada yüzde 80 ile “yüksek maaşlı bir işte çalışmak” geliyor.
 • 11 ülkenin toplamında Y kuşağı üyeleri arasında kendi işini kurmak isteyenlerin oranına bakıldığında yüzde 76 ile Türkiye birinci sırada yer alıyor. Arkasından ise yüzde 65 ile Brezilya ve yüzde 61 ile Çin geliyor. Fransa’da bu rakam yalnızca yüzde 30.
 • Dünya geneline bakıldığında Y kuşağının sağlıkla ilgili ürün ve hizmetlerde yüksek miktarda ödeme yaptığını ve ama kıyafet ile güzellik/bakım harcamalarında ise en az miktarda ödeme yaptıklarını görüyoruz.
 • 12 kategori arasında 8 ve 9’uncu sıralara yerleşen “ihtiyacı olanlara yardım etme” ve “çevreye destek sağlama” gibi amaçlar, Y kuşağının öncelikleri arasında değil. Ancak Türkiye, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde bu iki amaç, ilk 5 öncelik arasında yerini almış.
 • Türkiye’deki Y kuşağının % 66’sı sosyal alışverişe inanıyor ve sevgilileri, arkadaşları veya aile bireyleri ile alışverişe çıkıyor. 11 ülkenin toplamında bu oran yüzde 65.
 • Türk Y kuşağının satın alma tercihleri önce arama motorlarında, sonra ürün inceleme sitelerindeki araştırmalarıyla ve son olarak arkadaşları ve aileleri ile yaptıkları yüz yüze görüşmeler neticesinde oluşuyor. Sosyal medya ise ilk üç arasında değil.
 • Türkiye’deki Y neslinin yüzde 48’i ailelerinin, büyükanne veya büyükbabalarının ve kendilerinden daha genç aile üyelerinin satın alma kararlarını etkilediğini düşünüyor.
 • Türkiye’deki Y kuşağının yüzde 55’i yeni trendleri en çok arkadaşlarından, yüzde 49’u ise ailelerinden öğrendiklerini belirtiyor.
 • Ülkemizdeki Y nesli gençlerin yüzde 78’i markaların geziler, eğitimler, koçluk gibi aktivitelerle onlara farklı deneyimler sunmasını, yüzde 76’sı ise markaların burs vs. gibi yollarla kendilerini finansal olarak desteklemesini istiyor.
 • Türkiye’de Y neslinde yer alan her dört kişiden üçü markalarla yaşadıkları iyi veya kötü deneyimleri paylaşma gerekliliği hissediyor.
 • Çin’deki gençlerin yüzde 98’i, Almanya’dakilerin yüzde 82’si ve Hindistan’dakilerin ise yüzde 84’ü ülkelerinin dünyada etkili olduğunu düşünüyor. Türkiye’deki Y kuşağının ise yalnızca yüzde 62’si Türkiye’nin dünya arenasında etkili olduğunu görüşüne sahip.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Y Kuşağı ile ilgili Harvard Business Review dergisi de Mayıs ayında önemli bir makale yayınlamıştı. Rakamlara göre 10 yıl içerisinde bu kuşak ülkemizdeki iş gücünün yüzde 70’ini oluşturacak fakat gerek tüketici gerekse işgücü olarak beklentileri hala yeterince anlaşılabilmiş değil. Ben Y kuşağı taleplerindeki belirgin karakterin, sosyal statü kaygısı ve kırılgan psikolojik refleksler bağlamında analiz edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Analiz gücü kuvvetli ve kıyas mekanizmasını son derece iyi kullanan bu kuşak, duygu-yoğun “kıvılcım” ögelerle (trend, viral mesajlar ve toplumsal hareketler vb) pozitif motive edilebilirse ani satın alma kararlarına yönlendirilerek pazarın hızlıca genişlemesini sağlayabilir.

  • Batuhan Apaydın der ki:

   “sosyal statü kaygısı ve kırılgan psikolojik refleksler” çok doğru tanımlama. Öte yandan çok hızlı taraf değiştirebiliyorlar. Yani önceki kuşaklardaki marka bağımlılığından farklı olarak pozitif ve negatif duygularda ani pikler yaşayabiliyorlar. Dolayısıyla markaya sadık bir komünite oluşturmak daha kompleks bir süreç gerektiriyor.

 2. Malik Tekbaş der ki:

  Öncelikle “X” kuşağının varlığı önem arz eder ki açılan veya açılacak yolda “Y” kuşağı yol olsan…

Geribildirimler

 1. […] Türkiye’de Y Kuşağı’nın Özellikleri ve İstatistikler […]

Fikrini söyle

*