15 Kasım 2018

Türkiye’de “Y Nesli”nin Yüzde 97’si Online Alışveriş Yapıyor

Türkiye’de ”Y Nesli”nin internet alışkanlıkları üzerine yapılan çalışmaya göre, bu yaş grubundaki bireylerin yüzde 97’sinin online alışveriş yaptığı ortaya çıktı.

Ülkemizin en çok övündüğü konulardan birisidir dinamik genç bir nüfusa sahip olmak. Gitgide yaşlanan birçok Avrupa ülkesinin aksine, Türkiye’de 2011 yılı TÜİK verilerine göre 15-24 yaş grubuna ait 12 milyon 542 bin kişi bulunuyor. Sayıları ortalama bir Avrupa ülkesinin nüfusuna denk düşen bu gençlerin yaşam tarzları da merak ediliyor haliyle. Bu doğrultuda Cisco’nun Türkiye’de ”Y Nesli”nin (1980’ler ve 2000’ler arasında doğan kuşak) internet alışkanlıkları üzerine yaptığı çalışma, milenyum kuşağının bilişimle imtihanına ışık tutacak cinsten.

“Cisco Connected World Technology Report” araştırmasına katılan Y kuşağı temsilcilerinin onda dokuzunun internetten alışveriş yatığını, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 97 seviyesinde olduğunu yazımızın başında belirttik. Aynı şekilde, ülkemizdeki bu yaş grubundaki bireylerin yüzde 78’i internetten satın alma kararında her zaman kullanıcı görüşlerine güvendiklerini belirtiyor. Bu da sosyal medya ve forumların etkisine dikkat çekebilecek bir ayrıntı.

“Tüm dünyada katılımcıların yüzde elli yedi, Türkiye’de ise yüzde 66’sı indirimler ve fırsatlardan haberdar olmak için alışveriş yaptıkları sitelerle e posta adreslerini paylaşıyorlar. Ancak e posta adreslerinden fazlasını paylaşmak konusunda rahat değiller. Katılımcıların çok küçük bir oranı telefon numarası, adres gibi kişisel bilgileri paylaşıyor.”

Türk gençlerinin yüzde 59’u yemek yerken sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor

Türkiye’de Y Nesli’nin yüzde 97’si sabah ilk iş olarak e postalarını, mesajlarını ve sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. Artık, tüm dünyaya 7/24 bağlı bir şekilde yaşayan gençlerin büyük çoğunluğu daha kahvaltı yapıp, dişlerini fırçalamadan dünyada ve çevrelerinde olan bitenden haberdar olmak için online dünyaya göz atıyorlar.

Araştırmanın sosyolojik açıdan yorumlama kısmını işin uzmanlarına bırakıyoruz, ancak görünen o ki genç kuşak arasındaki teknoloji bağımlılığı ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 59’u aileleri ve arkadaşları ile yemek yerken, mesaj ve e posta yazdığını ve sosyal medya hesaplarını kontrol ettiğini ifade ediyor.

Y Kuşağının yüzde 70’i mobil uygulamaları gündelik yaşantılarında kullanıyor

” Y neslinin yüzde 60’ı bilinçsizce veya “takıntılı” bir biçimde kendilerini sürekli akıllı telefonlarında sosyal medya hesaplarını, mesajlarını ve e postalarını kontrol ederken bulduklarını ifade ediyor. Türkiye de ise bu oran yüzde 93’e kadar çıkıyor. Akıllı telefonlarını düzenli olarak kontrol eden Türk katılımcıların yarısı “sürekli” kontrol ettiğini söylerken diğer yarısı “bazen” ya da “eskiden olduğundan daha çok” şeklinde yanıtlıyorlar.”

Akıllı telefona sahip olan gençler, mobil trendlerden de geri kalmıyor anlaşılan. Araştırmanın gerçekleştirildiği Türkiye dahil 17 ülkedeki Y nesli katılımcılarının yaklaşık yüzde 70’i mobil uygulamaların günlük yaşantılarında önemli bir konumda olduğunu ifade ediyor. Ülkemizdeki gençlerin yüzde 47’sinin mobil uygulamaları oyun ve eğlence amaçlı, yüzde 44’ünün ise iş için kullandığını da belirtelim.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bu kadar genç ve dinamik bir neslimiz olmasına rağmen, teknoloji dünyasında halen arka sıralarda kalıyoruz. İstatistikler çok güzel, ama teknolojiyi daha faydalı işleri için kullanmalıyız.

Fikrini söyle

*