18 Aralık 2018

Türkiye’deki E-Ticaret Sitesi Sayısı 22 Bin

Bilginet’in Genel Müdür Yardımcısı Tolga Yücel, Periscope üzerinden gerçekleştirilen canlı yayında, Bilginet ’in yeni kurumsal kimliği ve markanın yeni mimarisi hakkında bilgiler verdi.

“Türkiye’deki e-ticaret sitesi sayısı sadece 22 bin”

Periscope_Lansman_1Tolga Yücel, konuşmasında e-ticaretin bugünü ve geleceği ile ilgili tespitlerde bulunurken “Dijitalleşmeye bağlı olarak değişen tüketici alışkanlıkları ve satın alma davranışlarındaki yeni eğilimler, ticaretin ve iş yapma biçimlerinin kurallarını değiştiriyor. Kuralların değişiminde lokomotif durumda olan e-ticaret sektörü, dünyada 1,3 trilyon dolarlık bir hacme ulaştı. Gelişmiş ülkelerde e-ticaret üzerinden yapılan alışverişler, perakende sektörünün toplam büyüklüğünün %20’sini oluşturuyor. Büyüme hızı açısından ele alındığında, Türkiye’de de durum farklı değil. Ancak benzer büyüklükleri yakalamak için daha çok yol kat edilmesi gerekiyor. E-ticaret kullanıcısının 12 Milyona ve e-ticaret hacminin de 20 Milyar TL’ye yaklaştığı ülkemizde, sadece 22 bine yakın aktif e-ticaret sitesi bulunuyor” dedi.

Türkiye’nin mevcut durumunun gelişmeye açık olduğunu belirten Yücel “Arz piyasasında, dijital dönüşümün yaygınlaşmaması ve daha fazla yeni oyuncunun e-ticarete girmemesinin sonuçlarının rakamlara yansıdığını görüyoruz. Online perakendenin toplam perakende sektörü içindeki oranı hâlâ %1,5 ile %2 arasında. Bu oranın gelecekte, gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşacağı düşünüldüğünde, Türk girişimcilerini yeni nesil ticarette büyük fırsatlar bekliyor” diyerek girişimcinin daha fazla yanında olacaklarını belirtti.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye’de internetten alışveriş yapanların %63’ü ayda 1 veya daha az e-ticaret yapmakta. Tüketicilerin kart kullanım alışkanlıklarına bakıldığında ise taksitli alışverişin %37, tek çekim alışverişin ise %63 oranında olduğu görülüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. 22 Bin gibi bir sayının kaçı aktif kaçı güvenilir acaba? Toplam sektör büyüklüklerinin %1,5 – 2 payı olması bu kadar site ile birlikte düşünüldüğünde gerçekten kötü.

  2. Tolga Yücel der ki:

    Gerçekten duruma nasıl baktığınızla alakalı olsa da, dünyanın dönüşim hızı, bizim potansiyelimizi gerçekleştirmediğimiz zaman, gelişmiş ülkelerle aramızdaki farkı açıyor. Biz de bunu kendimize mesele yapmış bir şirket olarak, erişimi her anlamda kolay çözümlerle bir seferberlik başlattık.

  3. teoman der ki:

    bence hiç kötü değil, tam tersi süper rakamlar, eticaret sektörünün ne kadar büyük olduğunu ve daha da büyüyeceğini gösteriyor.

    Geleneksel perakende çökmüştür, avmlerin %60ı 5 sene içinde kapanacak…

  4. Gelecek webde bu aşikar

Fikrini söyle

*