15 Kasım 2018

Türkiye’de En Mutlu Çalışanlar Hangi Sektörde? [İnfografik]

işkolig infografik
Çalışanların anonim olarak şirketler hakkında bilgi paylaşmalarına ve bilgi sahibi olabilmelerin olanak sağlayan İşkolig, Türkiye’deki çalışanların mutluluk analizini hazırlayarak, bir infografikte bu bilgilere yer verdi. İşkolig, 2013’ün ilk 6 ayını ele alan bu verilerin, ilerleyen zamanlarda her yarı yılda yenileneceğinin de haberi veriyor.

Elde edilen veriler incelendiğinde katılımcıların %41’i işlerinden memnun olduklarını belirtiyor. Bu %41’lik bölümün %51’ini kadınları oluştururken, %49’luk bölümünü ise erkekler oluşturmakta. Şehirlere göre mutluluk ve memnuniyet ele alındığında İzmir %51 ile öne çıkarken, sonrasında %49 ile Ankara ve %44 ile İstanbul geliyor.

Çalışanların şirketlerinde en çok şikayet ettikleri konularda başı üst yönetim çekerken, ikinci sırada ise takdir ve geribildirimin olduğu görülüyor. Türkiye’deki en mutlu çalışanlar ise elektronik sektöründe yer alıyor.

Yaşlara göre mutluluk ele alındığında 22-26 yaş grubu arasındaki çalışanların %55’i yaptıkları işten mutluluk duyarken, 27-30 yaş grubunda bu oran %41’e, 30 ve üstü yaş grubunda ise %35’e düşüyor.

işkolig çalışan mutluluğuSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Hayatta 3 şeyi doğru sececeksin. eşini, işini ve arkadaşını… Bırde iş yerınde kendı yaptıgın işi bir baskası kendı yaptı gosterıyor. ve mudurde bunun farkında olmuyor. yalaka olan ve durust olmayan ve kendını devamlı öne cıkarmak ısteyen ınsanlardan nefret edıyorum. lutfen boyle olmayın

 2. Türkiyede profosyonel hayatın olduğuna inanmıyorum. Profesyonel iş hayatının sağlanması için Türkiye nin katedeceği çok yol var ve malesef ben de o günleri göremeyecek mutsuz, umutsuz, idealleri yok edilmiş bir çalışan olarak kariyer hayatımı sonuclandıracğım, çok üzücü.

 3. Anıl ARAR der ki:

  Türkiyede kurumsal firma yok denecek kadar az ama kurumsallaşmaya çalışan firmadan geçilmiyor. kurumsallaşmaya çalışan firma eşimin deyimi ile tuvalete girdikten sonra sifonu çekmeyi yeni öğrenen firma demek :))
  Firmalar kurumsal değil evet, peki çalışanlar çok mu kurumsal?

 4. Özgür Türk der ki:

  Para para para..,evet başka bir düşünce hakim değil ülkemizde firma sahipleri için çalışanlara gelince %80 mutsuz!
  Sebebi hep daha fazlasını isteyen ve paylaşmayan insanlar yüzünden,dostum bu yazıyı okuyorsan (iş veren) sende mutsuzsun!
  (Yoksa burda bu yorumları okuyor olmazdın)
  İnancım 30 yıl içinde çalışacak işçi bulamayacak çoğu firma çünkü mekanikleşen bu iş gücünü istemeyen bir toplum olacak ve insan eli değen herşey değerli talep edilen olacaktır.
  Google gibi çalışma ortamları hazırlayacaksınız ama çok geç olucak.
  Saygılarımla.

Fikrini söyle

*