19 Kasım 2018

Türkiye’deki Venture Capital (Risk Sermayesi) Yatırım Şirketleri

Teknolojinin birçok kanala evrilmesi, yüzlerce girişimi ekranlarımıza getirirken; biz de dahil bu alana ilgi duyan tüm pazarlama bloglarına birer yatırım kategorisi açma ihtiyacı hissettirdi. Girişimciler ve yatırımcılar da bu kategorinin başkahramanlarını oluşturdu. Şu ana kadar yatırım haberlerinin yanı sıra, kuluçka merkezlerini, melek yatırımcı ve risk sermayedarlarının farklarını, devlet hibe ve teşviklerini ve girişimcilik yarışmalarını yatırım başlığı altında, girişimcilerin radarına sunduk. Bu kez de yatırım alanı olarak Türkiye’yi seçen risk sermayedarlarını, global ismiyle venture capital şirketlerini girişimcilerle ve girişimcilik ekosistemiyle buluşturmaya çalışacağız.

Venture Capital şirketlerine değinmeden önce, bu yazımızda Türkiye’de kurulmuş ve yatırım hedefini Türkiye’deki girişimlere odaklamış şirketlere yoğunlaşacağımızı belirtelim. Uluslararası platformda yer alan ve Türkiye’de de yatırımı bulunan global şirketleri de sizinle önümüzdeki günlerde buluşturmaya çalışacağımızı da ekleyelim.

Young Turk Venture

Young Venture CapitalAlmanya merkezli venture capital şirketi Earlybird ortaklığıyla, Cem Sertoğlu tarafından kurulan Young Turk Venture, Türkiye ile birlikte Avrupa ve Rusya’da faaliyet gösteriyor. Şirketin başta Gittigidiyor, Yemeksepeti ve Grupanya olmak üzere, 10 ayrı girişime yatırımı bulunuyor.

212 Venture Capital

212 Venture CapitalNuman Numan ve Ali Karabey tarafından 2010 yılında kurulan 212 Venture Capital yatırımcı ekibine daha sonra Dilek Dayınlarlı, Emre Kurttepeli ve Mahmut L. Ünlü katıldı. Girişimlere maddi destek sağlamakla birlikte, teknik deneyimlerini de sunan şirketin; aralarında Hazinem Pırlanta ve Butigo olmak üzere, toplam 7 girişimi bulunuyor.

Aksoy Internet Venture

Aksoy Internet Venturesahibinden.com‘un da sahipleri olan Aksoy Group’a bağlı Aksoy Internet Ventures, 2011 yılında hayata geçti. İlk yatırımını dakick.com’a yapan şirket, Tinypay.me ve geçtiğimiz ay kapanan Gimora‘ya yatırım yaptı. Genel olarak internet projelerine finansal destek sağlamayı amaçlayan Aksoy Internet Ventures’ın öncelikli hedefi ise, Türkiye’deki girişimlere yatırım yapmak.

iLab Venture

iLab VenturesAccess Turkey Group tarafından 2000 yılında hayata geçen iLab Venture internet tabanlı girişimlere yatırım yapan bir şirket. Girişimlere 500 bin dolar ile 3 milyon dolar fiyat aralığında yatırım yapan iLab Venture; şu ana kadar Dijimecmua.com, Sigortam.net, Kariyer.net gibi şirketlerin yanı sıra Gittigidiyor ve Yemeksepetine yatırım yapmasıyla biliniyor.

Teknoloji Yatırım A.Ş

Teknoloji Yatırım A.ŞGirişimcilere özel yarışmalar düzenleyerek de finansal destek sağlayan Türk Teknoloji Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Teknoloji Yatırım, kurulma aşamasında bulunan girişimlere yatırım yapmayı hedefliyor. Bu nedenle yatırım rakamını 750.000 dolar üst sınırında tutan şirketin Logobiz, Uca Medikal ve Infotech gibi yatırımları bulunuyor.

İş Girişim Sermayesi

İş Girişim SermayesiBir İş Bankası projesi olan İş Girişim Sermayesi, yalnızca internet sektöründe yer alan değil, büyüme potansiyeli bulunan tüm girişimlere yatırım yapmasıyla farklılaşıyor. Belirli seviyede yol katetmiş girişimleri değerlendirme eğiliminde olan şirketin bu sebepten yatırım rakamları 12 milyon dolarları bulabiliyor. Numnum, Aras Kargo, Havaş İş Sermayesi’nin yatırım yaptığı başlıca girişimler arasında yer alıyor.

Istanbul Venture Capital

İstanbul Venture CapitalKOSGEB, Türkiye Teknoloji Vakfı, NPG Group, Garanti Bankası ve European Investment Bank katılımlarıyla kurulan Istanbul Venture Capital, girişim sermayesi, kurulum ve gelişmiş fon olmak üzere, üç ayrı kategoride yatırım yapıyor. Diğer VC’lerden farklı olarak, girişimlere değil de fonlara yatırım yapan şirketin şu ana kadar kasasından 8 ayrı fona 160 milyon EURO’ya yakın bir rakam çıktı.

Kobi Girişim Sermayesi

Kobi Girişim SermayesiAralarında Halk Bankası, KOSGEB, İzmir ve Ankara Sanayi Odalarının da bulunduğu 21 ayrı kuruluştan oluşan ortaklık yapısıyla ağırlıklı olarak makine sanayi alanında yatırım yapan Kobi Girişim Sermayesi‘nin radarında ilaç, telekominikasyon ve IT sektörleri de bulunuyor. 500 bin dolar ile 5 milyon dolar arası finansal destek sağlayan şirketin yatırım yaptığı girişimler arasında BuTech, Makim ve Intermak gibi girişimler ön plana çıkıyor.

Esas Holding

Esas Holding2000 yılında Şevket Sabancı tarafından kurulan Esas Holding’in yatırımları; havacılık, perakende ve eğlence, sağlık, gıda ve gayrimenkul olmak üzere 5 ayrı kategoride yoğunlaşıyor. Şirketin aralarında Pegasus, Air Berlin, Peyman ve Medline Sağlık Grubu gibi markalarında bulunduğu toplam 11 yatırımı bulunuyor.

Rhea Girişim

Rhea GirişimRhea Girişim, İMKB yeni adıyla İstanbul Borsa’da işlem gören bir yatırım şirketi olma özelliğiyle ön plana çıkıyor. Genel olarak, yıllık cirosu 2 ila 20 milyon dolar arası değişen, gelişimini belirli seviyede tamamlamış girişimlere yatırım yapan şirketin ağırlık verdiği öncelikli sektörler, sağlık, teknoloji, altyapı ve iş hizmetleri olarak belirlenirken, Dentistanbul, Seta ve Netsafe şu ana kadar yatırım yaptığı üç girişimi oluşturuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Mehmet Necati Arkun. der ki:

  Istanbuldan yazıyorum.22 sene mermer cila taşları ürettim.Kriz dolayısıyla 2002 senesinde 43 yıllık firmamı kapattım.Şimdi ise gene aynı işe yatırım yapıp yeni ve modern bir üretim tesisi kurmak için destek arıyorum.Formül sıkıntımız yok.Çok kaliteli üretim yapacak alt yapıya sahibim.Kendimiz zaten mermer sektöründen geliyoruz.Bahsettiğim cila taşı gizli kalmış sektörlerdendir.Kar yüksektir.Ve Türkiyemizde Mermercilik hızla gelişiyor.Cila taşının türkiyede esaslı bir şekilde üreticisi yok.Ve İtalya işin kaymağını yiyor.Ciddi yatırım yapacak bir ortak arıyorum.Kar-zarar ortaklığı düşünüyorum.
  Bu işte yalnızca cila taşı değil Mermer işlemede kullanılan tüm zımparalar,işleme malzemeleri,yapıştırıcılar,kesme destereleri alım satım pazarlamasını da ilave etmek gerekir.
  Ayrıca kendim faaliyetteyken AR-GE çalışmalarımızda organic conductive plastic buluşumu yaptım.Yani electronicte kullanılan iletken plastic.Daha sonrada bu malzemenin çok önemli olduğunu keşfettik.
  Bunun üzerinde çalışıp daha da geliştirip formül satmayı düşünüyorum.
  Bahsettiğim konularda ciddi yatırm yapacak kişi veya kuruluşlarla görüşmek isterim.
  Kosgeb %25 kendi öz katkı yapacan diyor.Kalanını Kosgeb veririm diyor.%25 ini bulamıyorum.

  • YASİN DOKUMACI der ki:

   Ah be güzel abim inşaallah hak ettiğin desteği bulmuşsundur.Bende 20 yaşında bir gencim e tiacret sitesi kurdum.teknoloji ürünleri satmak istiyorum fakat çektiğim 10.000 tl kredi kurulumda bitti.ne ürün almaya ne de reklam yapmaya param kalmadı.O yüzden KOSGEB falan bahane.İşi bilen ustanın elinden ya da potansiyeli olan gencin elinden tutan yok.Atı alan arkasına bakmıyor.Rabbim yar ve yardımcımız olsun.Abi eğer olurda yazıya denk gelirsen senin le iletiş,ime geçmek isterim.
   Allaha emanet…
   yasindkmc@gmail.com

Fikrini söyle

*