21 Kasım 2018

Türkiye’deki Yabancı Venture Capital (Risk Sermayesi) Yatırım Şirketleri

Türkiye'deki Yabancı VC'lerIAB Türkiye‘nin geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Türkiye İnternet Raporu Türk kullanıcıların internet ve teknolojiyle olan ilgisinin artarak sürdüğünü bir kez daha ortaya koydu. Her ne kadar Türkiye internet ekosisteminin öngörüleri ve potansiyeliyle aynı paralelde ilerlemesi konusunda kesin bir şey söyleyemesek de, tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardığını belirtebiliyoruz. Dolayısıyla Türkiye’deki girişimler, yabancı yatırım şirketlerinden aldıkları yatırımlarla ekranlarımıza gelebiliyor.

Geçtiğimiz hafta sizlerle Türkiye’de kurulan venture capital (risk sermayesi) şirketlerini paylaşırken, yabancı şirketleri de ekleyeceğimizi belirtmiştik. Aşağıdaki listeden önce son olarak ise melek yatırımcılarla risk sermayedarları arasındaki farklara göz atmanızı öneririz.

Türkiye’deki yabancı venture capital şirketleri:

Hummingbird Ventures

Hummingbird Venture2000 yılında üç fonun birleşmesiyle kurulan Hummingbird Ventures, girişim sermayesi şeklinde yatırım yapıyor. Şirketin radarında, yatırım alanı olarak Avrupa, Türkiye ve Orta Doğu bölgeleri yer alıyor. 500 bin ile 2 milyon dolarlık finansal destek sağlayan Hummingbird’ün; Çiçeksepeti, Peak Games ve DigiTouch olmak üzere, Türkiye’de üç ayrı yatırımı bulunuyor.

Intel Capital

Intel CapitalIntel şirketinin 1991 yılında kurduğu Intel Capital, dünya çapında birçok ülkede yatırımı bulunan bir venture capital şirketi. Girişimlere 100 bin dolardan 100 milyon dolara geniş bir rakam yelpazesinde finansal destek sağlayan şirket, kurumsaldan teknolojiye, mobiliteden sağlığı birçok sektörde hizmet veriyor. Nokta Medya ve Grupanya, şu ana kadar 150 girişimin arkasında duran şirketin, Türkiye’de yaptığı yatırımlar arasında yer alıyor.

Tiger Global

Tiger GlobalÇin merkezli bir venture vapital şirketi olan Tiger Global, iş modeli daha hızlı tüketim malları (FMSG) üzerine olan girişimlere yatırım yapıyor. Girişim sermayesinden ürün gelişimine kadar birçok başlıkta finansal destek sağlayan şirketin Türkiye’de yatırım yaptığı girişimler ise, Sporcum.com, Trendyol, Evidea ve Malzemem.com.

Accel Partners

Accel Partners1983 yılında kurulan Accel Partners‘ın Facebook, Baidu, Walmart.com, gibi global anlamda büyük başarılar elde etmiş yatırımları bulunuyor. 6 milyar dolarlık işlem hacmi bulunan risk sermayesi şirketin şu ana kadar, Türkiye’de gerçekleşmiş bir yatırım bulunmasa da, 50 ila 80 milyon dolar arası bir rakamı önümüzdeki aylarda kullanmak üzere, Türkiye’ye ayırdığı biliniyor.

Pond Ventures

Pond VenturesSilikon Vadisi merkezli bir risk sermayesi şirketi olan Pond Venture, Amerika’nın yanı sıra Avrupa ve İsrail’de yatırım yapıyor. Girişimlere finansal desteğin dışında takım arkadaşı, tedarikçi hatta tüketici bulma konusunda dahi yardımcı olan şirket, melek yatırımcı yaklaşımında hareket ediyor. Şu ana kadar 200 milyon doların üstünde yatırım bulunan Pond Ventures’in Türkiye’deki tek yatırımı, Mekanist.net.

3TS Capital Partners

3TS Capital PartnersMerkez ve Doğu Avrupa ülkelerinde yatırımları bulunan 3TS Capital Partners, teknoloji ve telekom, medya ve pazarlama, enerji, finans ve sağlık sektörlerinde hizmet veriyor. Girişimlere 200 milyon dolara kadar fon desteği sağlayan şirketin Türkiye’deki tek yatırımı, eÇift.com.

ePlanet Capital

ePlanet Capital1999 yılında kurulan ePlanet Capital, Amerika, Asya ve Avrupa kıtaları olmak üzere, yatırımlarını 3 ayrı bölgede gerçekleştiriyor. Şu ana kadar gerçekleştirdiği 100’den fazla yatırımla 50 milyar dolarlık bir hacim yakalayan şirket, üç sektöre odaklanıyor; internet ve e-ticaret, telekom ve medya teknolojileri, elektronik. Şirketin, Türkiye’de ise, Vipdukkan‘da yatırımı bulunuyor.

General Atlantic

General Atlantic1980 yılında Amerika’da kurulan General Atlantic‘in, global anlamda birçok ülkede yatırımı bulunuyor. Şu ana kadar yaptığı yatırımlar dolayısıyla kasasından 14 milyar avro çıkaran şirketin yatırımları arasında Facebook, Alibaba gibi dikkat çekici girişimler yer alıyor. Son yıllarda özellikle internet ve teknoloji sektörlerini ilgi alanına alan General Atlantic, Türkiye’de Yemeksepeti‘ne yaptığı yatırımla biliniyor.

Fidelity Growth Partner

Fidelity Growth PartnersYatırımlarını Avrupa, Asya ve Hindistan bölgelerinde gerçekleştiren Fidelity Growth Partner, girişimlere 1-10 milyon avro arasından bir destek sağlıyor. 5 milyondan fazla yatırım yaptığı girişimlerin yüzde 30, 1,5 milyon avroya kadar olanların yüzde 100 büyüme gerçekleştirmesini bekleyen şirket, yalnızca teknoloji alanına yönelik çalışıyor. Şirketin henüz Türkiye’de yatırımı bulunmasa da, radarını bu yöne çevirdiği biliniyor.

Earlybird

Earlubird Venture CapitalGirişimlere 1,5-15 milyon avro arasında yatırım yapan Earlybird, yalnızca Avrupa’da yatırım yapıyor. Daha çok teknoloji ve sağlık alanlarında finansal destek sağlayan şirketin şu ana kadar Türkiye’de tek bir yatırımı bulunuyor; Peak Games.

Lumia Capital

Lumia Capital2011 yılında kurulan Lumia Capital, hızlı ölçekli internet ve yazılım girişimlerine yatırım yapıyor. 3-8 milyon dolar arası fon desteği sağlayan şirketin, 100 bin dolarlık girişim paketi de bulunuyor. Merkez ve Doğu Avrupa, Latin Amerika, MENA ve Türkiye bölglerine odaklanan şirketin Türkiye’deki tek yatırımı; Markavip.com

Corporate Finance Partners

Corporate Finance Partners1998 yılında Almanya’da kurulan Corporate Finance Partners (CF Partners), şu ana kadar 300’den fazla girişime yatırım yaparak, 10 milyar avro hacim yakaladı. Global anlamda hizmet veren şirketin Türkiye’de yatırım yaptığı girişim ise, Tasit.com.

Ru-net

Ru-net1999 yılında kurulan Rusya merkezli Ru-net risk sermayesi şirketi, Türkiye’de Lidyana‘ya yaptığı yatırımla biliniyor. Kurulduğu yıldan bu yana 40’dan fazla girişime finansal destek sağlayan şirketin odaklandığı bölgeler arasında A.B.D, Rusya, Avrupa ve Güneydoğu Asya yer alıyor.

Quants Financial Services

Quant Financial Servicesİlk yatırımını 2008 yılında gerçekleştiren Quants Financial Services’in, şu ana kadar 150 girişime yatırımı bulunuyor. Daha çok internet ve teknoloji alanlarındaki girişimleri radarında bulunduran şirketin Türkiye’deki tek yatırımı, Grupfoni.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. cok guzel paralar.

  2. Kim parayı sevmezki

  3. Merhaba , iflas erteleme almıs ancak marka degeri ve kurum ozelligi guclu olan firmamız icin ozel sermeye fonuna ihtiyacımız var. bu tur fon yatırımı yapan firmalar biliyorsanız paylasir mısınız.tsk.ler

Geribildirimler

  1. […] Türkiye’deki Yabancı Venture Capital (Risk Sermayesi) Yatırım Şirketleri […]

Fikrini söyle

*