17 Aralık 2018

Türkiye’nin E-Ticaret Potansiyeli

Mevcut e-ticaret verileri ve öngörüleri doğrultusunda günümüzde, bir çok dünya devi firma gözlerini ciddi bir yatırım ülkesi olarak Türkiye’ ye çevirmiş durumdalar.

Bunun sebebi, Türkiye’ nin e-ticaret potansiyelinin tahminlerimizden çok daha büyük olmasıdır. Bazı öngörülere göre, birkaç yıl içinde Türkiye, Avrupa’nın en büyük e-ticaret hacmine sahip ilk 3 ülkesinden biri olacaktır. Peki, bu potansiyelin sebepleri nelerdir? Birkaç faktörü birlikte inceleyelim.

1) Nüfus

Türkiye, 74 milyonu aşan nüfusuyla birçok Avrupa ülkesinden birkaç kez daha büyüktür. Bugün, Norveç’ in 4,8 milyon, Hollanda’nın 16 milyon, İspanya’ nın bile 45 milyon nüfusu olduğunu düşünürseniz, Türkiye’ nin potansiyeli daha net anlaşılabilir.

2) Genç ve Yenilikçi Nüfus

Yine nüfus ile birlikte en önemli başka bir değer ise, Türkiye’ nin nüfusunda genç katmanın, diğer Avrupa ülkelerine nazaran, oldukça yüksek seviyede olmasıdır. İnternetten alışveriş yapma konusunda 40 üzeri yaş, halen dönüşüm oranı açısından gençlere göre daha geriden geldiğinden dolayı, nüfusun genç ve dinamik olması da Türkiye’ ye ayrı bir değer katmaktadır.

3) Büyük Coğrafya

Türkiye 783 bin kilometrekare yüz ölçümü ile, Avrupa ülkelerine göre oldukça ciddi bir coğrafi büyüklüğe sahiptir. Coğrafyanın büyük olması, ürün alımına zorluklar getirir.

Kars ilinde yaşayan bir toptancının, İstanbul’ a gelip mal alması, aldığı malı götürüp satması daha zordur. Haliyle, ithalat ya da toptancı merkezlerine ( ki bizim ülkemizde bu İstanbul oluyor ) uzak şehirlerin, ürüne fiziksel olarak ulaşımları, e-ticaret’ in en büyük avantajlarından biridir. E-ticaret, mesafeleri ortadan kaldırır ve ürünü son kullanıcı ile mesafe tanımaksızın yüzleştirir.

4) Şehirler Arası Adaletsizlik

Türkiye’ nin en büyük dezavantajlarından ve problemlerinden biri olan şehirlerarası adaletsizlik, e-ticaret potansiyelini Türkiye’ de büyük olmasının en önemli avantajlarından biridir. Evet, Türkiye’ de ciddi şekilde şehirlerarası adaletsizlik ya da seviye farkları var. İstanbul başta olmak üzere, birkaç belli başlı büyükşehir dışında kalan tüm şehirlerde, belli markaların ürünlerine ulaşmanız ya da herhangi bir ürün portföyünde çok çeşite ulaşma ihtimaliniz maalesef bulunmuyor.

Çok değil, bundan 4-5 yıl önce Mardin’ de yaşayan ve maddi durumu oldukça elverişli bir bayanın, herhangi bir markanın ürününü canı istediğinde satın alma şansı yoktu. Normal fiyatından yüksek bir ürünü parayla bile satın alamamak, verileri öngörüsüz olarak yükseltiyor.

Süreçlerine dahil olduğum tekstil odaklı e-ticaret sitelerinin satış grafiklerinde, %60 a varan oranda ufak şehirlere hatta doğuya mal satılıyor. Spesifik ürüne giren ya da kendini marka haline getirmiş firmalarda ise bu oranın %80’ e çıktığını görmek, bu nedenle çok şaşırtıcı değil.

E-ticaret konusunda birkaç yıl önümüzde olan bazı Avrupa ülkelerinde bile, henüz e-ticaretin başlamadığı yönünde görüşler olduğunu düşündüğümüzde, Türkiye’ deki katman farkları ve nüfus yoğunluğu ülkemizin ne kadar cazip ve yatırıma açık bir pazar olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Durumu güzel özetlemişsin. Bu yazıya ek olarak şunu da paylaşmak isterim:

  http://ahmetkirtok.com/e-ticarette-turkiyenin-buyuk-avantaji-kargo/

 2. Merhabalar Arkadaşlar,
  verilen bilgi, özet ilerki günlerde yapacagım E-ticaret yatırımı için faydalı bilgiler edindim,
  teşekkür etmeden geçmek istemedim.

  Saygılarımla
  Kadir KOCA

Fikrini söyle

*