25 Nisan 2018

Türkiye’nin Global Oyuncusu Faselis Ajans ve Yayınların Medya İlişkilerini Güçlendiriyor [Röportaj]

faselis-aydın_sün-girişimci-medya-medya_ilişkileri_platformu (2)Türkiye’den dünyaya açılmak isteyen girişimciler için Aydın Sün’ün medya iletişimi altyapı çözümü olan Faselis şirketi son derece pratik bir örnek oluşturuyor. PR sektöründen tanıdığım Aydın yazılımdan şirket kurmaya ve pazar geliştirmeye kadar her alanda işlere birebir odaklandı, son 8 yıldaki bu süreçte girişimcilerin yararlanacağı değerli tecrübeler edindi. Özetle altyapı olmadan girişimcilik olmuyor. Biz de EticaretMag olarak kendisiyle Faselis’in dünü ve bugününü, girişimcilikte edindiği tecrübeleri konuştuk.

Faselis nasıl ortaya çıktı?

Faselis’in kuruluş öyküsünün arkasında teknoloji basını ve PR çıkışlı bir yazılımcı olmam var. Üniversiteden yazılımcı olarak mezun oldum. Daha sonra kariyerime teknoloji yayıncılığında devam ettim. Superonlive Turkcell grubunda iş geliştirme yaptım. Faselis’i kurmadan önce son olarak da iletişim sektörünün önde gelen firmalarından Bersay’da çalıştım Zaten BSNODS (Basın Odası) olarak başlayan ve Faselis’e dönüşen platforma olan ihtiyaç da oradan çıktı. Girişimci olarak ilk çözümümüz PR ajanslarının basın bülteni göndermede yaşadığı sıkıntıları çözen BSNODS’yi kurmaktı.

Sonuçta çok sayıda görselli basın bülteni göndermek Outlook gibi e-posta istemcilerinin sunucu haddini aşıyor, bülten takibini zorlaştırıyor ve ajansın internet erişimini yavaşlatıyordu. 2008’de devreye giren sistemi 2010’da yeniledik. Sektördeki büyük PR ajanslarına da hizmet vermeye başladık.

Bugün kullanılmakta olan Faselis ise global ölçekte büyüme ihtiyacından ortaya çıktı. PR ajanslarının yüzde 80’i ve medya ilişkilerini kendi bünyelerinde yürüten pek çok kurumla çalıştığınız zaman yerel pazarda gideceğiniz yer kalmıyor. Şu anda Türkiye’de 200’ün üzerinde PR ajansı ve 90’ın üzerinde kurumla çalışıyoruz ki bunların arasında Renault, Adidas, Puma, Vakko, TAV, Akfen, Limak, Medical Park, Memorial, Isuzu, Karsan, İş Yatırım, IFC, TSBP ve Destek Menkul Kıymetler gibi sektöründe önde gelen pek çok kurum var.

Ancak, sonuçta Türkiye pazarına egemen olunca Faselis ile yurt dışına açılmaya karar verdik. Tabii 2010’da yazılan versiyon buna uygun değildi. Kodu yeniden yazdık ve BSNODS ismini de daha rekabetçi bir uluslararası marka adıyla Faselis olarak değiştirdik.

Neden Faselis?

Bir kere uluslararası bir iş yapacaksanız .com alan adının boş olması, ismin uzun olmaması, başka dillerde ters anlamlara gelmemesi, Türkçe karakter içermemesi lazım ve aynı şekilde okunabilir olması lazım. Mitolojiden, epik fantezi ve bilimkurgu merakımdan kaynaklanan romanlardaki isimlere kadar detaylı bir tarama yaptık. Nihayet Anadolu antik tarihinden, dünyanın ilk liman kentlerinden biri olan Faselis adında karar kıldık.

faselis-aydın_sün-girişimci-medya-medya_ilişkileri_platformu

Yurtdışı maceramız

Amerika çok büyük pazar, ama aynı zamanda çok büyük rakipler var. Bu nedenle ilk olarak Avrupa’da büyüme kararı verdik. Öncelikle İngiltere’yi düşündük ama sonra vazgeçtik. İyi de yapmışız. İngiltere AB’den çıkıyor ve biz de ABD’ye geçmeden önce girişimci dostu bir ülkede, bürokratik kolaylık sağlayan bir Avrupa ülkesinde tanınarak ABD’ye geçmeye karar verdik ki uluslararası pazarlara açılacak tüm girişimcilere hedef pazarı bu kriterlere göre dikkatle seçmelerini öneriyorum.

Doğru ülkeyi seçmek

Almanya önce pek ilgilenmedi, bizi Alman-Türk ticaret odasına yolladı ama oradaki yetkililer biz Almanya’dan Türkiye’ye yatırımdan anlıyoruz, tersini pek bilmiyoruz dediler. Fransa konsolosluğu bizi İstiklal’de bir ofise yolladı. Oradaki şahıs ne gerek var Fransa’ya gitmenize diye konuştu. Bütün bu örnekler de yurt dışı girişimcilere ders niteliği taşıyor. En kolay gireceğiniz pazarı seçin ve bunu hem rekabet gücü hem bürokratik kolaylık açısından görün.

Nihayet Hollanda’yla görüşelim dedik ve Hollanda bizi hemen Dış Yatırım Ajansı’na (NFIA) yönlendirdi. Özetle Hollanda bize başta vize olmak üzere birçok alanda kolaylık sağladı. Ofis kurmaktan insan kaynağına kadar birçok alanda danışmanlık sağladılar. Hollanda için hazır hale geldik. Bu süreçte uluslararası rakiplerimizi de daha iyi inceleme ve ABD pazarını daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Gördük ki Faselis olarak ABD pazarında da önemli rekabet avantajına sahibiz. Bu nedenle Hollanda sonrası rotayı diğer Avrupa ülkelerinden önce ABD’ye çevirdik. Hedefimiz 2016 sonuna kadar ABD pazarında da hizmet sunar hale gelmek

Medya ve müşteri ilişkileri platformu

Yurtdışı büyüme ve uluslararası bir oyuncu olma stratejimiz Faselis’in gelişimine de yön veriyor. Bu süreçte Faselis’in sadece bir medya datası ve basın bülteni dağıtımı olmaktan çıkarak iletişim sektörü için tüm iş süreçlerini yönetebilecekleri “Medya ve Müşteri İlişkileri Platformu” dönüştüğünü de göreceksiniz.

Hollanda’da kurduğumuz Faselis B.V., Avrupa genelindeki tüm müşterilere hizmet vereceği gibi doğrudan faaliyet göstermek yerine bir iş ortağı ile yürümeyi düşündüğümüz Güney Afrika gibi pazarlardaki iş ortaklarının da bağlı olduğu yapı. ABD’de San Francisco’da kurduğumuz Faselis Inc. ise başta ABD olmak üzere zaman içerisinde tüm Kuzey ve Güney Amerika pazarlarına hizmet verecek.

Altyapıya yatırım için altyapıdan gelmek gerekiyor

Faselis’in hem teknik ve fonksiyonel olarak hem de iş modeli olarak global rakiplerinden çok ileri bir çözüm olduğunu belirtmeliyim. Bunun sebebi ise bizim sadece PR ajanslarının ihtiyaçlarına odaklanmış bir firma olmamız. Ben dahil Faselis ekibinin eğitim, kariyer ve tecrübelerine baktığımızda, Medya, Halkla İlişkiler ve Yazılım olmak üzere üç ana alanda kümelendiğini görüyoruz. Bu ekibin lideri olarak benim avantajım ise tüm bu konura hakim olmamı sağlayan bir iş geçmişimin olması.

Temel özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Faselis temelde güncel medya veritabanına dayanan basın bülteni dağıtım platformu olarak çıktı ve bunu marka bazlı yapısı, güçlü sosyal medya entegrasyonu, mobil desteği, gazetecilere sağladığı özelleştirme imkanları ile dünyadaki tüm rakiplerinden daha iyi yapıyor. Hedefimiz ise Faselis’in dünya genelinde PR profesyonellerinin ve medya mensupları için vazgeçilmez bir platform haline getirmek.

PR ajanslarına yönelik geliştirmekte olduğumuz müşteri yönetim özellikleri, ajansların müşterileri ile ilgili her türlü doküman ve iş sürecini Faselis Müşteri Yönetim Modülü’nü kullanarak yönetebilmelerine olanak tanıyacak. Gazeteciler için de basın bülteni takibini 44 yıllık bir teknoloji olan e-postadan günümüz sosyal platformlarına benzer bir platformdan yapmalarını sağlayacak bir arayüz üzerinde çalışıyoruz. Bu platform üzerinde gazeteciler basın bültenlerine çok daha kolay ve işlevsel şekilde erişmenin yanı sıra ulusal ve uluslararası düzeyde birbirleri ile iletişim de kurabilecekler.

Gazeteciler markalarla iletişim kurmak istediklerinde markanın hangi ajanstan hizmet aldığını, müşteri temsilcisinin kim olduğunu görecek ve isterlerse o kişiyle anlık mesajlaşma da başlatabilecekler.

faselis-aydın_sün-girişimci-medya-medya_ilişkileri_platformu

İşin özü güncel veritabanı ve esnek iş modeli

Faselis, kullanıcılarına faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda telefon görüşmeleriyle güncellenen ve kapsamlı medya veritabanını sunuyor. Faselis’in iş modeli PR ajansları için aylık müşteri başı, kurumlar için aylık sabit ücretlendirme üzerine kurulmuş bulunuyor. PR ajansları ve kurumlar Faselis’in sunduğu olanakları bülten sayısı, gönderim yapılacak gazeteci sayısında veya basın bülteni için yüklenecek görsel/video/dosya adedi ve boyutunda herhangi bir sınırlama olmadan ve ek ücret sürprizi ile karşılaşmadan kullanabiliyorlar. Önceden ve toplu ödeme olmadığı için istedikleri zaman Faselis hizmetini almaya ara verebiliyorlar.

Faselis sadece PR profesyonellerinin değil, aynı zamanda medya mensuplarının ihtiyaçlarına da çözüm bulmak için geliştirildi. Medya mensupları kendilerine gelen e-postanın altında bulunan linke tıklayarak markayı veya gönderimi yapan ajansı engelleyebildiği gibi profillerini düzenleyerek Faselis üzerinden sadece seçtiği konu ve sektörlerdeki bültenlerin kendisine iletilmesini sağlayabiliyor. Bu özellikleri ile Faselis dünyadaki tek gazeteci dostu çözüm olarak öne çıkıyor.

En güncel medya veritabanı

Yakında beta sürecine başlayacak Faselis Gazeteci arayüzü ise medya mensuplarına web ve mobil uygulama üzerinden basın bültenlerini okuma, ilgi alanlarına göre filtreleme ve arşivleme ihtiyaçları karşılayarak gazetecilerin iş süreçlerini hızlandırmayı hedefliyor. Gazeteciler açısından bir başvuru kaynağı olarak da kullanılabilen Faselis ile medya mensupları Faselis basın bülteni arşivi içerisinde kelime bazlı arama yapabiliyor, markalar tarafından medyaya servis edilmiş görsel ve dosyalara ulaşabiliyorlar.

Faselis’in sürekli geliştirilen diğer özelliklerini ise şöyle sayabilirim:

  • Medya kuruluşları ve medya mensupları hakkındaki bilgileri telefon aramalarıyla düzenli olarak güncelliyor
  • Hazırlanan basın bültenini ve yüksek çözünürlüklü görselleri birkaç dakika içinde hedef medya mensuplarına ulaştırabiliyorsunuz.
  • Faselis ekibi tarafından hazırlanmış 22 kategoride 200’ün üzerinde basın bülteni dağıtım listesi ve kendi özel listelerinizi hazırlama imkanı bulunuyor.
  • Kişiye özel gönderilen basın bültenleri ile gazetecilere yüzlerce yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videoyu basın mensuplarına 80-100 KB boyutla ulaştırabiliyor.
  • Akıllı telefon üzerinden gazeteci ve medya iletişim bilgilerine ulaşabiliyor, gönderilmiş bültenlerin raporları anlık olarak takip edebiliyor.
  • Medya mensupları isterlerse basın bültenlerini ajansın hazırladığı mesajla birlikte sosyal medya hesapları üzerinden takipçileri ile paylaşabiliyorlar.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*