14 Kasım 2018

Türkiye’nin İlk Bitcoin ATM’si İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Kullanıma Açıldı

bitcoin atm istanbul
Geçtiğimiz Nisan ayında ilk kez Güney Kıbrıs’ta kullanılmaya başlayan Bitcoin ATM, artık Türkiye’de de kullanıma açıldı. Özellikle geçtiğimiz günlerde ilk olarak 600 doların üzerine çıkan ve sonrasında da 1000 doları gören Bitcoin geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından biri olmayı başarmıştı.

Bitcoin’e olan ilginin artmasıyla beraber Türkiye’de de BDDK ilk kez ciddi anlamda Bitcoin’e değinmiş ve bu sanal para birimi hakkında bir basın açıklaması yayınlamıştı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’na yerleştirilen Bitcoin ATM ile ülkeyi ziyarete gelenler ellerinde kalan bozuk paraları ya da ekstra parayı kendi ülkelerine dönmeden önce bu ATM’ler üzerinden dilerlerse Bitcoin’e dönüştürebilecekler.

Bu ATM temel olarak hangi ülkenin para birimi olduğuna bakmaksızın kullanıcının yüklediği parayı Bitcoin’e dönüştürebiliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar bu paraları isterlerse hayır kurumlarına bağış yapabiliyor ya da alışveriş fişine dönüştürebiliyorlar.

Travelers Box adlı firmaya ait olan bu ATM’ler havaalanının uluslararası uçuşlar bölümünde bulunuyor. Bu nedenle yurtdışına bileti olmayan kullanıcılar ne yazık ki şu an için bu ATM’den yararlanamıyor; ancak son dönemlerde çok konuşulan Bitcoin’in birçok insanda merak uyandırması nedeniyle ilginin artması bekleniyor.

Tabii ki güvenlik konularında hala bazı çevrelerin kafalarında soru işaretleri yok değil. Fakat bu tip uygulamaların artması, kullanıcıların bilinçlenerek güvenlik konusunda daha dikkatli olmalarına yardımcı olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*