14 Kasım 2018

Türkiye’nin Yerli Kredi Kart Markası Troy Bankacılık İşlemlerine Açıldı

Troy-yerli_kredi_kartı-kredi_kartı-yerli_kart-ödeme (2)Türkiye’de yerli kredi kartı ile e-ticarette ödeme seçeneklerini geliştiren TROY yapılan ilk işlemle kullanıma sunuldu. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “TROY’un arkasında bankacılıktaki bilgi birikimi, deneyimi ve teknolojisi ile Türkiye var. Bu yüzden adımız Türkiye’nin Ödeme Yönteminden geliyor. Türkiye’nin TR’si, ödemenin O’su ve Yöntemi’nin Y’sinden oluşan kısaltmayla yerli karta TROY adını verdik.”

E-ticarete açık

Türkiye’deki tüm POS, ATM ve e-ticaret siteleri 1 Nisan 2016 itibariyle TROY logolu kartlar ile işlem yapmaya hazır hale geldi. Pek yakında cüzdanlarda da TROY logolu kartları görülecek. TROY evlerde, işyerlerinde ve tüm alışverişlerde kullanılabiliyor. Soner Canko TROY’un kapsamlı hizmetleri şöyle sıraladı: “İster POS, ister ATM, ister internet üzerinden alışveriş olsun; ödeme yaparken ya da ödeme alırken işleminiz güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek. Üstelik Türkiye’ye özel olacak, Türkiye kazanacak.”

İlgili yazı: Online Alışveriş 4 Yılda 3 Kat Arttı ve İnternette Kartlı Ödeme 4,9 Milyar TL’ye Ulaştı

Yerli kart sistemi

Canko sözlerini şöyle sürdürdü: “TROY’un arkasında Türkiye var. Türkiye’nin bilgi birikimi, deneyimi ve teknolojisi var. Finansal teknolojilerde ve güvenlikte dünya standartlarını yakalamış bir ülke olarak bu çok önemli bir güvence. Bunun sebeplerini daha iyi anlayabilmek için geleceğe odaklanmamız lazım.”

“Dünyadaki örnekler bize yerel kartlı sistemlerle ilgili önemli ipuçları veriyor. Tüm dünyada kartlı ödemelerin ekonomilerin büyümesine yardımcı olduğunu görüyoruz. Kartlı ödemeler kayıt dışı ekonomiyi önlüyor, enflasyonu düşürüyor, istihdam yaratıyor ve nakit para yükünden kurtarıyor”.

Rekabet artıyor

BKM olarak fırsatları görerek çalışmalarını tamamladıklarını belirten Canko, “Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemini geliştirebilmek için uzun çalışmalar yaptık. Standartları belirledik, operasyonel kuralları hazırladık. Kart çıkaran ve bunları kabul eden üyelerle çalıştık. Kart üreticilerinin, terminal sağlayıcılarının hazır hale gelmesini sağladık. Yasal otoritelerden onaylarımızı aldık ve tüm çalışmalarımızı tamamladık. 1 Nisan 2016 itibariyle Türkiye’deki tüm POS, ATM ve e-ticaret siteleri TROY logolu kartlarla işlem yapmaya hazır hale geldi.”

Nakitsiz ödeme toplumu

Canko, TROY ile Türkiye’de nakit kullanımını kaldırmayı amaçladıklarını söyledi: “Çok önemli bir hedefimiz var. 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumu haline gelmek.”

E-ticarette elektronik para ile artan rekabette ödemeler dengesinin önümüzdeki 3 yılda nasıl kurulacağını biz de merak ediyoruz ve EticaretMag olarak konuyla ilgili gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*