15 Kasım 2018

Tutumlu Yaşayan 10 Teknoloji Yöneticisi

Milyarderlerin ultra lüks, akıllara durgunluk veren yaşamlarını gerek internetten gerek magazin haberlerinden görmeye alışığız. Ama bir de, milyarder olduğu halde eski alışkanlıklarından kopmayan, tutumlu olmaya inanan, hatta milayerder olmaktan nefret eden milyarderler var. Her nedense bu kişiler, teknoloji sektöründe daha yaygınlar. Biz de en milyarder ve en milyarder olmasına rağmen en tutumlu 10 teknoloji yöneticisini sizler için araştırıp bulduk.

David Cheriton, Stanford’da Profesör

david-cheriton

Aynı zamanda Arista Networks’ün kurucusu ve Google’ın ortaklarından birisi. Toplam servetinin 3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 1986 model Volkswagen Vanagon kullanıyor ve 30 yıldır aynı banliyö evinde oturuyor, kendi saçını kendi kesiyor, hatta israf olamasın diye poşet çayların poşetlerini bile tekrar kullanıyor.

 

Charlie Ergen, Dish Network Genel Kurulunda

Charlie_Ergen_Wide

Toplam serveti 16 milyar doları aşkın. Micromanagement konusunda takıntılı. 10 yıl boyunca Dish Network’ten giden istisnasız bütün çekleri kendisi imzalamış. Öğle yemeğinde sandviç dışında bir şey yemiyor ve sandviçlerini evde kendi hazırlıyor. Şirket gezilerinde arkadaşları ile aynı otel odasını paylaşıyor. Maun ahşap yönetici masalarına karşı.

 

Pierre Omidyar, eBay’in Kurucusu

pierre_omidyar

Toplam serveti 8 milyar dolardan fazla. Aynen bir röportajda söylediklerini aktarıyoruz: “1998 yılında eBay halka arz edildiğinde birden bire çok zengin olduk. Daha doğrusu normal insanlar kategorisindeyken, ‘çok zengin’ kategorisini doğrudan atlayıp ‘saçma sapan zengin’ kategorisine girdik. O zaman dedim ki, o hep istediğimiz çok lüks arabayı alabiliriz. Sonra fark ettim ki, yalnızca birini değil, aslında tüm lüks arabaları alabilecek kadar param var. Bunu fark ettiğim anda zaten lüks araba alma arzum da kalmadı, başka bir lüks düşkünlüğüm de.”

 

David Karp, Tumblr’ın Kurucusu ve CEO’su

David-Karp-Chose-Yahoo-Because-of-Marissa-Mayer-385819-2

1,1 milyar dolar servete sahip Karp da azla yetinmeyi sevenlerden. 1700 metre kare gibi inanılmaz büyük bir apartman dairesi sahibi. 1,6 milyon dolar verdiği bu daire sizce nasıl döşenmiştir? Döşenmemiş; içeride neredeyse hiç bir eşya yok. Karp’ın tek arzusu geniş bir mekanda yaşamakmış, o kadar. Bu hayalini gerçekleştirdikten sonra da, gerisini umursamıyor. Ne eşyası var ne de doğru düzgün giyecek giysisi.

 

Azim Premji, Wipro Limited Yönetim Kurulu Başkanı

Azim Premji

Hindistan’ın ve dünyanın teknoloji hizmet devi Wipro’nun başkanı, para harcamaktan nefret ediyor. 15,5 milyar dolar civarında servet sahibi olan Premjim, uçakta ekonomi sınıfını tercih ediyor. Hava alanından ofisine 3 tekerlekli, otosanayide artık parçalardan yapılmış otomobil ile motosiklet arası garip bir araç kullanarak gidiyor. Wipro ofislerindeki tuvalet kağıdı tüketiminden, kimin çalışma odasının ışığını açık bıraktığına kadar tasarruf edilebilecek ve israf olarak gördüğü her şeyi bizzat denetliyor. Diğer Hintli yöneticiler “Premji’nin yanında Varyemez Amca, Noel Baba gibi kalıyor” diyerek dalga geçiyorlar.

 

Mark Zuckerberg, Facebook’un Kurucusu ve CEO’su

1000509261001_1822909398001_BIO-Biography-29-Innovators-Mark-Zuckerberg-115956-SF

32,5 milyar dolarlık serveti olan Zuckerberg’in kim olduğunu anlatmamıza pek gerek yok herhalde. Eskiden Acura TSX arabası olan Mark, arabasını yeni bir Volkswagen GTI ile değiştirmiş. T-shirt ve kot pantalon haricinde bir şey giydiği pek görülmemiş (düğününü saymazsak).

 

Jan Koum, WhatsApp’ın Kurucusu

0303_whatsapp-jan-koum-1_1024x576

Serveti 6,8 milyar dolar. Ne kadar tutumlu olduğunu anlatmak için yalnızca şu kısa anekdot yeter: Facebook ile WhatsApp’ın satış anlaşması 19 milyar dolara imzalanırken, anlaşmanın bir an öne tamamlanması için Koum Facebook’a çok yoğun baskılar yapıyor. Çünkü, kredi kartının bonus puanları ile aldığı bedava uçak biletinin, hava alanına gecikip yanmasından korkuyor, bunu da toplantı sırasında açıkça dile getiriyor!

 

Tim Cook, Apple’ın CEO’su

tim-cook-glare

Serveti 400 milyon dolar. Aslında bir milyarder değil. Palo Alto’da, 194 metre karelik bir evde yaşıyor. Evi 1,9 milyon dolara satın almış. Bunun neresi tutumluluk diyebilirsiniz. Aldığı evin, Palo Alto’da bulabildiği en ucuz ev olduğunu söyleyelim.

 

 Tony Hsieh, Zappos’un CEO’su

07_Tony-Hsieh-Chessum

Tam 1 milyar dolar ile ucundan milyarder olmayı başarmış Hsieh, daha önce LinkExchange’i Microsoft’a 265 milyon dolara satmıştı. Tony para harcamayı seven bir milyarder, ama kendisi için değil. Las Vegas’ın banliyölerinin dönüşüm projesi için cebinden 350 milyon doları düşünmeden veren bir adam. Servetinin üçte birini yani.

 

Sergey Brin, Google Kurucularından

Sergey Brin, co-founder of Google

30,9 milyar dolarlık serveti ve bir kaç tane özel uçağı olan bir adamın nasıl tutumluluk yaptığını merak edebilirsiniz. Brin hala fiyat karşılaştırma sitelerine bakmadan ve en uygun fiyatı bulmadan hiç bir alışveriş yapmıyor. Tabağında yemek bırakmıyor (ve bu konuda çok ciddi), ev ihtiyaçlarını daha ucuza gelsin diye toptan alıyor (Costco’dan alışveriş yapıyor). Ayrıca pul koleksiyoncusu. Ayrıca, 2013 yılında ayrıldığı eşine hiç bir yasal yükümlülüğü olmadan 213 milyon doları helali hoş olsun diye vermiş birisi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*