16 Kasım 2018

Twitter 2012 Reklam Kazanç Tahminleri Artıyor

Twitter, gerek tüketicilerin firmalarla ilişkilerindeki yararları, gerekse alışverişe yönlendirmedeki etkisi ile Facebook ile sıkı bir rekabet içerisinde.

Uzun bir süre bünyesine reklam almayan, ardından Facebook’un sağladığı sponsorlu reklamlar (sponsored stories) benzeri promoted tweets reklam hizmetini kendi reklam kanalları ile sağlamaya başlayıp, çok kısa bir süre önce küçük ve orta ölçekli işyerlerine ulaşmak adına bu hizmetini self-servis sunmaya başlayan Twitter’ın reklam kazancı spekülasyonlara yol açmaya başladı bile.

eMarketer tarafından firma henüz Twitter self servis ve mobil reklam hizmetlerini piyasaya sürmeden önce yapılan bir araştırma, Twitter’ın 2013 yılı reklam gelirinin 400 milyon dolara ulaşacağını öne sürüyordu.

Firmanın arka arkaya yaptığı Twitter’daki markalara özel Facebook Timeline benzeri sayfaları, self servis reklam hizmeti ve mobil reklamları ile bu tahminler GroupM tarafından yükseltildi.

Medya yatırım firması GroupM’in yeni paylaştığı verilere göre, Twitter’ın 400 milyon dolar reklam gelir seviyesini görmek için 2013’ü beklemesi gerekmeyecek.

Sosyal medya devinin 2012 yılı sonuna kadar yayınladığı reklamlardan 400 milyon dolar gelir elde edebileceğini öne süren GroupM, firma üzerinde reklam vermenin bedelinin bu sene geçtiğimiz seneye kıyasla %137 artabileceğini savunuyor.

Markaların sosyal medyaya bakış açılarının farklılaşması ile beraber bu mecralara yaptıkları reklam yatırımı da artarken, arka arkaya pekçok sosyal medya firması reklam alanlarını markalara açarak sağladıkları müşteri etkileşimini paraya çevirmek için çabalıyorlar.

Tumblr’ın reklama tamamen karşı olduğunu ilettiği halde, bir süre sonra ana sayfalarını reklam alanı olarak firmalara açacağını açıklaması, sosyal mecraların yatırımlarının geri dönüşümünü almak istediklerini ortaya koyuyor.

Pinterest’in özellikle görsel etkileşiminin sağladığı kuvvetle Facebook ve Twitter ardından 3. büyük sosyal medya kanalı olarak yerini alması, bu oyuncunun da reklam gelirleri hakkında yakın zamanda haberlere daha sık rastlayacağımızın sinyallerini veriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] article: Twitter 2012 Reklam Kazanç Tahminleri Artıyor Tweet Tweet Share Unknown […]

Fikrini söyle

*