17 Kasım 2018

Twitter da Facebook Gibi Videoları Otomatik Oynatacak

twitter video

Facebook’un otomatik oynamaya başlayan video içeriklerinin, video reklamcılığını ve Facebook’un gelirlerini nasıl geliştirdiğinin hepimiz farkındayız. Görünüşe göre Twitter da farkında ki, neredeyse aynı özelliği ABD’li bazı kullanıcılarda denemeye başladı.

Video içeriğin bulunduğu tweet ekranda görüntülendiği anda video oynamaya başlıyor. Ancak bu özelliğin Facebook’taki kadar hızlı bir şekilde kullanıcıların kabul edeceği düşünülmüyor. Çünkü Twitter kullanıcılarının büyük kısmı, Twitter’ın çoğunlukla metin tabanlı ve karmaşık olmayan yapısı yüzünden bu sosyal ağı kullanıyorlar. Doğrudan Twitter uygulaması üzerinden video kaydedebilme ve videoların otomatik oynatılmaya başlanması Twitter’ı giderek görselliği çok daha ağır bir platforma dönüştürürken, bu dönüşüm temel kullanıcı kitlesini rahatsız edecek boyutlara varabilir.

Twitter’ın otomatik oynayan videolar ile yapmayı amaçladığı tabi ki reklam gelirlerini arttırmak. Bu yılın erken zamanlarında Twitter, SnappyTV’yi ve Amplify Ad programını satın almıştı.

Videonun genel olarak nasıl yükseldiğine bakacak olursak, Facebook video gösterimleri konusunda YouTube‘u geçmek üzere. Instagram, aylık aktif kullanıcı sayısı olarak Twitter’ı geçti ve video içerik konusunda çok yüksek potansiyeli var. Dolayısıyla Twitter’ın diğer sosyal ağlar (daha çok Facebook grubu) ile rekabet edebilmesi için teorik olarak video içerikleri artırma ve bu içerikleri öne çıkartma haricinde pek bir başka şansı yok.

Twitter’ın video reklam konusundaki avantajı ise fiyatlarının çok ucuz olması. Twitter’da gösterim başına 2 sent ücret alınırken, diğer sosyal ağlarda bu ücret 1 dolara kadar çıkabiliyor.

Twitter aynı zamanda geçtiğimiz hafta sonunda, doğrudan Twitter üzerinden canlı yayın yapılabilmesini sağlayan Periscope aracını da tanıttı. Böylece hem kayıtlı hem canlı yayınlanan videoların otomatik oynatılmasını sağlayacak. Bu durum da aklımıza, hem önceden hazırlanmış hem de canlı yayınlanacak promosyonlu video içerikleri ve video reklamları getiriyor. Reklam ve pazarlama dünyasının bu araçları nasıl ve ne etkide kullanacağını beraber göreceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*