19 Kasım 2018

Twitter, E-ticaret Satış Rakamlarını Etkilemiyor

Twitter-satislari-etkilemiyorSosyal medya insanların birbirleriyle ve markalarıyla olan iletişimlerini artırdı desek klişe iletişim cümlelerinden birini daha kurmuş oluruz orası kesin. “Sosyal medya satışları artırıyor mu?” sorusu ise, henüz klişe olacak kadar açıklığa kavuşmadı. Ancak yine de yapılan araştırmalar bize yeterli fikri vermeye başlıyor gibi.

NetBase’in yaptığı araştırma, Twitter’ın satışları Pinterest ve Instagram gibi görsel ağırlıklı platformlara göre artırmadığını ortaya koyuyor. Moda ve giyim sektörlerinin ele alındığı araştırmada, katılımcıların yüzde 66’sı Twitter üzerinden dolaylı ya da direkt alışveriş yapmadıklarını söylüyor. Sebep olarak da bu alışveriş yapma konusunda rehber niteliği taşıyacak önerilere sahip olmadığını veriyor.

İnternetten yapılan alışverişlerde kendileri için en önemli unsurun ‘öneri’ olduğunu söyleyen katılımcıların bu önerileri en çok aldığı mecra ise, blog’lar. Yüzde 60 oranın katılımcı moda blog’ların satın alma kararlarını olumlu yönde etkilediğini belirtiyor.

Araştırmada ön plana çıkan diğer sonuçlar şöyle:

• Yüzde 72 oranında kullanıcı alışveriş yapmadan Facebook’u kullandığını söylüyor

• Yüzde 56’sı ilk önce Facebook’dan araştırma yapıyor

• Yüzde 50’si Pinterest’ten ilham alıyor

• Yüzde 42’si ise, Instagram’dan etkileniyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*