19 Kasım 2018

Twitter E-Ticarete Atıldı, Satışlar Başlıyor

twitter e-ticaret 2 - Kopya

Twitter, Amerika’da Square ödeme şirketiyle anlaşarak politikacılara online bağış gönderme özelliği ekledi. Politikanın ticaretin paravanı olduğunu düşünecek olursak Twitter işini biliyor. Ancak, bu haberin e-ticaret siteleri için asıl önemli olan yanı Twitter’ın ödeme işlemcisi Stripe’la da anlaşması: Online müşteriler Twitter’a eklenen satın alma düğmeleriyle artık doğrudan Twitter’dan alışveriş yapabilecekler.

Twitter Facebook’un izinden gidiyor

Daha önceki haberlerimizde Facebook’un tıkla ve ara reklamları ile özellikle mobil ticarete yönelik satın alma düğmeleri eklediğini duyurmuştuk. Twitter da Facebook’u takip ediyor, çünkü şirketin Temmuz ayında yaptığı açıklamada kullanıcı artışı hızının halka açıldığı 2013’ten beri en düşük seviyede olduğu açıklandı.

Belli ki Twitter kullanıcıları artık sadece yazışmak değil, sosyal ağlardan alışveriş etmek de istiyor. Twitter da bundan yola çıkarak önce Shopify e-ticaret platformuyla anlaştı ve Shopify üyesi e-ticaret sitelerinin tweetlere satın al düğmeleri ekleyerek doğrudan sosyal ağdan satış yapmasına imkan tanıdı.

Müşteri etkileşimini artırmaya çalışıyor

Twitter’ın amacı Facebook’un arkasında kalarak zamanla unutulup gitmemek için müşteri etkileşimini artırmak ve tıpkı Facebook’un istediği gibi e-ticaret için aracı platform haline gelmek.

Twitter’ın kurucusu olan ve şirkete yeni bir CEO bulana kadar Twitter yöneticiliğini üstlenen Jack Dorsey’in aynı zamanda Amerikalı politikacılara Twitter’dan bağış yapmaya izin veren Square platformu yöneticisi olduğunu düşünürsek buna şaşırmamak lazım (Twitter’ın her ay en az bir kez online olan 300 milyon kullanıcısı bulunuyor ve bu da ekonomi-politik için büyük potansiyel).

twitter e-ticaret 1

Her zaman aracılar para kazanıyor

Nitekim Gartner araştırma direktörü Brian Blau konuyla ilgili açıklamasında şunları söylüyor: “Twitter gibi bir sosyal ağ şirketi için finansal işlemlerde aracı platform olmak çok kârlı bir konum, ama şirketin üstesinden gelmesi gereken birçok temel zorluk var.”

Analiz uzmanları Twitter’ın elektronik ödeme sektörüne girmesinin şirket gelirlerini büyük ölçüde artıracağını söylüyor. Biz de son yazımızda Twitter’ın 2015-2016 yılındaki e-ticaret takvimini yayınlamıştık.

Politik bağışlardan komisyon almıyor

Öncelikle Amerika’da politikacılara ile siyasi partilere doğrudan bağışta bulunmanın ve senatörlerle lobi faaliyetleri yürütmenin yasal olduğunu belirtelim. Gerçi Twitter kendi üzerinden politikacılara yapılan bağışlardan komisyon almıyor; ancak seçimlere aday olan politikacıların kendilerini tanıtan tweetlerin gösterimlerini artırmak için Twitter’a para ödemesi mümkün.

Twitter ve Facebook e-ticaret platformlarına rakip oluyor

Twitter kendi üzerinden satış yapmak isteyen e-ticaret siteleri, perakendeciler ve üreticilerden hizmet bedeli alacak. Twitter ne kadar ücret alacağını söylemedi, ama analiz uzmanları diğer e-ticaret platformlarından daha ucuza hizmet vereceğini söylüyor. Her ne kadar Twitter, Shopify gibi platformlarla işbirliği yapsa da e-ticaret satışlarında üstlendiği aracı konumuyla diğer e-ticaret platformlarına rakip oluyor.

Ne kadar kazanacak?

PricewaterhouseCoopers iştiraki Strategy& Kuzey Amerika kart hizmetleri başkanı Kevin Grieve de Twitter’ın atılımına olumlu bakıyor: “Twitter ticari işlemleri kolaylaştırarak geleneksel reklam modellerinden potansiyel olarak daha kazançlı gelir akışlarından yararlanma imkanına kavuşuyor.”

Grieve sosyal ağ platformlarının sitelerinde yapılan işlemlerin toplam değerinin yüzde 8-10’u kadar gelir elde ettiğini söylüyor. Oysa ödeme şirketleri kendi bünyelerinde yapılan işlemlerden sadece yüzde 2-3 kazanıyor. Bu da e-ticaret satıcılarına trafik yönlendiren sosyal ağ platformlarının banner reklamları ve tıklama oranlarından daha çok para kazandığı anlamına geliyor.

twitter e-ticaret 4

E-ticaret siteleri Twitter’dan nasıl satış yapacak?

Twitter ile işbirliği yapan Stripe, Relay hizmeti ile e-ticaret siteleri, üretici ve satıcılara ürünlerini Twitter üzerinden sunmalarını sağlayan bir API sağlıyor. Bu API, Twitter uygulamasının da ürünleri görmesine izin veriyor.

Relay hizmetinden yararlanan geliştiriciler mobil e-ticaret uygulamaları geliştiriyor ve sitelerin kullanımına sunuyor. Satıcılar ürün bilgilerini Stripe’a üç şekilde sunuyor: denetim masası, uygulama entegrasyonlu API veya doğrudan kendi e-ticaret platformlarına yapılan entegrasyon.

Stripe’ın tek işbirliği Twitter değil

Stripe konuyla ilk e-ticaret platformu entegrasyonunu SAP Hybris ile yaptığını duyurdu. Relay API’ını kullanan satıcılar ürünlerini üçüncü taraf mobil uygulamalar ile satabiliyor. Twitter da relay kullanarak tweetlerle satış yapılmasına izin verecek.

Twitter’ın e-ticaret aracı platformu olarak Facebook’un erişimini ve dev müşteri potansiyelini yakalaması şimdilik zor görünüyor. Ancak sosyal ağların e-ticarete atılmasıyla birlikte e-ticaret platformu, mobil uygulama, mobil site, reklamlar ve web sitesinden oluşan klasik e-ticaret sisteminin değişeceğine kesin gözüyle bakılıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*