13 Kasım 2018

Twitter Partnerleri ile İlişkisini Baştan Düzenliyor

Twitter, platformunu kullandırdığı ve “firehose” olarak adlandırdığı partnerleri ile ilişkilerini tekrar düzenleme kararı aldı. Artık bu partnerler filtrelenmemiş veri akışlarına erişim sağlayamayacaklar.

Nedir bu “firehose” partnerler?

Twitter’da son verilere göre günde 500 milyon, dünya çapında olayların veya etkinliklerin olduğu günlerde çok daha fazla tweet atılıyor. Her kullanıcı bu tweetlerin yalnızca çok küçük bir kısmını görebiliyor. Firehose, bütün tweetlerin gerçek zamanlı olarak görülebildiği, bir tweetin atıldığı anda akışa düştüğü sistemin gayrı resmi adı.

Şirketler bu sistem ile ilgileniyorlar çünkü dünyanın her yerinden, ne olup bittiğine dair veri akışı alıyorlar. Özellikle ilgilendikleri belli bir durum veya doğrudan markaları ile ilgili olanları takip etmek istiyorlar ve analiz ediyorlar. Ancak bunu gerçekleştirmek çok pahalı ve verileri gerçek zamanlı işlemek çok karmaşık ve zor.

Günümüzde çok az sayıda firehose partneri var; iki tane. Bunlar NTT Data ve DataSift. Daha önce firehose partnerliğinden çekilen Topsy (Apple satın almıştı) ve PeopleBrowser vardı.

Peki bu partnerlere ne olacak?

Twitter’ın bir çok farklı şekil partnerlik yaptığı şirket var ancak gördüğünüz gibi firehouse partnerleri çok az. Twitter bu firehouse partnerlerine, verdiği filtrelenmemiş tweet akışını 13 Ağustos günü keseceğini belirtti.

Datasift ve NTT Data daha başka bir çok sosyal ağın “firehose” verilerine erişimleri olsa da, filtrelenmemiş Twitter verilerini kaybetmek bu şirketlerin veri değerini çok ciddi bir şekilde azaltacaktır. Hala bir çok Twitter verisine erişebilirler yüksek ihtimalle, ancak hiç bir kısıtlama olmadan gerçek zamanlı tüm veriye erişimleri olmayacak.

Twitter bunu neden yapıyor?

Twitter’ın böyle bir adım atmasının ardında bir takım iş süreçleri sebepleri olduğunu tahmin ediyoruz. Kendilerini verinin son kullanıcısına daha yakın konumlandırmak istiyorlar. Ancak bunun Twitter için de olumsuz sonuçları olacak. Firehose verisini partnerler ile paylaşıp bu veri akışı etrafında bir ekosistem kurulması Twitter’a değer katan bir yaklaşımdı. Şimdi Twitter yüksek ihtimalle bu veriyi kendisi dağıtacaktır ancak bu yöntemin bir ekosistem kadar efektif olmayacağını bir çok uzman dile getiriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*