19 Kasım 2018

Twitter ve American Express Ortaklığıyla Tweet Atarak Satın Alma Dönemi

Twitter American ExpressSon dönemlerde birçok sosyal ağ e-ticarete yönelmek için çalışmalarına devam ediyor. Facebook’un etkinlikler üzerinden “bilet satın al” butonunu denemeye başlamasının ardından, sosyal ticarette yatırım yapan bir diğer sosyal mecra da Twitter oldu.

American Express ile ortaklaşa bir çalışma sürdüren Twitter yakın zaman içerisinde Amex kartı olan kullanıcılara tweet atarak ürün satın alma imkanı sunacak. American Express’in blogunda yaptığı açıklamaya göre, kullanıcılar ilgili ürünün #Hastag’ini tweet attıkları takdirde Twitter üzerinden ürün satın alabilecekler.

Kullanıcıların bu özellikten yararlanabilmek için Twitter hesaplarına American Express’in kartını tanıtmaları gerekiyor. Bunu yapmak için tüketiciler American Express’in senkronizasyon sayfasını ziyaret edebilirler. Twitter üzerinden alışveriş yaparken kullanıcı bilgilerinin gizlilik politikası gereğince korunmasına özen gösterilecek olacak sistemde, tüketiciler ürünün hashtagini yazdıktan sonra, kartları sisteme kayıtlıysa kullanıcıya bir onay kodu gelecek ve alışveriş yapan kişi bu kodu tekrar tweet attığında ise alışveriş tamamlanmış olacak. Ürünün ödeme bilgileri de kişinin kredi kartı ekstresine yansıtılacak.

İki şirket de yapılan bu anlaşmanın finansal koşullarıyla ilgili bir açıklama yapmadı. Twitter’ın bu anlaşmayla beraber kullanıcılarla e-ticaret siteleri arasında bir bağ olacak olması, sosyal platforma yeni pazarlama ve gelir kapısı açabilir. Twitter Uluslararası Marka Stratejisi Başkan Yardımcısı Joel Lunenfeld, Twitter’ın e-ticaret üzerinden gerçekleşen satışlardan bir ücret alıp almayacağını söylemek için çok erken olduğunu belirtiyor.

2012’de özellikle Amerika’da öne çıkmaya başlayan sosyal ticaretin Türkiye’de henüz çok fazla ilgi ve merak uyandırdığını söyleyemeyiz. Online alışverişe yeni yeni adapte olan ve alışveriş alışkanlarını değiştirip, alışverişlerini fiziki mağazalardan online ya da mobil ticarete taşıyan Türk kullanıcılarının Twitter üzerinden alışveriş yapma fikrine adapte olması için de belli bir geçiş süreci gerekebilir.

Twitter ve American Express’in ortaklaşa geliştirdiği bu sistemin nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*