17 Kasım 2018

Twitter ve Google Anlaşması Yeni Bir SEO Ekosistemi Doğurabilir

Twitter ve Google, aramalarda tweetlerin daha çok görüntülenmesi için yeni bir anlaşma yaptıklarını duyurdular.

2015’in ilk yarısından itibaren bir tweet yazıldığı andan itibaren Google aramalarında gözükmeye başlayacak. Aslında şu anda da Google aramalarında tweetlere yer veriliyor, ancak Google’ın bunu yapabilmesi için normal bir internet sitesini tarar gibi Twitter’ı taraması gerekiyor. Yapılan yeni anlaşma ile birlikte Twitter, veri tabanında bulunan tweetlerin hepsini doğrudan Google’a gönderecek ve her yeni tweet geldiğinde Google’a bildirmeye devam edecek.

288 milyon kişinin sürekli tweet attığı bir ortamda Google’ın artık tüm siteyi baştan taramak zorunda olmaması, tweetlerin anında indekslenmesine ve potansiyel olarak Google aramalarında hemen görüntülenmesini sağlayacak.

Twitter’ın gerçek amacı nedir?

Bu anlaşmanın altındaki amaç, tweetlerin daha çok Twitter kullanıcısı olmayan kişiler tarafından görüntülenmesini sağlamak ve bu sayede Twitter’ın reklam gelirlerini artırmak. Twitter aynı zamanda hali hazırda Microsoft‘un Bing arama motoruna ve Yahoo‘ya da tweet bilgilerini iletiyor. Tabi bu iki arama motorunun toplamı, Google’ın tek başına yarattığı görüntülemenin yanına bile yaklaşamıyor.

Tweetlerin, Twitter kullanıcısı olmayanlar tarafından daha çok görüntülenmek istenmesi, Twitter’ın kullanıcı çekmekte son zamanlarda çok zorlanmasının en elle tutulur işaretlerinden birisi. Bu konuyu, Çanlar Twitter İçin Çalıyor başlıklı makalemizde irdelemiştik.

Her iki taraf için de faydalı

Bu anlaşmanın Twitter açısından faydası çok bariz: İçeriğini üye olmayan kişilere de gösterip, ihtimal reklam gelirlerini artıracak. Bir diğer faydası ise, Twitter’a üye olmayan kullanıcıların gördükleri tweet içeriklerinden özenerek, Twitter’a üye olmak istemeleri. Twitter böylece hem sürekli zarar eden bütçesini belki biraz toparlayabilir, hem de durma noktasına gelen üye artışını bir nebze de olsa canlandırabilir.

Google açısından faydası ise, dünyanın en büyük gerçek zamanlı içerik veri tabanına doğrudan erişmek ve arama sonuçlarında göstereceği içeriğin daha güncel ve daha zengin olmasını sağlamak. Ayrıca içeriği saniyede bir kaç milyon kere değişen devasa bir içerik sitesini (her ne kadar sosyal ağ desek de Twitter aslında bir mikro blogging sitesidir) her seferinde tekrar taramak zahmetinden kurtulmak.

Yeni bir SEO ekosistemi

Gayrı resmi olarak edinilen bilgilere göre Google ile Twitter’ın anlaşması yalnızca tweetleri görüntülemek üzerine. Reklam gösterimi konusu anlaşma şartlarına dahil değil. Yani Google veya Twitter’da göreceğimiz reklamlarda bir değişiklik olmayacak.

Tweetler Google aramalarında ne şekilde görünecekler hiç kimse henüz bilgi sahibi değil. Ancak mantıken Google belli bir algoritmadan geçirerek tweetleri görünür kılacak veya hangi tweetin arama sonuçlarında hangi sırada görüntüleneceğini belirleyecek. Bu da akla hemen tweet veya Twitter hesabının da artık bir SEO‘dan geçmesi gerekeceğini getiriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

    facebook da bing le anlaşsın bence google tek kalem olmasın istedikleri gibi at koşturuyorlar.

Fikrini söyle

*