18 Kasım 2018

Twitter’a Satın Al Düğmesi Geliyor

twitter satın al düğmesi 2 - Kopya

E-ticaret platformu Shopify ile işbirliği yapan Twitter, pek yakında satın al düğmesini küçük işletme sahibi online girişimcilerin kullanımına açacak. Wall Street analiz uzmanı Bob Peck, satın al düğmelerinin bu sonbaharda Shopify’a kayıtlı küçük e-ticaret sitelerinin kullanımına sunulacağını söylüyor.

Tweet atarak satış yapın

Satın al düğmeleri, kendi el işi ürününü kendi sitesinden satan küçük ölçekli girişimcilerin attıkları tweetler ile satış yapmasını sağlayacak. Bu özellik Twitter’ın 2010’dan beri sunduğu reklam hizmetine ek olarak sunuluyor.

Twitter para kazanmalı!

Çünkü Instagram satış-pazarlamanın odağı oldu ve Instagram’ın kullanıcı sayısı bu nedenle hızla artarken Twitter’ın da gittikçe küçülerek unutulmamak için kendini Facebook gibi kapsamlı bir e-ticaret platformuna dönüştürmesi gerekiyor.

Girişimcinin dostu

Twitter’da şu anda 100 bin aktif reklamveren bulunuyor ve bunların arasında küçük ve orta ölçekli işletmeler yer alıyor. Twitter geçen Çarşamba yurt dışına açılacağını ve reklam platformunun kapsama alanını genişleterek 33 ülkeden 200 ülke ile bölgeye çıkaracağını duyurdu. Artık Hong Kong’dan Honduras’a kadar bütün girişimciler hedef kitlelerine Twitter üzerinden 15 dilde ulaşabilecekler.

Twitter’ın reklamverenler için değeri ne?

Başka bir deyişle reklamverenler Google, Facebook ve Doubleclick.net dururken neden Twitter’ı kullansınlar? Robert W Baird’den Colin Sebastian konuyla ilgili açıklamasında şunları söylüyor: “Sıradan bir kullanıcı Twitter’la her gün 20 kez etkileşim kuruyor ve bu da Twitter’ı web’de en yoğun kullanılan etkileşimli uygulamalardan biri yapıyor. Twitter’ın aylık 308 milyon ve günlük 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı var.”

Her şey 2014’te başladı

Twitter satın al düğmelerini Eylül 2014’te test etmeye başladı. Shopiy entegrasyonu ise satın al düğmelerini küçük işletmelerin kullanımına sunacak ama bu girişimcilerin düğmeleri gerçekten kullanabileceği anlamına gelmiyor ve bunu en son Pinterest örneğinde gördük:

Shopify üyesi bazı satıcılar, Pinterest’in Shopify entegrasyonlu satın al düğmelerini kullanmak istediklerinde Pinterest’in uygulamalarını reddettiklerini gördüler. Bunun sebebi bazı satıcıların ürünlerinin Pinterest kalite standartlarına uygun olmamasıydı (Satın al düğmelerinin sosyal ağlara entegrasyonu konusuna ayrı bir yazıyla geri döneceğiz).

twitter satın al düğmesi 1

Twitter e-ticaret sitelerinden ne kazanacak?

SunTrust’ın son raporuna göre yüzde 1,5 tıklama oranı, yüzde 10 dönüşüm oranı ve yüzde 10 hizmete kayıt yap oranı üzerinden hesaplayacak olursak satın al düğmelerinin Twitter gelirlerini yüzde 2 artıracağını söylenebiliriz.

Twitter’ı kim satın alır?

Twitter ticari bir meta haline geldikçe taliplileri de artacak. Bugün Facebook ve Google o kadar büyük ki bu hizmetleri ne satmak ne de satın almak kârlı. Ancak Twitter daha fazla büyümeden önce büyükbaşların dikkatini çekebilir. Satın al düğmesinin kullanıma girmesinin ardından, Twitter’ın olası taliplileri arasında Google ve Facebook önde geliyor. Alibaba da Twitter’ı satın alabilir ama Alibaba, SoftBank ve Tencent için Twitter daha çok yatırım yapılacak bir girişim.

Doubleclick işbirliği kapıda

Twitter’da yenilikler bitmiyor. Twitter yakında reklamverenlerin reklam satın almak ve performansı ölçmesini sağlamak için bünyesine Doubleclick hizmetini ekleyecek. Aynı zamanda Yıldırım Projesi ile Twitter’da etkinlik tanıtımı uygulamasını da başlatacak. Böylece konserler ve maçların anlık videolarıyla fotoğrafları Twitter’da, hatta Twitter üzerinden diğer uygulamalarda paylaşılacak.”

Sonuç olarak Facebook’un izinden giden Twitter popüler bir sosyal ağ olmaktan çıkıp kapsamlı bir “aracı” e-ticaret platformu olma yolunda hızla ilerliyor. Shopify işini bilen bir e-ticaret platformu ise dev hedef kitleye erişim gücü de Twitter’ın elinde ve dünya gezegeninde üreticilerle satıcılar değil, en çok dağıtım kanallarını elde tutan aracılar para kazanmıştır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*