18 Kasım 2018

Twitter’a Yeni Özellikler: Mobil Video ve Doğrudan Grup Mesajı

Bir kaç ay önce Twitter, 2015 yılı başında platformuna yeni özellikler getireceğini duyurmuştu. Sandığımızdan daha kısa sürede bu bahsedilen özellikleri hayata geçirdiler: Doğrudan Twitter mobil uygulaması üzerinden video çekebilme ve doğrudan mesajlarda grup oluşturabilme.

Videolar nasıl çalışıyor?

Twitter her ne kadar 140 karakter ile sınırlı gibi gözükse de, fotoğraflar, ses dosyaları, videolar, Vine kullanılarak yapılan paylaşım zenginleştirmeleri bu 140 karakter sınırını aslında sorun olmaktan çıkartıyor. Bu paylaşımların en büyük sorunu, başka uygulamalar ile üretilmiş içeriği Twitter üzerinden paylaşmaktı. Fotoğraf çekme haricinde artık, videolarımızı da doğrudan Twitter uygulaması üzerinden kaydedip, üzerinde oynamalar yapıp anında paylaşabileceğiz.

Oldukça basit ve yalın tasarlanmış video kayıt arayüzü, kullanıcıların zorluk çekmeden nasıl video çekip düzenleyebileceklerini anlamaları için tasarlanmış. Kaydedip paylaşılan videolar, tweetlerde küçük bir ön izleme olarak görülüyor. Üzerine bastığınızda büyütüp videoyu seyredebiliyorsunuz. Yani otomatik olarak çalışmıyorlar. Paylaşılabilen videoların uzunluğu 30 saniye ile sınırlanmış. iPhone kullanıcıları, doğrudan Camera Roll’da bulunan videolarını da Twitter’da paylaşabilecekler. Bu özellik Android uygulamasına da gelecek, ancak henüz gelmedi.

video_blog_image

Profesyonel kullanıma faydaları

Twitter’ın bu yeni özelliğinin özellikle gerçek zamanlı pazarlama ile uğraşan sosyal medya pazarlamacılarının ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Farklı uygulamalar arasında geçiş yaparak ve ürettikleri içeriği birinden diğerine taşıyarak kaybettikleri zamanı, doğrudan Twitter uygulamasını kullanarak telafi edebilirler. Gerçek zamanlı pazarlama aktivitelerinde bazen saniyeler bile önemli olabiliyor.

Yeni twitter kamerası ve videolarının nasıl kullanılacağına dair daha detaylı bilgiyi Twitter’ın ilgili sayfasından alabilirsiniz.

Grup mesajlaşması

Twitter, doğası gereği her paylaşımı herkese açık olarak yayınlıyor. Üye olmayanların bile okuyabildiği hatta Google aramalarında bile çıkan tweetler haricinde, gerçekten özel konuşmak isteyenler için doğrudan mesajlaşma desteği Twitter’da uzun zamandır var. Şimdi de Twitter, birden fazla kişiyle aynı anda doğrudan mesaj ile konuşabilmenizi sağlayacak.

Bir grup konuşmasına eklendiğinizde Twitter uygulaması sizi bilgilendirecek. Ayrıca yeni bir grup oluşturmak da çok kolay. Takipçilerinizden istediklerinizi seçip grup konuşmasına ekleyebiliyorsunuz. Eklediğiniz kişilerin birbirlerini takip etmeleri de gerekmiyor.

Gruba eklenen kişilerin birbirlerini takip etmelerinin gerekmemesi, sosyal ağ üzerinden müşteri hizmetleri sunanların işine yarayabilir. Örneğin takipçi kitlenizin yalnızca belli bir kısmına özel bir mesaj göndermek istediğinizde. Veya şirketin teknik ekibinden birini de müşteri – müşteri ilişkileri konuşmasına dahil ederek sorunun daha çabuk çözümü için. Doğrudan grup mesajlaşmasının bu alanda nasıl etkin kullanılabileceğini biraz da zaman gösterecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*