18 Kasım 2018

Twitter’da Dedikodu Çıktı, Petrol Fiyatları Tavan Yaptı

Dün akşam Türkiye saatiyle 17.00 sıralarında Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev’i temsil ettiğini iddia eden bir Twitter hesabından atılan tweet, ham petrol fiyatlarında 1 dolarlık artışa sebep oldu.

@MiniInterRussia kullanıcı adıyla gönderilen ve hemen ardından da silinen bu ilk tweette, Suriye devlet başkanı Beşar Esad’ın ölü veya yaralı olarak ele geçirildiği öne sürüldü. Bu iddianın ardından birkaç diğer kullanıcının da, Esad’ın ölümünü doğrulayan yazılar paylaşmasıyla hikaye çok kısa bir süre zarfında dünya çapında konuşulan bir konu haline geldi.

Hal böyle iken, son zamanlarda hassas bir dönemden geçen küresel piyasalar da bu habere reaksiyon göstermekte gecikmedi ve dedikoduların çıkmasının yalnızca 16 dakika sonrasında, ham petrol fiyatları 91.99 dolara kadar yükseldi. Günü, 92,20 dolarla kapatan petrol fiyatları Wall Street Journal‘a göre 19 Temmuz’dan bu yanaki en yüsek seviyeye çıktı.

Dedikoduların yayıldığı ilk kaynak olan @MiniInterRussia hesabının Kolokoltsev’i temsil etmeyen sahte bir hesap olduğu, önceden attığı diğer tweet’ler incelendiğinde ortaya çıktı. Tabi Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan gelen yalanlama haberleri de küresel piyasaların yüreğine bir nebze olsun su serpti.

Bugüne kadar onlarca ölüm dedikodusu yayan tweetlere imza  atan bu kullanıcı, aralarında Nelson Mandela, Francis Ford Coppola ve romancı Gabriel Garcia Márquez gibi ünlü isimlerin de bulunduğu onlarca kişiyi Twitter üzerinden “öldürdü”.

Sosyal medya üzerinden yayılan dünyaca ünlü liderlerin sahte ölüm haberleri daha önce de oldukça yankı uyandırmıştı. Bundan bir ay kadar önce Twitter’da çıkan Güney Amerika’nın efsanevi lideri Fidel Castro’nun öldüğüne dair haberler nedeniyle Twitter, Küba yönetimi tarafından acımasızca eleştirilere maruz kalmıştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*