13 Kasım 2018

Twitter’da Marka Olmanın En Garantili 5 Yolu

twitter'da marka olmanın yolu 7

Blog açtınız, birkaç podcast hazırladınız, hatta bir iki etkinliğe kapılıp hashtagli tweet attınız ama insanlar hâlâ markanızı yeterince tanımıyor. Hele kendinizi bir danışman, eğitmen ve koç olarak pazarlıyorsanız çok kötü değil mi?

Günümüzün dijital dünyasında insanlara kartvizit dağıtmak yeterli değil. Buna ek olarak sosyal medya pazarlaması ile sosyal ağlarda tanınmış kişi / marka olmanız gerekiyor. Bu yazıda Twitter’da marka olmanın en garantili 5 yolunu anlatıyoruz.

1. Twitter hesap adınızı dikkatli seçin

Elbette profil adınız hesap adınızdan farklı olabilir. Bununla birlikte iyi bir aşçı veya çizgi roman hayranı olmanıza güvenip @barbarconaninyabanilkilici veya @zeytinyaglipirincpilavi928 gibi bir kullanıcı adı alırsanız baştan kaybedersiniz.

Twitter’da gerçek zamanlı pazarlama yaparken mention edileceksiniz (bahsedileceksiniz). Bu nedenle hesap adınız havalı, kısa, farklı ve anlaşılır olsun. Örneğin @zagorunbaltasi, @gurmelezzetler veya @yasamkocu gibi handle’lar kullanabilirsiniz.

Twitter’da marka olacaksanız dedik ya, blog da açacaksınız değil mi? İster kişisel blog olsun, ister marka blogu, kendi sitenizi açmak içerik pazarlama başarınızı artırır.

 

twitter'da marka olmanın yolu 1

 

En basitini sona sakladık: Twitter’da hesap açtığınız için mutlaka uçuk bir kullanıcı adı seçmenize de gerek yok. Markalar kendi isimlerini seçiyorlar. Siz de kendi isminizi seçebilirsiniz. Hele dikkat çekici ve sıra dışı bir isminiz varsa sosyal medya pazarlaması için marka olarak rakiplerinizden önde başlarsınız.

2. Marka imajınızı seçin

Bir partiye giderken elinize ilk gelen ceketi giyip çıkıyor musunuz? O zaman natürellik sizin tarzınız. Partiye giderken ne giyeceğinize önceden karar mı veriyorsunuz? O zaman bu da sizin imajınız. Twitter için de aynı şey geçerli. Kendinize imajınızı yansıtan bir profil resmi seçin.

İmaj derken iki seçeneğiz var: En sevdiğiniz işi veya mesleğinizi temsil eden, doğal bir gülümseme ile özgüven telkin eden bir resim seçebilirsiniz. Markaysanız imajınızla veya en çok satan ürününüzle ilgili bir resim seçin (aşçıların işi kolay) veya ikinci seçenek: Bütün bunlara boş verip sadece imajınızı temsil eden bir resim seçin. Sörf yapan veya yelkenli tekne kullanan sosyal medya danışmanı yok mu? Teknede bir fotoğraf çekebilir veya en azından denizci tişörtü giyebilirsiniz.

Tabii abartmamak gerekiyor (büyük olasılıkla Miley Cyrus’ın en yeni rakibi değilsiniz). Basit bir selfie, komik bir fotoğraf da olabilir (mesela Chris Goward). Ancak Twitter kapağına daha profesyonel yaklaşmanız gerekiyor. Rastgele bir profil resmi seçebilirsiniz, ama sosyal medya pazarlaması açısından rastgele bir kapak resmi seçmeniz önerilmez. Kapak fotoğrafını hangi amaçla kullanacağınıza karar verin ona göre resim seçin.

Promosyon amaçlı kapak

Bu mantıkla kişisel markanızı, blogunuzu veya çalıştığınız şirketi tanıtabilirsiniz. Ayrıca katılacağınız yeni etkinliği, markanızın yeni kampanyasını ve yeni çıkan kitabınızı geçici olarak kapak resminizden duyurabilirsiniz. Bunun için reklam metni kullanmayın, ama etkinlikle / ürünle ilgili bir görsel veya imajınıza uygun bir fotoğraf seçebilirsiniz. Sonuçta herkes tweetlerinizi görmez ama sayfanızı açan herkes kapak resminizi görecektir. Bakın Marsha Wright ne yapmış:

 

twitter'da marka olmanın yolu 2

 

Hava basın

Çok sevdiğiniz bir deyim, deyiş veya atasözü mü var? Sevdiğiniz bir espri? Peki sizinle özdeşleşmiş bir mekan, olay var mı? Bütün bunları kapağa taşıyabilirsiniz.

 

twitter'da marka olmanın yolu 3

 

Sade olun

Twitter’da sosyal medya pazarlaması yapmak ve markalaşmak her zaman sıcak satış yapmanızı gerektirmez. Örneğin, “Sitenize 5 TL’ye 10.000 tıklama!” gibi bir banner hazırlayıp bunu kapak resmi olarak kullananlara benzemeyin. Özellikle Twitter’a yeni geldiyseniz basit bir görsel yeterli olur. En tanınmış bloggerlardan bazıları bunu yapıyor. Ayrıca profesyonel çevrenizi de sade bir görselle reklam edebilirsiniz. Guy Kawasaki’den öğrenin.

 

twitter'da marka olmanın yolu 4

 

3. Markanızın bir mesajı olmalı.

Instagram’ın tersine Twitter’da önünüze gelen şeyi paylaşmayın. Aklınıza gelen her konuda tweet atlayın. Tweetle düğmesine basmadan önce cevap vermeniz gereken birkaç soru var:

  • Bu tweet takipçilerimle alakalı mı?
  • Paylaştığınız içerik tarzınıza, imajınıza, ideallerinize uygun mu?
  • Bu içerik takipçilerinizin sizi daha iyi tanımasını sağlıyor mu?

Elbette iki ayrı Twitter hesabı da açabilirsiniz. Biri kişisel hesabınız, diğeri profesyonel hesabınız olur. Ancak ister marka olun, ister e-ticaret sitesi, isterse dijital iletişim danışmanı, Twitter’da aniden yetişkinlere yönelik içerik veya saldırgan siyasi içerikli paylaşım yapmayın. Bunları kendi imajınıza uygun şekilde paylaşabilirsiniz tabii. Yine de hem nadir yapın hem de mesajı çok düşünerek yazın. Örneğin Ann Handley iki profil kullanıyor:

 

twitter'da marka olmanın yolu 5

 

Kişisel profili Handley’in ne kadar iyi bir iletişimci olduğunu gösteriyor. Bundan çıkan bir ders var: Kişisel profilinizde direk dansçısı ve mesleki profilinizde Sosyal CRM uzmanı imajı vermek mantıklı olmaz. Kişisel ve mesleki profilleriniz aynı imajın farklı yüzleri olmalı; Twitter’da birbirini beslemeli, birbirini tamamlamalı ve pekiştirmeli. Bu da bizi sonraki adıma getiriyor.

4. Twitter’da çevre edinin ve nüfuzlu bir kullanıcı (influencer) olun

Tweetlerinizin popüler konular listesine girip trend topic olmasını mı istiyorsunuz? İnsanların size veya markanıza bir şey danışmak için gelmesini, sizi konusunun uzmanı ve orijinal içerik yaratıcısı olarak tanımasını mı istiyorsunuz? Öyleyse paçayı sıvayıp çalışmaya başlamanız gerekiyor.

Sektörünüzde, çevrenizde önde gelen birkaç kişilik bir sohbet ekibi kurun ve zaman zaman onlara tweet adın. Gündemi takip edin, bazı konularda görüş bildirin. İçerik üreterek ve etkileşim kurarak insanlara kendinizi hatırlatın.

Kısacası Twitter’da sohbet edin

Bunun için haftanın belirli günleri ve saatlerinde Twitter sohbetleri düzenleyebilirsiniz. Böylece yeni kullanıcılarla tanışarak yeni takipçiler çeker ve sektörünüzde neler olup bittiğini de öğrenmiş olursunuz. Ancak, bir gün belirledikten sonra yayın saatini değiştirmeyin. İnsanlar o güne zaman ayırıp geleceklerdir.

Mention ve paylaşımlara cevap verin

Burada etkileşim kurmaktan söz ediyoruz ve bu da en bariz şey ama insanlar tweet atmayı ihmal ediyorlar. Kullanıcılar size değer verip bir şey yazıyorlarsa onlara cevap verin. Etkileşim kurdukça etkileşim alırsınız.

 

twitter'da marka olmanın yolu 6

 

Etiketleyerek paylaşın

Bir kişiyi otomatik olarak retweet etmek zorunda değilsiniz. Ondan alıntı yapabilirsiniz. Ancak bu durumda kişinin adını mention edin. Kullanıcıların tweetlerini onlardan bahsederek paylaşır ve çekinmeden ölçülü sorular sorarsanız çevre yapmış olursunuz.

5. Tweet atma ustası olun

Twitter hesabı açtınız, tweet atmayı öğrendiniz ve işin temellerini kaptınız. Şimdi sıra kendinizi geliştirmekte: Öncelikle Facebook, Twitter ve +G gibi birden çok hesabınız varsa ve gerektiği şekilde hepsinde biraz farklı içerik paylaşıyorsanız tweetlerinizi otomatik olarak zamanlayan paylaşım araçlarından yararlanabilirsiniz. Böylece zamandan kazanırsınız.

Bu konuda en popüler araçlar TweetDeck, Klout ve Hootsuite’tir. Tweetlerinizi önceden zamanlarsanız siz uyurken bile sistem bunları belirli günler ve saatlerde otomatik olarak paylaşır. Hootsuite daha gelişmiş zamanlama seçenekleri sunuyor. Klout’ın ise optimizasyon araçları daha iyi (saat dilimi, günün en iyi saati vb.)

Popüler tartışmalar bulun ve konuşun

Twitter akıllı telefonda takip ettiğiniz kişilerin o an neyin üzerinde konuştuklarını size bildiriyor. Bu bildirimleri her zaman takip edemezseniz, ama ara sıra popüler konulara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

Futboldan anlamıyorsanız maç sohbetine girmenin manası yok, ama takipçilerinizle genellikle ortak ilgi alanlarınız vardır ve bu tartışmalara katılarak kendinizi tanıtabilirsiniz. Son ipucu: Doğal olun ve kendiniz olun. Twitter’da marka olmanın en garantili 5 yolunu düzenli olarak uygularsanız gerisi kendiliğinden gelir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Kaliteli bir içerik olmuş. Kişisel markalar için çok önemli şeyler var. Paylaşıyorum.

Fikrini söyle

*