14 Kasım 2018

Twıtter’da Marka Rekabeti: Büyük Markalar Twitter’ı Nasıl Kullanıyor?

7

Twitter’da markaların görünürlüğünü artırmak için başlattığı eğlenceli atışma ve diyaloglar e-ticarette sosyal medya pazarlamasının nasıl kullanıldığını gösteriyor.

Ülkemizde tüketici yasasının değişmesiyle birlikte yurtdışından aşina olduğumuz ve eğlenerek takip ettiğimiz karşılaştırmalı Türkçe reklamlar da sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Tüketiciyi markalarla buluşturan ve markaların kendini daha samimi bir dille ifade edebildiği tweetler karşılaştırmalı reklam formatında hedef kitlenin dikkatini çekiyor.

Gerçek zamanlı pazarlama

Tüketici sosyal medyada sadece reklam izlemiyor. Bunun yerine markalara cevap vererek dilek, düşünce, görüş, şikayet, beklenti ve övgülerini dile getiriyor. Karşılaştırmalı reklam formatındaki eğlenceli atışmalar iki yönlü iletişime dayanan sosyal medya pazarlamasının e-ticarette nasıl kullanıldığını gösteriyor.

Panda ile Algida: Abartmış Olmaz mıyız?

Panda dondurmanın Algida’nın haz ve tutkuya referans veren reklam kampanyalarına #abartmışolmazmıyız sloganı ile karşılık verdiği eğlenceli Tweet ve Vine örnekleri:

1

2

 

Oreo’yu Türkiye pazarında karşılayan markalar

Oreo’nun Türkiye pazarına girmesine Twitter’da sessiz kalamayan markaların tweetleri ile ortaya eğlenceli diyaloglar çıktı. Bu tür diyaloglar aynı zamanda markaların tüketicinin gözü önünde çapraz pazarlama ile işbirliği yapma isteğini dile getiriyor.

3

 

TTNET Yandex’i unutursa

TTNET’in “Senin favori tarayıcın hangisi?” sorusunun şıklarında Yandex yer almıyordu ve Yandex’in kendini hatırlatması Twitter’da hafızalara kazındı.

7

Patatesin Kralı kim?

Burger King, patateslerine gelen eleştiriler yüzünden hem reklam kampanyası hem de attığı Tweet’lerle McDonalds’a meydan okumaya devam ediyor.

5Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*