16 Kasım 2018

Twitter’dan E-Ticaret İçin İki Yeni Özellik

Twitter ürün tweetleri 3

Twitter zaman tünelinde satın al düğmeli ürün tavsiyeleri ve “koleksiyon sayfaları” göstereceğini duyurdu. Markaların Twitter hesabında yer alan Koleksiyon sayfaları ürün tavsiyeleri, ürün incelemeleri ve ürün tekliflerini toplu olarak derleyip gösterecek.

Twitter “Lightning” projesi ile canlı etkinlik tanıtımına da başlıyor. Bugüne kadar kullanıcılar Twitter’da sadece diğer kullanıcıları takip edebiliyordu. Artık futbol maçı gibi canlı etkinlik sayfalarını da takip edebilecekler.

 

Ürün tavsiyeleri

Twitter fotoğraf ve video ağırlıklı ürün tavsiye tweetleri ile Facebook’la rekabete girmeye hazırlanıyor. Sonuç olarak daha büyük görseller içeren Facebook sayfaları satış ve pazarlama kampanyalarında daha çok tercih ediliyor. Twitter kullanıcının ilgi ve beğenisine uygun ürün tavsiyeleri ve koleksiyon sayfaları göstererek eksiğini gidermek istiyor.

Örneğin kullanıcılar Penguin Books gibi bir kitap yayıncısının profilinde Koleksiyonlar sayfasına gittiği zaman, Penguin kitaplarını tanıtan ve “hemen satın al” düğmesi bulunan tavsiye tweetleri görüyor. Koleksiyonlar sayfasında kullanıcının takip ettiği hesapların o kitapla alakalı olan tavsiye, haber ve inceleme tweetleri de gösteriliyor.

 

Twitter ürün tweetleri 1 kopya

 

Koleksiyonlar ve canlı etkinlik sayfaları

Amerika’da başlayan pilot uygulamada şimdilik 40 marka ürün tavsiyeleri gösteriyor. Bunların arasında HBO’nun “#GoT Fan Favorites”, Demi Lovato’nun “Demi’s Picks”, Nike’ın “LeBron Elite” ve The Ellen Show’un “Best of The Ellen Shop” tweetleri bulunuyor.

Kullanıcılar Koleksiyon sayfalarına ilgili markanın profil sayfasındaki düğmeyi tıklayarak veya HBO örneğinde olduğu gibi ilgili hashtag’i (etiketi) Twitter’da arayarak erişebiliyor. Hashtag araması ve Koleksiyonlar sayfası hem markanın ürün tavsiyelerini hem de o markayı takip eden kişi ve hesapların alakalı tweetlerini gösteriyor.

 

Geç bile kaldı

Tutucu Twitter’ı inovasyona yatırımcılar zorladı desek yalan olmaz. Örneğin Twitter’ın ilk yatırımcıları arasında yer alan milyarder Chris Sacca, pazara yeni ürünler sunmakta yavaş kalan Twitter’ın kullanıcı sayısını artırmakta zorlandığını söylemişti. Bu bağlamda Twitter CEO’su Dick Costolo da görevinden ayrıldığını ve Temmuz ayında şirkete yeni bir CEO’nun atanacağını duyurdu.

 

Sayfada aradığını bulmak zor

Twitter kullanıcıları hep bu eleştirileri yapıyor. Dağınık Twitter arayüzü kullanıcının aradığı tweete ulaşmasını zorlaştırıyor ve permalink haricinde paylaşım kalıcılığı sağlamıyor. Facebook’a benzer şekilde daha görsel ve fonksiyonel olan bir Twitter tasarımının ise daha çok kullanıcıyı kendine çekeceği düşünülüyor.

Öte yandan Twitter’ın en büyük avantajlarından biri sayfaların Facebook’tan hızlı açılması. Ancak bu fark mobil kullanıcılar tarafından gittikçe daha az kullanılan web arayüzünde geçerli. Mobil uygulamalarda ise Twitter ve Facebook arasında pek bir fark bulunmuyor. Yine de daha çok fotoğraf ve video içeren yeni Twitter’ın daha hızlı açılıp açılmadığını göreceğiz.

 

Twitter ürün tweetleri 4

 

Aynı zamanda haber kanalı

Facebook, Instant Articles hizmeti ile yayıncıların içeriğini kendi sitesinde barındıracağını duyurdu. Tabii Wall Street Journal gibi yayıncılar haberlerini Facebook zaman tünelinde paylaşırken Twittter’ın buna kayıtsız kalması beklenemezdi.

Nitekim Twitter Lightning projesi kapsamında etkinlik yayınlarına başlıyor. Lightning sayfaları son dakika haberlerinden müzik ödüllerine, futbol maçlarından konser ve festivallere kadar tüm etkinliklerin tweetlerini paylaşacak. Böylece Twitter’ı bir tür Swarm gibi kullanarak günlük gezi ve eğlence programı yapmak mümkün olacak.

Twitter Ürün Müdürü Amaryllis Fox konuyla ilgili açıklamasında şunları söylüyor: “Her ay milyonlarca Twitter kullanıcısı sevdikleri şeyleri tweet ediyor: Satın aldıkları ürünler, ziyaret ettikleri yerler, okudukları kitaplar ve tatil planları buna dahil bulunuyor. Ancak istediğiniz ürün ve mekanlarla en alakalı tweetleri, fotoğrafları ve videoları bulup tıklamak zor olabiliyor. Bu nedenle Twitter’da zengin ve alakalı içerikler bulmanızı kolaylaştıracak iki yeni yöntemi de test ediyoruz.”

 

Twitter’da satış─pazarlama dönemi

Twitter e-ticaret kapsamında satıcılara iki seçenek veriyor: Doğrudan Twitter’da satış yapabilirler veya Twitter’da pazarlama yapıp kullanıcıları kendi online mağazalarına yönlendirebilirler. Twitter’da ürün sayfası açmak veya tavsiye tweetleri (Koleksiyonlar) oluşturmak şimdilik ücretsiz, ancak markalar paylaştıkları tweetlerin gösterim sayısını artırmak için Facebook’ta olduğu gibi ücret ödeyecek.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*