16 Kasım 2018

Uber Modacı Oluyor ve Büyük Markalarla Anlaşıyor

uber 1 - Kopya

Paylaşımlı taksicilik uygulaması ile AB ülkeleri ve Türkiye’deki taksicilerin nefretini kazanan Uber, bu ay başından itibaren büyük perakendeciler ve lüks moda markalarıyla işbirliğine gideceğini duyurdu. Uber lüks konfeksiyon markalarının online satışını yapacak.

Amazon’un yapmak isteyip de başaramadığı şekilde lüks markalara odaklanarak lüks markaların Amazon’a kaptırmak istemediği “ürünümü sadece kendi kanalımdan satarım” çemberini kırmak isteyen Uber, New York 5. Cadde’deki tanınmış markaların online satışını yapmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda Bigcommerce ve Shopify’la temas halinde olan Uber, kendine bir de tedarikçi dağıtım zinciri kuracak.

Lüks markalar Amazon yerine Uber’i sevdi

Bunun sebebi ise Uber’in (Amazon’un tersine) niş bir pazar yeri olması ve imaj olarak da lüks marka tarzıyla uyuşması. Hatırlayacağınız gibi bu atılım Uber’in ilk e-ticaret girişimi değil. Uber, lüks e-ticaret sitesi Gilt Groupe işbirliğiyle başlattığı UberRUSH programıyla New York şehrinde evlere teslim lüks ürün dağıtımına başladı bile. Bu da Uber’in diğer lüks markalarla nasıl anlaşabildiğini açıklıyor: Gilt Groupe emsal teşkil etti.

Taksi neyine yetmedi Uber?

Neden yetsin? Bütün başarılı girişimler gibi Uber de atıl paranın bir maliyeti olduğunun farkında (enflasyon) ve taksicilik hizmetleriyle kazandığı sermayeyi diğer alanlara atılarak değerlendirmek istiyor. Amazon da öyle yapmadı mı? Önce kitap ve film DVD’leri ile başladı. Şimdi Amazon Fresh markasıyla sebze-meyve satan fiziksel mağazaları var.

Bu arada Uber’in de UberEATS ile Amerika’da sınırlı sayıda yerde evlere yemek servisi başlattığını da söyleyelim. Öyleyse bu yazıyı şunu sorarak bitirebiliriz: Yeni bir Amazon mu doğuyor? Siz ne dersiniz? Düşüncelerinizi hemen aşağıda bizimle paylaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*