11 Aralık 2018

Ücretsiz E-ticaret Sistemleri & Dezavantajları


Ücretsiz E-ticaret SistemleriÜcretsiz e-ticaret sistemleri bütün dünyada çok popüler olan ve yüzbinlerce online alışveriş sitesinin kullandığı, genellikle gönüllü bir ekip tarafından kodlanan ve açık kaynaklı olan e-ticaret altyapılarıdır.

Üç ana e-ticaret sistemi arasında, ücretsiz e-ticaret çözümleri kullanıcı sayısı bakımından çok önemli bir kategoridir.

Bu yazıda ücretsiz e-ticaret paketlerinin dezavantajlarını ele alıp, mecbur kalınmadıkça neden tercih edilmemeleri gerektiği konusunu tartışacağız.

Ücretsiz E-ticaret Paketlerinin 5 Önemli Dezavantajı

 1. Güvenlik Sorunu:
 2. Ücretsiz e-ticaret sistemlerinin büyük çoğunluğu açık kaynak olarak kodlanmış yazılımlardır. Açık kaynak kodlamalarda en büyük dezavantaj kodların kötü niyetli hackerlara da açık olmasıdır. Özellikle popüler olan ücretsiz e-ticaret sistemlerinin en büyük sorunu güvenliktir.

  E-ticaret gibi müşterilerinizin bütün bilgilerinin sisteminizde olacağı bir işte güvenlik konusunu şansa bırakmak verilebilecek en hatalı kararlardan birisidir.

 3. Teknik Maliyetler:
 4. Her ne kadar açık yazılım bir e-ticaret çözümü tamamen ücretsiz gibi gözükse de beraberinde birçok teknik maliyeti size sunacaktır.

  E-ticaret sitenizin kurulum, güncelleme ve customization (uyarlama, özelleştirme) gibi çok önemli teknik bilgi gerektiren işlerini siz yapmak zorundasınız. Bunları ister siz yapın, isterseniz parayla yaptırın, sonuçta ücretli bir e-ticaret paketinin fiyatına dahil olan birçok iş ücretsiz bir çözümde size ekstra maliyet olacaktır.

  Ücretli ve ücretsiz e-ticaret paketleri kıyaslandığında, ücretsiz paket kullanan eticaret şirketlerinin teknik maliyeti genellikle daha fazladır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de ücretsiz yazılımların düzenli güncellenmesi gerekmesidir. Ücretli paketlerde ise, yazılımı satın aldığınız/kiraladığınız firma güncellemeleri genellikle paket fiyatına dahil eder.

 5. Destek Sorunu:
 6. Birçok ücretsiz e-ticaret çözümü sunan sitenin forumu bulunmaktadır. Bazıları çok aktif olan bu kullanıcı komünitelerinde kullanıcılar birbirine yardımcı olmaya çalışmaktadır. Ancak neredeyse hiçbir ücretsiz e-ticaret çözüm sitesinde resmi destek sunulmamaktadır.

  Neredeyse bütün ücretli e-ticaret çözümü firmalarının standart olarak sundukları destek hizmeti, ücretsiz çözümlerde gerek maliyet gerekse güvenilirlik olarak başınızı en çok ağrıtacak konulardan biridir. Kullanacağınız ücretsiz çözümün forumunda soracağınız bir sorunun cevabını teknik olarak ne kadar güvenilir birinin cevapladığını hiçbir zaman bilemezsiniz.

  Kullandığınız ücretsiz çözümde oluşabilecek teknik sorunlarda, customization konularında ve güncelleme durumlarında ücretsiz teknik destek alamayacağınızı öngörerek maliyet hesaplarınızı yapmalısınız.

 7. Güncelleme Sorunu:
 8. Bedava e-ticaret sistemlerde güvenlik güncellemeleri çok sık yapılmaktadır. Genellikle yapılan güncellemeler web sitesinden ya da email ile duyurulur.

  Yeni versiyonları düzenli güncelleme işi zaten çok yoğun olan günlük iş temponuzda ciddi bir vakit ve maliyet doğuracaktır.

  Özellikle kiralık paket çözümlerde, siteniz paketi kiraladığınız firmanın serverlarında barındırıldığı için güncellemeler otomatik olarak gerçekleşir ve size ek bir iş gücü doğurmaz.

  Ancak ücretsiz çözümlerde her yeni güncellemede, özellikle kodlarda yaptığınız bütün customization’ları tek tek ele alarak çok ciddi bir ek maliyet ve zaman harcanması gerekmektedir.

 9. Esneklik Sorunu:
 10. Her ne kadar açık kaynak sistemlerin çok daha esnek olacağı iddia edilse de aslında uygulamada genellikle durum tam tersidir. Açık kaynak olarak sunulan ücretsiz çözümlerde yapacağınız bütün her customization’da yeni versiyon güncellemesinde sorun yaşama şansınız vardır.

  Ayrıca ekibinizde ileri teknik bilgisi olan birisi yoksa hiçbir zaman kendi başınıza bütün istediğiniz özellikleri ekleme şansınız yoktur.

  Açık kaynak çözümlerde, kullanıcılar tarafından sunulan birçok plugin ve add on dediğimiz, sisteminizin özelliklerini genişletebilecek uygulamalar bulunmaktadır. Ancak bunlarda da en büyük sorun yine güvenlik ve güncellemedir.

Yukarda belirttiğimiz 5 madde, ücretsiz e-ticaret çözümlerinin en belirgin dezavantajlarıdır.

Ücretsiz E-ticaret Paketleri Neden Çok Popüler?

Tamamen bedava e-ticaret paketlerinin çok popüler olmasının sebebi giriş maliyetidir. Birçok e-ticaret şirketi tek kişinin, minimum maliyetle başladığı bir iş olarak yola çıkmıştır. Ücretsiz paketlerin popüler olmasına bir başka neden de teknik bilgisi yeterli düzeyde olan (ya da olduğunu düşünen) kişilerin bu çözümleri tercih etmesidir.

Her zaman vurguladığımız gibi, “en mükemmel e-ticaret çözümü” diye bir çözüm yoktur. Herkesin ihtiyaçlarına ve bütçesine göre en doğru çözümü bulması önemli olan konudur.

Özellikle açık kaynak projeleri desteklediğimi bu kadar dezavantajı sıralamama rağmen vurgulamak isterim.

Bu yazıda amaç, e-ticaret işi kurmayı düşünen büyük çoğunluğun teknik bilgisinin neredeyse yok denecek kadar az olması gerçeğini göz önünde bulundurarak, ücretsiz çözümlerde karşılarına çıkabilecek sorunları baştan vurgulamak istememdir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Yusuf der ki:

  Makalede katılmadığım tesbitler var daha tarafsız bir hal alabilmesi için yazıyorum.

  1- Öncelikle açık kaynak kodlu yazılımları kötü niyetli kişilerde görür, ama iyi niyetli binlerce kişi de görüp hatanın giderlmesini sağlar. Kötülerin fazlalıkta olduğu bir dünyada 1. senaryo geçerli olabilir, ama ben iyi niyetli insanlarin daha fazla olduğunu düşünüyorum, bu sebeple birinci tesbitin doğruluğunda şüphelerim var.

  Başka bir hususta kapalı kaynak kodlu bir yazılım aldınız diyelim, 3 gün sonra firma tasını tarağını toplayıp gittiğinde sizin de tasınızı tarağınızı toplayıp kendinizi başka bir firmaya emanet etmek zorunda kalmanız da olasıdır.

  Bu konuda söyleyebileceğim bir başka husussa açık kaynak kodlu yazılımlar üzerinde yapılan hata giderme faaliyetleri genel olarak kapalı kaynak üzerindekinden daha sağlıklıdır. Buna örnek olarak web tarayıcı istatistiklerine ve işletim sistemlerine ait hata düzelme istatistiklerine bakılabilir.

  2. İkinci maddenin doğruluğuna da katılamıyorum. Hiç bir sistemin üzerinde yapılacak değişiklikler sistemin tekrardan oluşturulmasından daha pahalı olamaz.

  3. Evet karşınızda her türlü sorumluluğu üstlenecek birisini veya bir kurum bulamayabilirsiniz. Ama sorunuza cevap vermek için istekli yüzlerce kişi olacaktır, bundan da emin olabilirsiniz. Belkide yazılımı ücretsiz edinip teknik destek için bu işten anlayan bir firma ile anlaşma yapabilirsiniz.

  4. Güncelleştirme konusunda vermiş olduğunuz bilgilerin de doğruluğu şüpheli. Her günce güncelleştirme yayınlayan bir çok açık kaynak kodlu yazılım mevcut. Bunu yazarken bu husus dikkate alınmamış sanırım.

  Örnek olark OpenCart ortalama 2 ayda bir güncelleme çıkarıyor.

  Sizinle uzlaştığım nokta şu : Her kullanıcının kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek sevyede bilgiye sahip olması beklenemez. Bu durumun da açık kaynak tercih etmeye engel olacağını düşünmüyorum, Açık kaynak tercih edilebilir teknik destek dışarıdan alınabilir.

  İyi Çalışmalar.

  • Yusuf, öncelikle yorumların için teşekkür ederim.

   Güzel olan zaten her konuda birbirimizin fikirlerine katılmak değil. Herkesin kendince doğru gördüğü, katıldığı ya da katılmadığı noktalar olması.

   Şunu öncelikle belirtmek isterim. Ben hem ücretsiz, hem ücretli, hem de custom birçok shopping cart projesine dahil oldum.

   Bugüne kadar edindiğim tecrübeler, özellikle güvenlik konusunda açık kaynaklı çözümlerin zaaflarının daha fazla olduğunu gösterdi. Bu tecrübelerimden yola çıkarak yaptığım kişisel bir yorumdur.

   Her ne kadar yayınlanmış bir araştırma ya da istatistik bulunmasa da, açık kaynaklı çözümlerin çok daha fazla atağa uğradıkları bilinen bir gerçektir.

   “Başka bir hususta kapalı kaynak kodlu bir yazılım aldınız diyelim, 3 gün sonra firma tasını tarağını toplayıp gittiğinde sizin de tasınızı tarağınızı toplayıp kendinizi başka bir firmaya emanet etmek zorunda kalmanız da olasıdır.” demişsin.

   Buna katılıyorum. Ancak aynı şekilde, binlerce açık kaynak projenin bugüne kadar yarım bırakılması, bu şirket ya da gönüllü bir grup olsa da sonucun aynı olduğunu gösterir. Bu bir risktir. İki tarafta da o riski alır karar veren.

   Önemli Not: Ben ABD Shopping Cart pazarını çok yakından takip ediyorum. Ücretli, ücretsiz ve custom çözümleri iyi biliyorum. Türkiye e-ticaret paketleri pazarına henüz uzağım, sadece birkaç şirket ismi dışında bir bilgim yok. Bu nedenle gözlemlerim, ABD pazarında yıllardır edindiğim tecrübeler sonucu oluşmuştur.

   Yorumların için tekrar teşekkürler ve iyi çalışmalar.

 2. Levent Durak der ki:

  öncelikle bu güzel yazı için çok teşekkürler.

  ücretli paket programların açık kaynak kodlu ücretsiz yapılardan ayrıştığı en önemli nokta, ücretli e-ticaret yazılımlarının yaptıkları işin bir ürün sunmaktan çok bir hizmet sunmak olması. e-ticaret girişimi yaparken en önemli unsur tabi ki güçlü ve esnek bir yazılım fakat bu yazılımın tam performansla kullanılabilmesi için gereken donanım altyapısı, teknik destek imkanı ve güvenlik hizmetlerinin tamamı ek maliyetler yaratmakta. ücretli yapılar sundukları yazılım altyapısının yanısıra verdikleri hosting, güvenlik, teknik destek gibi hizmetlerle tam kapsamlı bir “e-ticaret servis sağlayıcılık” görevini üstleniyorlar. kurdukları makina parkurları, yaptıkları güvenlik yatırımları ve personelleri ile birçok projeye aynı anda hizmet vererek, girişimler için bu maliyetleri minimize edebiliyor ve avantajlı konuma geçebiliyorlar. ayrıca girişimcilerin teknik iş yükünün büyük bir kısmını üstlenerek pazarlama faaliyetlerine daha fazla zaman bulabilmesini sağlıyorlar.

  açık kaynak yapılarda ise ücretsiz olarak edinilen yazılım ile birlikte, sunucu maliyetleri, bölgesel geliştirme (sanal pos altyapısı vs.) maliyetleri, teknik destek ve danışmanlık maliyetleri ve bununla birlikte personel maliyetleri düşünülürse astarının yüzünden daha pahalıya gelmesi büyük olasılık. aynı zamanda girişimcinin kontrol altında tutması gereken sorumluluk alanı daha geniş olacağı için pazarlama faaliyetlerine ayıracağı zamanı teknik müdahalelerle geçirerek kazanç kaybı yaşaması da büyük olasılık.

 3. Erhan der ki:

  Bu makale biraz açık kaynak kodlu sistemlere karşı yazılmış izlenimi vermekte. Avantajlarından da bahsedilmesini beklerdik. Sanki tek taraflı yazılmış gibi. Ancak birçok konuda hemfikir değilim. Keşke biraz daha açık kaynak sistemleri inceleyip öyle yazı yazsaydınız. Açık kaynak odlu yazılımların güvenlik sorunu olacağı gibi bir ifade doğru değildir. İlk sürümde bu geçerli olabilir ama şu an piyasada bilinen açık kaynak yazılımlar güvenlik olarak iyi yerlerde. Burada sorun açık kaynak yazılımın kendisi değil, genelde ucuz yolla hosting alınması ve paylaşımlı sunucularda başkası üzerinden güvenlik açığına maruz kalma durumu sözkonusudur. Paralı paket yazılımlarda ise genelde Türkiyede kiralama yöntemi uygulanmakta. Yani kodları size vermelzer istediğiniz şekilde istediğiniz sunucuda eticaert yapamazsınız. Genelde binlerce şirketin host edildiği sunucuda tıkılı kalırsınız. Bir başkasının sitesinde oluşan güvenlik sorununun size sıçraması riski bir kenara bant genişliğiniz, ziyaretçi sayınız büyüdüğünde size kocaman bir upgrade faturası çıkar. (Halen kendi sunucumu alayım, burada e-ticaret yapayım derseniz vermezler kodları)

  2- Buna hiç katılmıyorum. Türkiye’de ücretli bir sistem alında göreyim. Ufak bir header değişikliğinin size kaç paraya mal olacağını.

  3- Popüler açık kaynak sistemlerin resmi destek siteleri mevcuttur. osCommerce, OpenCart, Magento, vs. Bunun yanısıra kulalnıcı grupları tarafından oluşturulmuş ek detsek siteleri de mevcuttur.

  4- Ücretli yazılımlarda da güncellemelerin bir kısmı ücrettli upgrade konumuna girmektedir. Örneğin Facebook mağaza güncellemesinin kaça mal olacağını bir sorunuz.

  Bunları neye göremi yazdım. 7 yıldır açık kaynak bir sistem üzerinde başarıyla yürütülen bir çalışma tecrübesine sahibim. Arada ücretli bir yazılımı da denedim ve 2. ayda tekrar açık kaynak sisteme döndüm.

 4. Farklı bir bakış açısı getirmek gerekirse bizlerin (sektörden) açık kaynak yazılımlardan yana olduğumuz doğrudur.Kırtok’un yazıyı, daha çok temel bilgisayar bilgisine sahip ilk kez e-ticaret yapmak isteyen girişimciler ve kişiler için kaleme aldığını düşünüyorum.Müşteri tarafından bakacak olursanız Kırtok’un yazısı yerini bulmaktadır.Türkiye özelinde yıllarca e-ticaret paketi satmış bir kişi olarak söyleyebilirim ki e-ticarete yeni başlayacak kişilerin açık kaynak e-ticaret paketi kullanması mümkün değil.Zaten ilk 2 ay içinde belli şeyleri oturtamassa hevesi kaçmaktadır,müşterileri elini çabuk tutması konusunda nasıl itmeye çalıştığımızı ben bilirim.Yazıdan sonra kiralık e-ticaret yazılımların satışının artacağını düşünüyorum 🙂 Sevgiler.

  • Ali teşekkürler. Özellikle vurgulamak istediğim konu bu idi yazıda.

   Son cümlemi tekrarlıyorum:

   Bu yazıda amaç, e-ticaret işi kurmayı düşünen büyük çoğunluğun teknik bilgisinin neredeyse yok denecek kadar az olması gerçeğini göz önünde bulundurarak, ücretsiz çözümlerde karşılarına çıkabilecek sorunları baştan vurgulamak istememdir.

  • Ali üstadım Ahmet Beye Magento tavsiye etsek mi 🙂

 5. serdar der ki:

  herkese selamlar

  bütün yazıları tek tek okuyunca bende birseyler yazmam gerektiğini hissettim

  öncelikle yaptığım iş e ticaret paketi satmak değil onu belirteyim, kendi halinde matbaa işleri yapan küçük bir firmayız. belki içinizde e ticaret sistemleri üzerine düsünenlerden farklı düsünüyor olabilirim.

  e ticaret paketi ihtiyacım olduğu zaman önce açık kaynaklı sitelere yönelmistim 2006-2007 gibi birseydi fakat oscommerce dısında bildiğim bir site olmadığı için ve o zamanın şartlarında yeterli bilgiyede sahip olmadığım için paralı bir sistem kullanmak zorunda kaldım, zorunda kaldım diyorum çünkü tek amacımız yaptığımız işleri sitede göstermek insanların fiyatları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktı ve bunun içinde hiç kullanmayacağım ssl sabit ip gibi ıvır zıvırlara da para ödemek zorunda kalmıstım. Geçmiş gün tam aklımda değil ama yaklasık 500-600 TL gibi bir ücrete satın aldığım paketi 2011 yılına kadar kullandım. şunuda ayrıca belirteyim yıllık yenileme ücreti gayet uygundu 150 TL civarı. Fakat 2011 yılında firma sahibi şirketini başka bir e ticaret firmasına satınca işler değişmeye başladı. Yıllık yenileme ücreti 250 $ + KDV oldu. Belki çok bir para değil ama ben yine gereksiz şeyleri satın almak zorunda olduğum için bana çok gelmeye başladığını düşündüm ve tekrar açık kaynak kodlu sitelere yönelmeye basladım. şunuda belirteyim para her zaman kıymetlidir hele ki ticaretle uğraştığınız zaman paranız daha kıymetli olur. o yüzden 250 dolar için değermi değmezmi yorumlarını yapmanıza gerek yok.
  presta open cart ve tomato cart üzerinde çalısmaya basladım şu anda tomato cart için yeni sitemizi oluşturduk devam ediyoruz

  gelelim hangi paket ya da e ticaret konusuna

  öncelikle gerçekten profosyonel anlamda e ticaret düşünüyorsanız önünüzde iki seçenek var
  ya hazır paket alacaksınız parası neyse ödeyeceksiniz veya konusunda gercekten uzman bir elemanla çalısacaksınız

  eğer sitenizde güvenlik sorunu yaşamak istemiyorsanız piyasada satılan en iyi paketi almanız parası neyse ödemeniz gerekmektedir

  ama vaktiniz bolsa güvenlik endişesi taşımıyorsanız sanal pos kullanmayacaksanız acık kaynak kodlu bir sistemi kullanabilirsiniz zaten bankaların sanal pos konusunda tutumuda küçük firmalara karşı belli, ben ücretli bir e ticaret paketi kullandığım halde sanal pos alamadım mesela

  bence yanlış olan bir düşüncede -açık kaynak kodlu paket alırım sanal pos eklerim vs vs gibi düsünüyorsanız gene yanılıyorsunuz çünkü açık kaynak kodlu bir sistemi gerçek anlamda e ticaret paketine çevirmeye kalktığınız zaman onun için harcadığınız zaman ve ekstralar için ödeyeceğiniz para hazır bir e ticaret paketine ödediğiniz ücreti geçmese bile yakın bir yerlerde rakam aynı olabiliyor.

  sonuç olarak eğer profesyonel olarak e ticaret yapacaksanız paranıza kıyın gidin hazır paketlerden alın, bir sıkıntınız olunca nasılsa destek birimi var her türlü yardımı yapıyor

  ben şahsen bu kadarcık az bilgiden sonra tercihimi açık kaynak kodlu e ticaretten yana kullanırım onuda belirteyim çünkü yaptığım iş daha zevkli hale geliyor orasına burasına müdahele edebilmek insana keyif veriyor çünkü sürekli bir seyler keşfediyorsunuz fakat ciddi anlamda e ticaret yaparken (ciddiden kastım yıllık 200.000 TL üzeri ciro 3000-5000 kayıtlı müsteri hatta 500-1000 adetin üzerinde kayıtlı müsteri bile ciddidir, e ticaret şakaya gelmez bunu bilirim ) hazır paketi alır kullanırım. ciddi diye ayrım yaparkende kimse isini sallamıyor diye düsünmesin normal bir müşteri portfoyümüz zaten mevcuttur. zaten işimiz de müşteri sürekliliği esastır size bir kez ulaşamayan müşteri anında baskasına gider.

  uzun oldu bazı yazıları tekrar gibi oldu kusura bakmayın, yanlış bir şey yazıp kimseyi incittiysem affola sadece e ticaretten az buçuk anlayan birisi olarak fikirlerimi belirtmek istedim

  herkese saygılar 🙂

 6. Arkadaşlar merhaba.Yazılan bütün yorumları teker teker okudum.Herbiriniz gayet güzel ve bilgilendirici yorumlar yapmışsınız.Ahmet beyin yazılarını daha öncedende kendi web sayfasından takip ediyordum.Anlatım tarzını beğeniyorum.Şahsım adına
  bu yazının benim için yazıldığını söyleyebilirim.Sizler kadar e-ticaret konusunda bilgili değilim hatta yakın bir zamana neredeyse hiçbirşey bilmiyordum.Kendimce iyi olduğunu düşündüğüm bir yanım var.Çabuk öğrenirim.Öğrenmek konusunda önemli olan nokta sanırım nereden başlayacağını bilmek gerekiyor.Bu yüzden doğru yerde olduğunu düşünüyorum.Ben avrupada yaşıyorum.Girişimci adayı olduğumu düşünüyorum.Aklımda e-ticaretle ilgili uygulamaya koyamadığım bir çok fikir var fakat en azından birini mutlaka uygulamak istiyorum.Sonuçta e-ticaret için bir web sitesi yaptırmak gerekiyor.Açık yada kapalı kaynak kodları hakkındaki yorumlarınız kafamda bazı soru işaretleri oluşturdu.Diyelim ki ben türkiyede şahıs yada ltd şirketi
  kurdum.Sizlerinde söylediği gibi web siteme bankalardan sanal pos almak için dereye hendek atlatmam gerekiyor.Çünkü yeni kurulan bir şirkete vermeleri zor demişsiniz.Peki hiçbir bankayla şansımız yokmu?Çünkü bu e-ticaret planı için büyük engel.Bunun yerine ben bulunduğum ülkeden
  sanal pos alsam ve bunu siteme entegre edip kullansam türkiyede bunun herhangi bir yasa ihlali varmı?Sonuçta tahsil edilen para avrupadaki bankaya yatacak.Kaldıki bunun için kaldığım ülkede de illaki sanal pos için bazı şartlar öne süreceklerdir.Diğer bir yöntem olarakta paypalla ödeme almayı düşünüyorum.İnternetten okuduğum kadarıyla türkiyeden yurtdışına paypal ödemeleri durdurmuş.Bunun yerine sadece kredi kartıyla paypala ödeme kabul ediyorlarmış.Bu seferde kredi kartı güvenliği sözkonusu.Paypal müşterilerin kredi kartlarıyla benim paypal hesabıma para göndermelerini sorunsuz sağlıyormu yoksa benim kendi sitem için ayrıca güvenlik sertifikası almam gereklimi?Bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.Biliyorum uzun oldu kusuruma bakmayın.iyi günler.

  • serdar der ki:

   sevgili Ahmet

   öncelikle sanal pos almak türkiyede gercekten zor, bunu kolaylaştırmanın yolları var tabiiki, bankada yüklü bir miktar paranız varsa bu banka için güvencedir o zaman alabilirsiniz. sanal pos dısında ortak ödeme sayfası mevcut, başlangıç için değerlendirebilirsiniz.

   paypal ile sitenizden ödeme alabilirsiniz orada tek sorun müşterinizin paypal hakkında bilgi sahibi olması, eğer bilgi sahibi değilse şüpheyle yaklaşabilir.

   eğer sanal posunuzu avrupadan bir ülkeden alırsanız (alma şartları hakkında hiçbir bilgim yoktur) türkiyede bir müsteri sizin sitenizden alışveriş yaptığı zaman mesela almanyada bir bankanın sanal posunu kullanıyorsunuz web siteniz türkiyedeki kullanıcılara hitap ediyor, ben istanbuldan sitenize girdim bir ürün beğendim parasını ödedim kredi kartıyla ve ürünüm geldi bir sorun yok, fakat siz sanal posu almanyadaki bir bankadan aldığınız için ben sitede 23 TL yazan ürün için benim hesap ekstremde 10 euro olarak gözükürr, ayrıca sizde kesintilerden dolayı elinize 10 euro değilde 8 euro geçebilir. eğer yurtdışından sanal pos alırsanız herseyini mutlaka öğrenmeniz lazım.

 7. levent güneş der ki:

  mevcut açık kaynak sistemlerin çoğu son kullanıcı için değildir yani ücretli olarak satılan ve açık kaynak olarak dağıtılan sistemlerin hedef kitlesi farklıdır mesela magento hem ücretli bir servis sunar son kullanıcı için hemde açık kaynak olarak ücretsiz dağıtılır geliştiriciler için
  güvenlik :
  kaynak kodun kapalı olması güvenlik sağlamaz örnek windowsa girenin çıkanın haddi hesabı yoktur.
  tüm dünya devletleri en başta güvenlik nedeni ile açık kaynak sistemlere geçiyor ama nedense ülkemizde durum tam tersi malasef hala microsofta haraç ödemeye devam ettiriliyoruz

  son kullanıcı açısından bunların hiçbir önemi yok aslında dikkat etmesi gereken tek konu hizmet alacağı firmayı ii seçmektir bunuda yaparken refranslarına bakmaktan başka yapabileceği pek fazla birşey yok ancak biraz teknik yardım alma şansı varsa kesinlikle açık kaynak sistemleri kullanan bir servis sağlayıcı ile anlaşması hem güvenlik hemde maliyet açısından ( tek firmaya bağımlı kalmamak için) tercih edilmelidir

 8. Süper paylaşımlar olmuş. Bu işten çok çok fazla anlayan bir ekibiniz yoksa bence hazır paketler çok daha fazla avantaja sahip. Herşey dahil olarak 12 ay taksitle sitenizi açar. Aylık 100 TL altında ödemlerle hem güvenlik sorunlarını giderir hem de ekipten sıkıntılarınız olduğunda destek alacak olmanın huzurunu yaşarsınız. Paketler çok esnektir ve genel hatlarıyla hemen hemen herşeyi bu paketlerle yapabilirsiniz. Buradaki tercihteki en önemli noktanın büyük ve birçok refaransı bulunan kurumsal firmalarla yapılması gerektiğidir. (5 yıldır aktif olarak satış yapan bir sitenin kurucu ve geliştirici ortağı olarak) Bundan önce bir paket kullanıyorduk. Ürünleri eklemeye düzenlemeye 2 yıl uğraştık. Eleman siteyi tek başına yazıyor-geliştir-em-iyor-pazarlı-yamı-yor. Sonunda ne mi oldu. Biz başedemedik bu durumla. Ya en son meşe odunuyla gidip yazılımcı arkadaşla bir münasebete girecektik veya ya bu deveyi güdersin ya da bu diyardan gidersin edasıyla edinmiş olduğumuz tecrübeyle yetinip çalışmalarımızı bir kenara atacaktık (ki bazen kenara atmak iyidir) Yazılımcı da yapmak ister aslında ama hem pazarlamaya uğraşıyor. Hem yazıyor hem…Böyle bir işin başarıya ulaşması mucizevi istisnalar dışında pek olası bir durum değildir. Bu e-ticaret paket yazılımı öyle 3-5 kişiyle yapılacak iş değil ve de e-ticaret ASLA VE ASLA KURUMSAL OLMAYAN firmalarla çalışma riskinin alınacağı kadar gayrıciddi bir iş değildir.

  • Ahmet der ki:

   Anladığım kadarıyla siz bu bahsettiğiniz işte işveren konumundaymışsınız. Tek bir yazılıcıya bütün işi yükleyip de sonra yapamadı demek ayıp olmuyor mu? Madem e-tcaretin gayri ciddi bir iş olmadığını söylüyosunuz peki siz neden amatörlüğün dibine vuruyorsunuz.

 9. ali duzgun der ki:

  Iyi gunler,

  Yapacagim tek yorum baslikla ilgili olacak. Yazida bahsedilen yazilimlar “free” yazilimlardir. Burdaki free kelimesinin karsiligi bedava anlamina gelen ucretsiz degil, “Ozgur” olmalidir.

  GNU nun aciklamasinda oldugu gibi:

  “Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech”, not as in “free beer”.

  Iyi gunler.

 10. muzaffer derin der ki:

  yazınızda genel anlamda açık kaynak yazılımlardan bahsetmişsiniz.

  türkiyede maalesef eticaret yazılım hizmeti veren firma çok az. eticaret yazdığınızda karşınıza çıkan firmaların neredeyse tamamı eticaret hizmeti veriyor. devremülk gibi. giriyorsunuz. 1 sene sonra astronomik rakamlar ödeyerek tekrar devam etmek zorunda kalıyorsunuz.

  isim vermeyeceğim çok profesyonel tamamen türkçe eticaret yazılımları mevcut. kiralık yazılımlardan, açık kaynak yazılımlardan daha profesyonel, kendi hostinginizde barındırabileceğiniz lisanslı ve lisans anahtarlı yazılımlar. bende bu yazılımlardan bir tanesini kullanıyorum. yıllarca çok bilinen bir eticaret firmasına ücret ödedik. belimiz büküldü. ancak yeni yazılımın lisansını satın aldığımızdan beri rahatladık.

  anlaşmalı bir hosting firmasına giderek kendi hostingimizde kullanıyoruz. lisans anahtarından dolayı domain sabit. açık kaynak yazılımlarda ve hatta kiralık yazılımlarda bile olmayan özellikleri var. her gün gelişiyor ve yeni modüller çıktığında ücretsiz yararlanıyoruz. telefon desteği ticket desteği alıyoruz.banka anlaşmaları vb cabası. kolay pos alınabiliyor.

  şimdi benim burada rahatsız olduğum türkiyede eticaretin yanlış bilinmesi. yazılım gruplarının ve yazılım şirketlerinin sundukları ürünleri bir çok kişi bilmiyor. bence bununla ilgili de bir makale hazırlasanız çok iyi olur.

  iyi çalışmalar

  • Muzaffer bey ben bir tasarımcıyım müşterilerimin e ticaret sitesi sahibi olmak istemeleri yüzünden bu sıra arayış içindeyim bahsettiğiniz sistemi söylerseniz bende büyük sıkıntıdan kurtulacağım.Selam il

   • muzaffer der ki:

    şimdi burada bahsi geçen yazılım şirketlerinin adını yazsam reklam olur. böyle bir makalenin altına da pek uygun olmaz ancak bana e-mail yolu ile ulaşırsanız gerekli yönlendirmeyi yaparım. pekcanmuzf@gmail.com muzaffer pekcan

 11. mahmut der ki:

  Merhaba,
  Öncelikle şundan bahsetmek istiyorum, ücretsiz e-ticaret yazılımları problem olabilir ama gerçekten çok güzel bir yazılım var, kendimde kullanıyorum ve gayet memnunum. Şimdi piyasada bir sürü yazılım firması var. A firması, B firması gibi. Adamların en düşük yazılım fiyatları hosting ile birlikte sınırlı kategori ve ürün ekleme koşulu ile 1000 TL’den başlıyor. Şimdi e-ticaret denemek isteyen kişiler kafadan 1000 TL’den alıyor. Ama ücretsiz yazılımda, iyi bir hosting firması ile sınırsız kategori ve ürün sayesinde 400 TL gibi yarısından daha az bir rakama ürünü mal edebiliyorsunuz. Açıkları olabilir, bu açıklar kapanmayacak açıklar değildir. Bildiriyorum ve düzeltiliyor. Bir sonraki sürümde bu daha da iyi hale gelecek. Bir kere bankalar zaten bu yazılımı kabul etmiş.

  Ücretsiz yazılımlara yanlıştır, kullanmayın gözü ile bakmayınız. Benim ihtiyacımı karşılayacak ücretli eticaret yazılımlarının hosting dahil yıllık ücreti 5000 TL. Tekrar tekrar uzatmak istesem bu fiyat daha da katlanacak. Ücretli firmalar herşeyi yapıyor ücretsiz veriyor diye birşey de yok malesef. Bazı durumlarda sürüm yükseltmek, bazı şeyleri entegre etmek ekstra para. Tasarım zaten her yerde olduğu gibi ekstra. Ayrıca kodlara erişip kendiniz birşeyler katmak ya da yazılımcınız birşeyler katmak istese yapamıyor. Çünkü adam kendi kodunu size vermek istemiyor. Ücretsiz yazılımlara güvenin, ama güvenmeden önce mutlaka araştırın.

 12. süleyman der ki:

  Ticaretle fiilen uğraşanlar “bedava” diye bir şeyin olmadığını bilir. Ama müşteriyi de en fazla cezbeden tabirdir. Ciddi bir e-ticaret sistemi ücretsiz bir sistem üzerine kurulamaz. Ücretsiz diye başlayan bir maceranın da asla öyle devam etmediğini hepimiz biliyoruz. Ama bir arkadaşın dediği gibi “açık kaynak kodu”nun asıl özelliği bedava olması değil özgür bir platform olmasıdır.

 13. Mahmut beyin yorumuna katılıyorum Opencart yazılımı ile yaklaşık 1 senedir içli dışlıyım ücretli modüller, sıfırdan tema çizimleri entegresi, bütün sistemlerde sitelerde muhakkak açık vardır önemli olan onu görebilmek şifrenizden dolayı bile açık oluşabilir, çünkü güvenlik ihlalidir. Sonunda kendi işimi kurup kendi işimin patronu olacağım için seviniyoum elbette opencart kullanıcam ama yinede araştırıyorum kim ne demiş kimin ne tecrübesi olmuş diye.

  Ha ciddi anlamda 30 bin 40 bin lira ile bu işe gireceğim ve küçük ölçek veya orta ölçekli bir i,ş kuracağım dersem o kadar bilgime rağmen ücretli bir yazılım kullanırım ha bu açık kaynaklı olması şartını koşarım kendime sadece çalışacağım firma ile.
  Çünkü siteyle uğraşayım derken bir çok şeyi yapamıyor es geçiyorsun sitenin kodu ile bilmem ne modülü ile uğraşacağıma paravan bloglar açıp zenginleştirip link alıp fazladan3,5 ürün sattığımı düşünürsem zaten o harcadığım paranın fazlasını çıkartmış olurum.

  hiç bir sistemden anlamayan arkadaşlara ise bir opencart veya diğer ücretsiz sistemler ile uğrasabilirler ama 5 ay sonra arkasına baktığında

  “ulan aynı paraya denk geldi” diye bir şey söyleyeceklerine %100 eminim kolaylıklar dilerim herkese.

 14. İşin mutfağına hiç girmek istemeyen ya da ilgilenmeyen girişimciler için ücretli hazır scripler oldukça kullanışlı. Tabi bu girişimciler paket için ödedikleri ücretin dışında, “bilgisayar okur yazarı” olarak tabir edilen, en basic kullanıcının bile oldukça kolay halledebilecekleri saçma sapan işler için ödeyecekleri faturalarada hazır olmaları gerekir. Öte yandan ücretli scripler yatay eticaret baz alınarak geliştirildiği için ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını baştan iyice ölçüp biçmeniz gerekir. Mesela opencart ya da magentoda yatay eticarete yöneliktir. Ama işinin piri kişiler sayesinde her türlü custom seçenek mümkündür. Velasıl çok paranız varsa open source birşeyler kullanmak istemiyorsanız bunların hepsini bir kenara bırakın işiniz için özgün bir script yazdırın.

 15. ibrahim_130 der ki:

  Yorumları okuyunca bende kendi görüşlerimi iletmek istedim. Ücretli alınan E ticaret yazılımlarında müdahele etmenizden çok geliştirme sorunları mevcut. Açık kaynak kodlu yazılımların güvenlik açığından bahs edilmiş ki şu anda bu yazıyı okurken bile kullandığın bilgisayar ne kadar güvenli. Hazır paketler halinde satışa sunulan yazılımların verimliliği gerçekten tartışılır ve hatalarını kabul etmezler. Açık kaynak kodlu yazılımların en güzel yanı şudur bir kurumsal firmanın kendi geliştirdiği yazılım üzerinde destek almak mantıklı bir hareket oluyor. Evet destek alabilirsiniz oda teselli niyetinde olmaktan öteye geçemiyor. En basiti ben bu kategoriyi bu şekilde göstermem lazım dediğinizde ama gösteremezsiniz ileriki sürüm için talebinizi aldıktan öteye geçmiyor size söylenen. Açık kaynak kodlu yazılımlarda herkes geliştirici olarak müdahale ettiği için zaten çok pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Güvenlik sorunuda şu şekilde aşılabilir kimle çalıştığınızı biliyorsanız ve ücretsiz yazılım üzerinden belirli bir ciro yakaladıysanız zaten siz kendi özel yazılımınızı yazdırabilirsiniz. Ama Türkiye de kendi yazılımınızı yazdırmak bu kadar kolay olmuyor çünkü yazılımcıların geneli size farkında olmadan hazır bir e ticaret yazılımını ben geliştirdim gibi sunmaktan öteye geçemiyor. Bunu bu kadar kolay söyledim çünkü çok karşılaştığım bir durum.

  Doğruluğu konusunda herhangi bir bilgi sahibi değilim ama sadece Türkiyede yazılım kiralama hizmeti varmış. Komik geldi ama öyle imiş gerçekten….

  E-Ticarete giriş yapacak arkadaşlar için çok başarılı bir azı olmuş bende kendimcee birşeyleri ifade etmeye çalıştım.

Fikrini söyle

*