17 Kasım 2018

Üçüncü Çeyrekte ABD’deki Online Satışların Yüzde 11’i Mobilden

pedestrian_smartphone
Özellikle tatil sezonunun ve Kara Cuma ile Siber Pazartesi’nin yaklaşmasının ardından ABD’de online alışveriş harcamaları giderek artıyor. IBM’in verilerine göre ABD’de 2013’ün ikinci çeyreğinde online harcamalar 2012’nin ikinci çeyreğine kıyasla %15’lik bir artış göstermişti.

comScore’un hazırladığı rapora göre de ABD’deki online harcamalar üçüncü çeyrekte %14,6’lık bir artış gösterdi. İkinci çeyreğin biraz gerisinde kalmış olsa da bu çeyrekte Amerikalı internet kullanıcıları 53,3 milyar dolarlık online alışveriş yaptılar.

ABD’de yaşayan 1 milyon online tüketicinin verileri incelenerek yapılan araştırmaya göre, mobil ticaret harcamaları ise bu 53,3 milyar dolarlık hacmin 5,8 milyarını oluşturuyor. Bu rakamları oranlayacak olursak, mobil ticaret online alışverişin %10,9’luk bir bölümünü oluşturuyor diyebiliriz. Bir önceki yılın aynı döneminde ise mobil, %9,9’luk bir orana sahipti.

Mobil alışverişlerde en çok kullanılan cihaz ise %62 ile akıllı telefonlar olarak öne çıkarken, tabletler de %38 ile akıllı telefonların ardından geliyor. ABD’deki mobil ticaret hacminin 2012’ye kıyasla %63 artış göstererek 20,95 milyar dolardan 34,17 milyar dolara ulaşması tahmin ediliyor.

Bilgisayarlardan yapılan alışverişler ele alındığında ise 2013’ün üçüncü çeyreğinde yıllık olarak %13,4’lük bir artış gözlemleniyor. Bir yıl önceki satışlar 41,9 milyar dolarken, bu yılın üçüncü çeyreğinde 47,5 milyar dolara ulaşmış durumda.

comScore’un verilerine göre bu yılın ikinci çeyreğinde bilgisayarlar üzerinden yapılan alışverişler 49,8 milyar dolar seviyelerindeydi. Bu veriler ele alındığında üçüncü çeyrekte bilgisayarlar üzerinden yapılan online alışverişlerde %4,6’lık bir düşüş görülüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*