13 Kasım 2018

Ucuz Konaklama İsteyenlerin Sitesi: Couchsurfing’in Tarihi

Farklı kültürler öğrenip, bambaşka insanlarla tanışmak ve onlarla konuşmak isteyip aynı zamanda da uygun bir fiyata kalacak bir yer arayan seyahat tutkunlarının en gözde internet sitelerinden biri olan Couchsurfing oldukça ilginç bir kuruluş hikayesine sahip.

Casey Fenton, Mısır’a yaptığı bir seyahatte beraber dolaştığı grubundan ayrılıyor. Bunun üzerine Mısırlı bir çocuk ona etrafı gezdiriyor ve akşam kalacak bir yer ve yemek vermek için onu kendine evine götürüyor. Bu konukseverlikle Fenton, ev sahiplerinin bahçesindeki taştan bankta uyumasıyla “couchsurfing” deneyimini yaşamış oluyor.

Ev sahipleriyle beraber bu farklı deneyimi yaşayan Fenton, onlar ve kültürleri hakkında birçok bilmediği şey öğrenmesinin ardından bir sonraki seyahatinde de böyle bir şey yapmaya karar verdi.

Casey, bir sonraki gezisinde Boston’dan İzlanda’ya uçakla seyahat etmeden önce İzlanda Üniversitesi’nden 1500 farklı öğrenciye, kendisine kalacak bir yer sağlayabilirler mi diye rastgele e-posta attı. Uçak biletine yeterli parası olan ama konaklama için bir bütçesi olmayan Fenton’ın bu e-postasına 50 farklı öğrenciden evet cevabı geldi ve bunun üzerine Casey, İzlanda’dan tekrar Boston’a dönerken “couchsurfing” fikri kafasında daha da netleştirerek bu projenin ilk adımlarını attı.

Ocak 2012’ye kadar toplamda 3,6 milyon kullanıcı profili oluşturuldu.

Yazılımcı olan Casey, Amerika’ya döndükten sonra bu fikri hayata geçirmenin yollarını ararken iş arkadaşlarıyla bu projeyi paylaşır ve bir internet sitesi yapma fikri ortaya çıkar. Dan Hoffer, Sebastien Le Tuan ve Loenardo Silvera, Cesay’e bu projede yardım ederek 2003 yılında sitenin hayata geçmesinde rol oynadılar. Bu projede yer alanlardan Cesay haricinde hiçbiri yönetim kurulunda yer almıyordu. Site tamamen işler hale ise 2004 yılında girdi.

Couchsurfing’in en çok kullanıldığı ülkeler Amerika, Almanya, Fransa, Kanada ve İngiltere. Couchsurfing’in en çok üyesinin bulunduğu şehir ise Paris.

2004’te tamamen kullanıcıların kullanımına açılan siteye o sene 6000 kişi üye oldu. Bir yıl sonra ise üye sayısı 45 bine ulaşan sitenin 2011 yılında üye sayısı 3 milyona ulaştı.

250 farklı ülkede 92.000’den fazla şehir ve kasabada Couchsurfing kullanıcısı bulunmakta. Bu kullanıcıların %20’sini Amerika’daki kullanıcılar oluşturmakta.

Site 2006 yılında çok büyük bir krizle karşı karşıya kalarak, kapanma aşamasına geldi. Bilgisayarlarda yaşanan bazı hata ve sorunlardan sonra kullanıcıların ve siteyle ilgili diğer verilerin tamamen silinmesiyle karşı karşıya kalan Casey, siteyi ayakta tutabilecek hiçbir şeyin kalmadığını 29 Haziran 2006’da tüm kullanıcılarına e-posta ile haber verdi. Bunun üzerine Montreal’de bulunan bir Couchsurfing Topluluğu (A Couchsurfing Collective) sitenin tekrar kurulmasına yardımda bulundu ve kullanıcıların büyük bir çoğunluğu tüm bilgilerini tekrar siteye girerek sitenin tekrar ayağa kalkmasında yardımcı oldu. “Couchsurfing 2.0” olarak adlandırılarak Temmuz ayında tekrar açılan sitenin çok kısa süre de tekrar ayağa kalkışının hikayesi uluslararası medyada da ilgi görerek şirketin yurtdışında da duyulmasını sağladı.

5 Mart 2009’da İngiltere’nin Leeds şehrinde, Hong Konglu bir kadın Couchsurfing ile irtibata geçtiği Faslı Abdelali Nachet’in evinde kalırken tecavüze uğruyor ve Abdelali Nachet 10 yıl hapis cezasına çarptırılıyor.

Couchsurfing’in “elçi” olarak adlandırdığı bazı kullanıcıları bulunmakta. Elçi ünvanı, Couchsurfing’i tanıtmak ve bilinirliğini arttırmak için gönüllü olan kullanıcılara veriliyor. Bu tanıtımı yapmak için, gönüllü kullanıcılara farklı farklı görevler veriliyor. Bunların arasında yeni katılan kullanıcıların sorularını cevaplamak ve yardımcı olmak gibi çeşitli görevler bulunuyor.

Couchsurfing üyelerinin en çok konuştukları diller %71 ile İngilizce, %18 ile Fransızca, %17 ile İspanyolca ve %15 ile Almanca.

Kullanıcılar siteye ücretsiz üye olabiliyorlar ve kendilerinin ve evlerinin resimlerini paylaşarak diğer kullanıcılara kendileri hakkında detaylı bilgiler sunabiliyorlar. Daha fazla bilgi paylaşmak doğal olarak güvenilirliği arttırıyor. Sonuçta bu hizmeti kullananlar seyahat ettiklerinde hiç tanımadıkları birinin evine gidiyorlar ve bu yüzden de gittikleri kişi hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmak istiyorlar. Üyeler kendileriyle ilgili ne kadar çok bilgi paylaşırlarsa, diğer kullanıcıların kendilerinde kalma ihtimali bir o kadar artıyor. Üyeler yaş, bölge, cinsiyet gibi farklı parametreler kullanarak kalacak bir yer arayabiliyorlar.

Couchsurfing, siteyi bir flört alanı olarak kullanmaya çalışan kullanıcıları üyelikten çıkartıyor.

Misafir ve ev sahibi arasındaki anlaşmalar onlar arasında özel olarak yapılıyor. Misafirin ne kadar süre konaklayacağı, nerede kalacağı gibi koşullar kullanıcılar arasında konuşuluyor. Özel ihtiyaçlar (yemek vb.) haricinde ev sahibi misafirden hiçbir ücret talep etmiyor. Hiçbir ücret ödenmese de misafirler genellikle ev sahiplerine minnettarlıklarını göstermek için küçük bir hediye verebiliyor, yemek yapabiliyor ya da onlara farklı bir şeyler öğretebiliyorlar.

Couchsurfing’i kullanan üyelerin yaş ortalaması 28.

Couchsurfing üyelerinin düzenledikleri çeşitli etkinlikler de oluyor. Sadece birbirlerinde kalmıyor bunun yanında çeşitli kamplar, toplantılar ve spor etkinlikleri gibi aktivitelerle bir araya gelerek aralarındaki iletişimi ve bağı sağlam tutmaya çalışıyorlar. Sitenin üyelerinin her yıl düzenlediği Berlin Sahil Kampı bu etkinliklere örnek olarak verilebilir. Bu kampa her yıl ortalama 1000 kişi katılıyor. Bunun yanında forumlarda ülkelerin seyahat rehberleri ve önerileri gibi bilgiler sunarak birbirleriyle de yardımlaşabiliyorlar.

Seyahat alışkanlıklarını değiştiren Couchsurfing, insanlara farklı kültürleri tanıma fırsatı sağlıyor. Bir ülkeye gezmeye gittiğinizde hem konaklama ücretinden kurtulmuş oluyorsunuz hem de orada yaşan bir insanla kalarak, o ülkenin kültürünü öğrenme fırsatı buluyorsunuz. Couchsurfing için farklı kültürleri merak eden seyahat tutkunları için oldukça etkili bir girişim diyebiliriz.

Kaynaklar

How Did CouchSurfing Start?
Couchsurfing What! – The Crazy History of History
About – Couchsurfing
Around The World In One Workspace: The Offices Of CouchSurfing – LifeHackerSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Başlıkta belirtildiği gibi CouchSurfing, ucuz konaklamak isteyenlerin/isteyeceklerin değil (Bunun için kullanacaksanız lütfen kullanmayın), kültür değişimi yapmak, benzer ilgi alanlarında, benzer ya da farklı görüşte olan yeni insanlarla tanışmak, ağırlamak ya da misafir olmak isteyenleri hedefleyen bir girişim.

  • Hakan der ki:

   Çok güzel ve komik bir yorum olmuş 🙂 Sanırım Couchsurfing’de çalışıyorsunuz. Yurtdışından Türkiyeye gelmek isteyenlere gönderilen davetlere bir göz atın isterseniz. Hep kadınlara davet gönderilmiş, sanırım Türkler sadece yabancı kadınlarla kültür değişimi yapmak istiyor :))))

 2. Ibrahim Bey’in de yazmis oldugu gibi, CouchSurfing’i ucuza konaklama imkani olarak tanitmak tamamen ruhuna aykiri olmus… Amac daha cok seyahat ederek yeni kültürler tanimak isteyenlere yerel insanlarla tanisma sansi vermek.
  “Nerede beles oraya yerles” düsüncesinde olanlar lütfen uzak dursun..

 3. Ama tabii ki doğal olarak yazarın pek umrunda değil bu konu. Hala başlık olduğu gibi duruyor.

 4. Batuhan Apaydın der ki:

  İbrahim Bey,

  Yazının başlığı editörümüzün yorumudur. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi okuyucu yorumu üzerine başlık değiştirmek pek olası değil. Ama siz yorumlarınızla konuyu zenginleştirebilir ve Coachsurfing’in ne olduğunu öğrenmek isteyenlere yardımcı olabilirsiniz 🙂

 5. Okuyucu yorumu ve argümanı doğru ise gayet de başlık değişebilir. Başlık değişme bir yana muhtemelen buraya yorum yazıldığından bile haberi olmayabilir.

  CouchSurfing NMW Team Member olarak 6 yıldır elimden geleni yapıyorum.

 6. Sinan Oypan der ki:

  İbrahim Bey,

  Belki gözünüzden kaçmış olabilir ama yazının sondan 3. paragrafında geçen cümlelerle “Misafir ve ev sahibi arasındaki anlaşmalar onlar arasında özel olarak yapılıyor. Misafirin ne kadar süre konaklayacağı, nerede kalacağı gibi koşullar kullanıcılar arasında konuşuluyor. Özel ihtiyaçlar (yemek vb.) haricinde ev sahibi misafirden hiçbir ücret talep etmiyor. ” Couchsurfing’in ücretsiz bir şekilde işleyen bir sistem olduğuna değindim. Bu da bir bakıma ucuza konaklamadır zaten.

Fikrini söyle

*