15 Kasım 2018

Uganda’da Mobil Ödeme ve E-ticaret

uganda_mapİlginç ve akla gelmedik ülkelerde e-ticaret macerası, dünyanın geri kalanına ve alıştığımız yöntemlere göre oldukça farklı işliyor. Daha önce alışılmadık e-ticaret aktivitelerinin sürdürüldüğü Vietnam’ı ve daha sonra da Kuzey Kore’yi incelemiştik. Sırada Uganda var.

Cignifi, IFC (International Finance Corporation) ile bir anlaşma yaparak mobil finansal hizmetlerinin Uganda’da kullanılması ve yaygınlaşması için ciddi bir adım attı.

Cignifi nedir, kimdir? Cignifi, özellikle gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren, bankalar ile GSM operatörleri arasında köprü vazifesi gören bir kuruluş. GMS operatörlerinin kendi finansal hizmetlerini yaratmalarını veya hali hazırdakı finansal ürünleri pazarlamalarını sağlıyor. Cignifi’ın esas hedefi ise Airtel.

Airtel de Uganda’nın mobil para platformu. Müşterilerinin cep telefonları üzerinden para transferi yapmalarını, mobil ödeme yapmalarını, ATM’lerden para çekmelerini, banka hesaplarını yönetmelerini, doğrudan mağazada cep telefonu ile ödeme yapmalarını ve diğer bankacılık işlevlerini sağlıyor.

Cignifi, Airtel, IFC ortak çalışması

Airtel, Cignifi ve IFC birleşimi ile Uganda’da, her türlü finansal ve bankacılık işlemi ile, online veya offline ödemelerin neredeyse tamamı cep telefonları üzerinden yapılabilir hale gelecek. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde internetin yaygınlaşmasının cep telefonları üzerinden olduğunu düşündüğümüzde, yakın zamanda Uganda mobil ödeme sistemleri ve mobil e-ticaret konusunda dünyaya örnek oluşturacak bir ülke durumuna gelebilir.

Konuyla ilgili IFC yöneticilerinden Greta Bull “Sahra altı Afrika’sında ürün ve hizmetlerin finansal durumları ve inovasyonları açısından veri analizleri potansiyel olarak çok güzel öngörü sunabiliyor. Böyle bir şansı Airtel Uganda ve Cignifi işbirliği ile bulduğumuz için çok memnunuz” diye açıklama yaptı.

Veri analizi nasıl çalışacak?

Cignifi, kendi veri araçlarını kullanarak Airtel’deki arama detayları ile para transfer bilgilerini analiz edecek. Böylece müşterilerin Airtel Money hizmetini kullanmalarındaki eğilimleri ortaya çıkartacak. Esas amaç, bu hizmeti kullanabilecek durumda olup da kullanmayan kişileri ortaya çıkartmak. İkincil amaç ise, bu hizmete sahip ama kullanmayan müşterileri bulup, kullanmalarına özendirmek. Böyle bir analiz sonucunda mobil para ürünleri için çok daha iyi bir müşteri hedeflemesi sağlanacak.

Böylece mobil ödeme sistemleri ile bankacılık ve finans hizmetlerinin cep telefonları üzerinden kullanımı Uganda genelinde yaygınlaştırılmış olacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*