15 Kasım 2018

Finlandiya’lı Uniqul, Yüz Tanıma Sistemiyle Ödeme Hizmeti Sunuyor

uniqul, yüz ile ödeme
Mobil ticaret, dijital cüzdanlar ve QR kod derken geleceğin alışveriş trendleri hakkında her geçen gün farklı fikirler çıkıyor. En son geçtiğimiz Mart ayında PayTango’nun parmak iziyle ödeme hizmetini test etmeye başlamasıyla tüketicilerin alışveriş deneyiminin farklı bir boyuta taşınmaya başlandığından söz etmiştik.

Son olarak Finlandıya’lı ödeme sistemi Uniqul oldukça ilginç bir hizmet ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Tüketiciler artık ne kredi kartı, ne akıllı telefon ne de cüzdan taşımadan alışverişlerini yapabilecekler. Uniqul’ın geliştirdiği sistem kullanıcıların yüzlerini tanıyor ve kullanıcının yüzü kişinin PIN kodu olmuş oluyor.

Şirket önümüzdeki ay Helsinki’deki terminallerde bu uygulamayı kullanıma sunmayı planlıyor. İnanması oldukça güç olsa da, sistem kullanıcının yüzünü kamera aracılığıyla tanıyarak kişinin hesabını aktif ediyor ve kullanıcı da alışverişi onaylamak istiyorsa ekranda görünen “OK” seçeneğine tıklayarak ödeme işlemini tamamlıyor.

Uniqul’ın sistemine herhangi bir kredi kartıyla veya PayPal hesabı ile kayıt yaptırılabiliyor ve sistem askeri seviyede güvenlik sistemleriyle korunuyor. Ürünün tanıtım videosunda bu ürünün terminallerde ya da hava alanlarında, benzin istasyonlarında veya normal günlük alışverişlerde hızlı bir ödeme yapılması için kullanıldığını görüyoruz. Böyle bir teknoloji alışverişin geleceğini değiştirebilir; çünkü hiçbir şekilde cüzdan, kredi kartı ya da telefon taşımadan alışveriş yapma deneyimine sahip olmak özellikle teknolojiye tutkun tüketicilerin ilgisini oldukça çekebilir.

Aşağıda ürünün tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. sercan der ki:

    bu gelişmeler bana Wall-e filmini andıryor nedense?

Fikrini söyle

*