20 Kasım 2018

Oğuz: Unnado’nun Satışlarının %8-10 Arası Mobilden Geliyor [2012/13 Dosyası]

Son dönemlerde e-ticaret girişimcileri, bir dönem çok moda olan grup indirim sitelerine yönelmektense dikey e-ticarete geçmeyi tercih ediyor. Temmuz 2010 yılında kurulan anne, bebek ve çocuklara özel organik yiyecek, giyecek ve temizlik ürünlerin bulunduğu özel alışveriş kulübü Unnado.com da bu şirketlerden biri. Hatırlarsanız iLab Ventures Mart 2011’de Unnado.com’un hisselerinin %33’ünü satın almış, 1 yıl sonra Nisan 2012’de de Unnado’ya 2 milyon TL yatırım yapmıştı.

Geçen hafta başlattığımız 2012 değerlendirmelerinin ve 2013 yılı öngörülerinin yer aldığı dosyamızın 5. gününde Unnado.com Kurucu Ortağı Göktuğ Okan Oğuz sorularımıza yanıt verdi.

Unnado.com‘un üye sayısının 2011 yılına kıyasla 2,5 kat arttığını belirten Oğuz, şirketinin iyi bir sene geçirdiğini ve cirolarının da geçen seneye oranla 3 kat arttığını belirtti. Diğer şirket temsilcilerinin aksine 2013 yılında e-ticaret sektörünü zor bir ekonomik dönem geçireceğini düşünen Oğuz, yine de e-ticaret şirketlerinin küçülme ya da büyüyememe gibi sorunlarla karşılaşmayacaklarına inanıyor.

Oğuz: Internet şirketlerinin reklamlarını online’dan outdoor ve hatta TV ye taşıyor olmaları internetten alışveriş yapan kesimin çoğunluğuna eriştiklerini ve artık interneti kullanan ancak alışveriş yapmayanları hedeflediği gösteriyor. Yani TV ve diğer offline mecralarda güven yaratma ve kendilerini duyurma çabası içerisinde e-ticaret şirketleri.

Büyük e-ticaret şirketlerinin sektörde kendilerine belli bir yer edindiklerini; ama asıl önemli olanın bu büyük şirketlerin, sektöre yeni girecek olan firmalar için ne kadar caydırıcı olacağını düşünmek gerektiğini dile getiren G. Okan Oğuz, işini iyi yapan ve kendini iyi konumlandıran bir firmanın, bulacağı büyük yatırımlarla rekabet edebilir hale gelebileceğini belirtti. Büyük şirketler kendi konumlarından dolayı da her zaman rekabete hazır durumdalar sonuçta; ama tüm bunlar bir anda olmuyor ve belli bir süreç gerektirebiliyor.

“2012’yi e-ticaret açısından özetlemek gerekirse ne derdiniz” sorumuza, “2012 bence group buying iş modelinin çöktüğü, flash sales iş modelinin group buying’in gölgesinden çıktığı ve yükseldiği bir sene oldu” şeklinde cevap veren Oğuz, sektördeki oyuncuların belli olduğunu ve artık karlılığa odaklanmanın gerektiğini de sözlerine ekledi.

2012 yılında diket e-ticaretin daha çok ev kategorisinde kendine yer bulduğunu ve popülerliğinin arttığını söyleyen Okan Bey, yine de dikeyde varılacak yerlere henüz gidilmediğini düşünüyor. Unnado.com Kurucu Ortağı, Kalite unsuru gözetilmeyip, düzgün bir zemin üzerine oturtulmayan işlerin kısa sürede kaybolup gideceğinin altını çiziyor.

Sektördeki kalifiye eleman sorununa da değinen G. Okan Oğuz, 10-15 yıllık bir geçmişi olan bir sektörde zaten kalifiye olan birisinin de olduğunu pek sanmadığını açıkladı. Kalifiye olabilecek kişilerin de bir çoğunun eleman statüsünde değil, daha çok iş veren statüsünde olduklarını ve 2-3 senelik e-ticaret deneyimi olan kişilerin de temel bilgilere sahip olamadıklarını düşünüyor. Kendisi ayrıca bu iki kesim arasında kalanların da bulunması zor bir kesim olduğunu belirtiyor.

Oğuz: Ebeveynler, özellikle de anne yada anne adayları için hayatlarının birincil önceliği tabii ki çocuklar. Kendilerinden çok daha fazla özenliler. Son senelerde organik gıdalar, organik giyecekler, organik temizlik malzemeleri, organik hijyen malzemeleri ve bunların yanı sıra BPA Free plastikler öncelikli tercihler. Yıkanabilir bebek bezleri anneannelerimizin zamanlarından modernleşmiş olarak geri geliyorlar. Keza anti-bakteriyel olan bambu tercih edilen ham madde. Cam, tercihlerin başını çekiyor. Bunlar gibi birçok şey sayılabilir. Bu alan oldukça derin esasında. Ancak en önemlisi hassasiyet istiyorlar. Kendilerine hassasiyet, aciliyetlerine ve ihtiyaçlarına hassasiyet. Normal bir e-ticaret sitesi olamazsınız. Çok daha özenli olmak ve onların bu özel döneminde hassas olmak durumundasınız.

2013 yılında online mecraları tamamen kapsamadan diğer mecralarda aktif olmanın çok mantıklı olmadığını düşündüklerini; ancak markalarının duyurulması için sektör dergileri ve yayınlarının değerlendirebileceklerini söylüyor G. Okan Oğuz. Buna ek olarak TV’nin çok hızlı geri dönüş getiren bir kanal olduğunu; ancak süreklilik olmadıktan sonra bu kanalın da ne kadar etkili olacağının düşünülmesi gerektiğini de savunuyor.

2013 yılında yatırım, ortaklık, satın alma veya girişimler açısından pozitif bir tablo öngörüyor musunuz sorumuza ise, 2013’te yatırımcıların daha dikkatli olacaklarını söyleyerek sözlerine başlayan Okan Bey, geçtiğimiz senelerde yapılan yatırımların çoğunun hala geri dönüş sağlamadığı için yatırımcıların bu konuda temkinli davranacaklarını ve 2013 yılında satın almaların ya da stratejik iş ortaklıklarının daha mümkün olduğunu düşünüyor.

2013’te mobilin ön plana çıkacağını düşünen Oğuz, ABD’deki akıllı telefon ve tablet satışlarının PC ve dizüstü bilgisayar satışlarını geçtiğini ve kullanıcıların birçoğunun mobil cihazlar üzerinden interneti kullandıklarının artık bir gerçek olduğunu da belirtti. Unnado’nun satışlarının da %8-10’luk bir kesiminin de mobilden geldiğini söyleyen Okan Bey, 2013 yılı içinde iPhone ve iPad uygulamalarıyla mobil ticarete yönelmeyi planladıklarını; ancak bunun da iyi bir strateji gerektirdiğini sözlerine ekliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Temucin der ki:

    Yukselen saglikli yasam ve saglikli beslenme trendlerini e-ticaret ile bulusturan Unnado’nun 2012’deki hizli buyumesini 2013’de ivmelendirmesi mumkun gorunuyor. 2013 planlari icinde iphone ve ipad uygulamalarinin onculuk edecegi mobil ticarete yonelimini stratejik ve surdurulebilir bir plana dayandirabildigi takdirde, e-ticaret, saglikli-organik beslenme ve mobil ticaret trendleri UNNADO’nun lehine zemin hazirlayacak gibi gorunuyor.

  2. ali uğur bayram der ki:

    e-ticaret önümüzdeki 10 yılda artan hızlarla büyümeye devam edecek ve 10.yılın sonunda türkiyedeki toplam satışlara oranı %50 nin üzerine çıkacak.
    Bunda kargo firmalarının başalarıları da büyük rol oynayacak.

Fikrini söyle

*