13 Kasım 2018

Ürün Sayfası Mükemmelliğine 12 Örnek

Ürün sayfası tasarlarken doğrudan satışa yönelik olarak tasarlanması anlaşılabilir bir yönelim. Sonuçta sayfaya gelen müşterinin o ürünü satın almasını isteriz. Müşteriler artık genellikle sosyal medyada bir paylaşımı görüp doğrudan ürün sayfanıza geldikleri için, ilk izlenim hayati önem taşır. Bu yüzden, ürün sayfasına gelen müşterinin, ürünü almasa bile hemen siteden çıkmamasını, etrafa şöyle bir bakmasını isteriz. Belki dikkatini başka bir ürün çeker, veya kendisi satın almasa bile ürünün sayfasını sosyal medyada paylaşıp başkalarının da dikkatini ürüne çeker. Bu yüzden ürün sayfalarımızı, sosyal paylaşım butonları, kargo bilgileri, ürün fotoğrafları, videolar, eylem çağrıları ile donatırız.

Aşağıda bunun en aşırı örneklerinden birini, bir araba kiralama sitesi olan lingscars.com‘un araç kiralama sayfalarından birini görebilirsiniz. Tasarımcı belli ki bizim dünyamızda değil, paralel bir evrende yaşıyor. Aslında bu sitenin tamamı bir satış sitesinin nasıl olmaması gerektiğini gösterdiği için, sırf ibret olsun diye içinde biraz gezinmenizi öneririz.

wtf

Şunu unutmamak lazım ki, ürün sayfasına koyduğunu bütün her şey gerçekten belli bir amaca hizmet etse de, bu sayfa aynı zaman sizin marka imajınızın çok önemli bir parçası. Bu sayfaların esas yapması gereken, müşterinin anında sizin kurumsal kültürünüz ve markanız hakkında bir fikir sahibi olması ve heyecan yaratması.

Bunu en iyi yaptığını düşündüğümüz 12 markanın 12 ürün sayfasını derledik. Yukarıda bir ürün sayfasının nasıl olmaması gerektiğini gördükten sonra, bu konuda mükemmellik seviyesine erişmiş sayfalara bir göz atalım.

1. AYR

Bonobos’un kardeş şirketi olan AYR, sıkıcı olmadan sade bir tasarımı gerçekleştirip, minimalist öğeler ile ürünlerini ön plana çıkartmayı başarmış. Bilgilerin yer aldığı panelleri kullanıcı isterse açıyor ve tasarımı bozmuyorlar.

01

 

2. Burberry

Doğrudan marka imajını yansıtan çok kaliteli ürün fotoğrafları, ürün sayfalarının ana tasarımını oluşturuyor. Burada önemli olan ürün fotoğraflarının da sayfa tasarımı ile uyum içinde olması.

02

 

3. DENY designs

Parlak renkli, iddialı ve işlevsel sayfalar. Özellikle videoların nasıl otomatik oynatıldığını görünce sayfaları çok sevdik. Ürün hakkında bilgi panelleri kullanıcı isterse açılıyor ve genel tasarım ile uyumlu.

03

 

4. Greats

KArmaşık bir sayfa yapmaktansa, tüm verilmesi gereken bilgileri tek sayfaya sığdırmayı başaran Greats’in sayfaları, aşağı doğru uzayıp gidiyor. İhtiyacınız olan tüm bilgileri yalnızca sayfayı kaydırarak bulabiliyorsunuz ve bunu tasarımsal temellerinden ödün vermeden yapıyor.

04

5. Hard Graft

Greats gibi Hard Graft da paralax efekti kullanarak ürün sayfalarını tasarlamış. Yüksek kaliteli görseller kullanarak, yazı kısmını minimumda tutmuş.

05

6. Hunter

Hunter ürünleri farklı şekillerde göstermek züerine uzmanlaşmış ürün sayfaları içeriyor. Ürünlerin her özelliği, doğrudan ürün görseli üzerinde gösterilebiliyor.

06

 

7. Jo Malone

Bir parfüm markası olarak ürün sayfalarının klas olmasına odaklanmışlar. Ayrıca parfümün çeşidine göre sitenin arka plan fotoğrafının da değişmesi, doğrudan müşteriyi o ürünle alakalı atmosfer içine sokuyor.

07

 

8. MADE

Yalın, basit, temiz ve işlevsel tasarımböyle bir şey.

08

 

9. New Balance

New Balance’ın ürün sayfalarındaki fotoğraflar ile ürünlerin en küçük detayının bile görüntülenmesini çok sevdik.

09

 

10. Norwegian Rain

Yüksek performanslı dış giyim ürünleri üreten firma, ürün sayfalarında parçalı bir yapı seçerek müşterilerinin detaylar arasında kaybolmamasını sağlamış.

10

 

11. Reformation

Kadın giyimi satışı yapan site, tam ekran görseller ve görsellerin üzerine oturtulmuş metinler kullanarak ziyaretçilerin dikkatini anında çekebiliyor.

11

 

12. V76

Güçlü görseller ve tipografi seçimi ile cesur bir tasarım sunan V76, marka imajını ve öyküsünü müşteriye tam istediği şekilde yansıtıyor.

12Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*