19 Aralık 2018

Ürün Sayfasında Satışları Artıran 9 Süper Metin Fikri

 

ürün metni 15

 

E-ticaret ürün sayfalarındaki yazılı içerik tüketicilerin dikkatini çekerek SEO sıralamasını etkiliyor. E-ticaret sitelerinde yüksek metin kalitesi dönüşümleri artırıyor.

Bu nedenle online mağazalarda ürünleri listelemek ve üreticinin kullanım kılavuzundan alınan metinleri kopyalamak yeterli değil. Arama motorunda üst sıralarda yer almak ve müşteri alışverişe ikna etmek için gereken 9 süper metin ipucunu aşağıda bulabilirsiniz:

1. Üreticinin ürün tanıtım metnini kullanmayın

Öncelikle üreticinin ürün tanımları pek çok web sitesinde kullanıldığı için sizin e-ticaret sitenizin farkını ortaya koymuyor ve müşteriye çekici gelmiyor. Ayrıca arama sonuçlarında sıralamanızı düşürüyor. Nitekim Walmart, LG marka bir TV işin şu ürün metnini kullanmış.

 

1

 

Aynısını Dell de kullanmış:

 

2

 

Bu nedenle iki site de arama sayfalarında üst sıralarda yer almamış. Bunun pek çok nedeni var ama üretici metinlerini kopyala-yapıştır kullanmanın işe yaramadığı ortada: Üreticinin adı en üstte yer alıyor. Altına ürün incelemeleri, site bağlantıları, videolar ve Amazon geliyor.

Orijinal içerik sattırıyor

Müşteriler üreticinin ürün tanımlarını değil, özgün yazıları tercih ediyor. “Hareket Netliği Endeksi” gibi terimler müşteri için bir anlam ifade etmez ve aslında müşteriye sattığınız ürün hakkında hiçbir şey bilmediğinizi söylemiş olursunuz. Müşteri size güvenmediği için satışlarınız düşer. Şimdi yukarıdaki örnekleri AO.com’daki orijinal ürün metinleriyle karşılaştıralım:

 

3

 

Bu metnin en büyük özelliği ürünü halkın anlayacağı bir dille ve teknik terimlere başvurmadan anlatması. Bu da metin yazarının gerçekten ürünü kullandığı izlemini yaratıyor. Böylece müşteri size inanıyor, satışlar artıyor ve orijinal içeriğe değer veren yeni arama motoru algoritmaları sayesinde arama sayfalarında üst sırada gösteriliyorsunuz.

2. Güzel içerik yazmak için site arama verilerini kullanın

Müşteriye satış yapmak için onun dilinden konuşmalısınız. Bunun için de müşterinin sosyal ağlarda ürünle ilgili nasıl bir dil kullandığını ve arama motorlarında hangi kelimelerle arama yaptığını bilmeniz gerekiyor. Çünkü müşterinin arama terimleri de müşteri davranışının bir parçası.

Peki bunu nasıl öğrenirsiniz? Elbette sitenizdeki arama kutusunda yapılan aramaları izleyerek. Müşteriler sitenizde hangi anahtar kelimelerle arama yapıyorsa Google, Bing ve Yandex’te de aynı kelimelerle arama yapıyorlar.

3. Ürünün temel özelliklerini ve yararlarını öne çıkarın

Hep şu soruyu sormalısınız: Müşteri neden başka bir ürünü almasın da bu ürünü alsın? Elbette her müşteri her ürünü almaz ve hedef kitleyi segmentlere ayırıp sınıflandırmak ayrı bir uzmanlık konusu ama biz burada çok daha basit bir şeyden söz ediyoruz.

Müşteriler ürünün temel özelliklerini bulmak için ürün metnini baştan sona taramaz, çünkü buna vakit yok. O yüzden müşteriye yardımcı olarak ürün özelliklerini öne çıkaracaksınız. Bakın, Best Buy aşağıda kullanıcıların dikkatini çekmek için bir dronun başlıca özelliklerini vurgulayarak yazmış.

 

4

 

4. Teknik özellikler

Laptop ve fotoğraf makinelerinin çok detaylı teknik özellikleri vardır: Bellek boyutu, işlemci gücü, zum vb. Bütün bunları müşterinin kolayca okuyup anlayacağı şekilde listelemelisiniz. Bu noktada yazı formatı çok önemlidir. Teknik özellikler müşteriyi yormadan dikkatini çekmeli. Teknik ürünlerin online müşterileri de tekniktir. Örneğin Newegg yeni bir laptopun teknik özelliklerini şöyle sıralamış:

 

5

 

Ayrıca PC World’ün yaptığı gibi müşterinin farklı ürünleri ve özellikleri yan yana karşılaştırmasını da sağlayabilirsiniz. Müşterinin karar almasını kolaylaştırarak satışlarınızı artırın.

 

6

 

5. Her ürün detaylı yazılmaz

Ürün metnini yazarken müşteriye ne kadar bilgi vereceğinize önceden karar vermelisiniz. Müşteriye gereksiz bilgi vermek istemezsiniz. Ürünün satış şansını azaltan bilgileri de gözüne sokmak istemezsiniz. Örneğin kravatların bilgisayarlar gibi teknik özellikleri yoktur. Ties.com’un yaptığı gibi rengini, boyunu ve kumaşını yazmanız yeterli. Gerisini ürün fotoğrafı tamamlar:

 

7

 

6. Müşterinin soracağı sorulara cevap verin

Müşteri sattığınız ürün hakkında ne sorar? Sitenizde müşteri davranışını izleyerek, müşteri hizmetleri departmanı verilerini analiz ederek ve ürünle ilgili arama motorlarında arama yapıp sağduyunuzu kullanarak müşterilerin soracağı soruları tahmin edin. Newegg gibi sitelerin kullanıcıların yazdıklarından oluşan soru-cevap bölümleri de var:

 

8

 

Soru-cevap bölümleri ne işe yarar? Yukarıda sıraladığımız bütün bu zaman alan ve pahalı analiz yöntemlerine başvurmadan müşterinin ürün hakkında ne sorduğunu hemen öğrenmenizi sağlar. Ürün metinlerini bu cevapları okuyarak hazırlayın.

7. Bazı ürün metinlerini de müşteriler yazsın

Madem ürünleriniz popüler, müşteri hizmetleri harika ve müşteri de öyle söylüyor; öyleyse bunu ne saklıyorsunuz? Ürün sayfanıza müşteri yorumlarını ekleyerek sosyal kanıt pazarlamasından yararlanın ve başarınızı cümle aleme ilan edin. Modcloth ürün sayfalarında bunu yapıyor:

 

9

 

8. Ürün metninin anlatım tarzına dikkat edin

Ürün sayfaları markanın, e-ticaret sitenizin ve özellikle de ürünün imajına uygun bir dille yazılmalıdır. Bu nedenle her ürün için yazım tarzını değiştirmeniz gerekebilir. Bir metin yazarı elbette manavda satılan ürünlerle laptop modellerini aynı dilde yazamaz. Zaten farklı ürünlerin SEO’su da farklı olacaktır. Türkçeye çevirmek üzere ilginç ürün metni fikirlerini J. Peterman’dan öğrenebilirsiniz. İyi bir çevirmen ve editörle bunları Türkçeye uyarlayarak oldukça eğlenceli metinler üretebilirsiniz:

 

10

 

9. Ürün metnini sayfada nereye yerleştireceğinizi test edin

Havalimanlarındaki uçak pistlerinde kullanılan işaret tabelalarını Boğaziçi köprüsüne asmıyoruz değil mi? Bingöl nüfus tabelasını da İstanbul girişine dikmiyoruz. Öyleyse ürün metinleri için de e-ticaret sayfanızda doğru yeri bulmanız gerekiyor. Jimmy Choo öyle yapıyor:

 

11

 

Ancak her zaman kısa ve öz anlatamazsınız. Demir ayaklara çiviyle çakılmış kaba tahtadan uyduruk bir bistro masasını 2500 TL’ye satıyormuş gibi özel bir görsel hazırlayıp mobilya sitenizin viral reklamını yapmak istemiyorsanız abartıdan kaçınmanız gerekiyor.

Öte yandan, gerçekten de sitenizde bir koltuğu 1600 dolara satıyor olabilirsiniz. O zaman da uzun yazıp ayrıntılara girmekten çekinmeyin. Elbette ki müşteriye neden o ürünün neden bu kadar pahalı olduğunu anlatmanız gerekiyor.

 

12

 

Kısacası pahalı ürünlerde ürün metni sattığınız malın kalitesini, ne kadar zor üretildiğini ve ne kadar dayanıklı olduğunu müşteriye anlatmalı. Lüks veya ayrıcalıklı özelliklerini öne çıkarmalı.

Özetleyecek olursak:

  • Süper ürün sayfası yazmanın sihirli formülü yoktur, ama ürünler için üreticinin ürün metnini kullanmak gibi bazı basit hatalar yapmaktan kaçınabilirsiniz.
  • Müşterinin dikkatini çeken, satın almaya ikna eden, ürünün temel özelliklerini ve farklarını öne çıkarın. Aynı zamanda ürün ve marka imajına uygun ürün metinler yazın.
  • Ürün metnini ürün sayfasında doğru yere yerleştirin ve müşteriye neden faydalı olduğunu veya neden o fiyata satıldığını anlatın.

Peki, sizce Türkiye’de en iyi ürün sayfaları hangi pazar yeri sitelerinde? Aşağıda bize yazın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*