18 Kasım 2018

Userspots: ‘’Türk Web Sitelerinin Kullanılabilirlik Skoru Dünya Ortalamasının Altında’’

userspots logo
Türkiye’deki internet sitelerinin kullanılabilirliğinin üzerine yapılan bir araştırmaya göre, Türk sitelerin yurtdışındakilere kıyasla ortalamanın altında kaldığı görülüyor. E-ticaret ve finans sektöründen 65 firmanın internet sitesi incelenerek yapılan araştırmaya göre Türk sitelerin skoru 100 üzerinden 67 olarak belirlendi. Bu oranın dünya genelindeki ortalaması ise 78.

Userspots tarafından gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’deki internet sitelerinin ortalama puanının “C” sınıfında olduğunu, dünya genelindeki sitelerinin kullanılabilirlik puanının ise “B” sınıfında olduğunu belirtiliyor.

Sitelerin kullanılabilirlik skorunun ise küresel çapta kabul gören “SUS” adı verilen bir ölçekle ile değerlendirildiğini belirten Userspots Kurucusu Mustafa Dalcı, bu araştırma sonrasında Türkiye’deki sitelerin kullanılabilirlik doğrultusunda geliştirmeler yapmaları gerektiğini söylüyor.

E-ticaret sitelerindeki en büyük sorunun satış sonrasındaki aşamalarda çıktığını ortaya koyan araştırma göre, Türkiye’deki e-ticaret firmaları arasında kullanılabilirliği en iyi olan markanın 78,2’lik puan ile Markafoni olduğunu görüyoruz. Dünya genelinde ise ilk sırada yer alan şirket 89,3’lük bir puan ile Amazon ve sonrasında ikinci sırada 88,7 ile Apple’ın online satış mağazası yer alıyor.

Türkiye’deki e-ticaret firmalarının skorlarının düşük olmasının nedenlerinin başında ise satış sonrası müşterilere iyi bir deneyim sunmamaları ve bu süreçle ilgili kullanıcılara yeterli bilgi sağlanmaması geliyor. Bunların yanı sıra yetersiz veya yanıltıcı ürün bilgileri, satış sonrası istek dışı gönderilen e-postalar ve zorlu satın alma sonuçları da bu skorun düşük çıkmasına neden olan diğer faktörler arasında yer alıyor.

Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin ortalama skoru 67,4’ken, C2C şirketlerinde bu oran 65,4’e kadar düşebiliyor. Araştırmada yurtdışındaki e-ticaret firmalarının ortalama skoru ise 80,1 olarak belirtiliyor.

Finans sektöründe ise Türkiye’nin ortalama puanının 66,7 olduğu görülüyor. Türk firmalar arasında kullanılabilirliği en iyi olan marka 76,9 ile Enpara.com. ABD’de sadece ordu personeline hizmet vermekte olan USAA ise 90,3 ile dünya genelinde birinci sırayı elinde tutuyor. Finans şirketleri arasında dünya ortalaması ise 77,1.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Türkiye verilerinin doğruluğuna şüphem yok ancak SUS dünya ortalamasıyla ilgili farklı kaynaklarda 68 bilgisi var ki bu kaynaklar son derece güvenilir:

  http://www.measuringusability.com/sus.php
  http://www.usability.gov/how-to-and-tools/methods/system-usability-scale.html

  PDF
  http://www.upassoc.org/upa_publications/jus/2013february/JUS_Brooke_February_2013.pdf

  78 sektörel bir dünya ortalaması mı acaba?

Fikrini söyle

*