16 Kasım 2018

Üyelik Sayfalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Üyelik Sayfası Örnekleri

üyelik sayfası 600

E-ticaret sitelerinin en önemli alanlarından biri de üyelik sayfaları. Kullanıcıların sitelere üye olup alışveriş yapmalarını ve kullanıcıya daha kişisel bir alışveriş deneyimi sunmayı sağlayan bu sayfaları hazırlarken markaların dikkat etmeleri gereken birkaç nokta bulunuyor.

Üyelik formlarında kullanıcılardan ilk etapta çok fazla bilgi istenilmesi, kullanıcılar tarafından vakit kaybı olarak algılanabileceği için hangi bilgilerin bu formlarda yer alması gerektiği önemli bir konu oluyor.

Neden siteye üye olmalılar?

Son dönemlerde online mağazalar site üyeliğine gerek duyulmadan alışveriş yapılabilmesine olanak sağlamaya başladı; fakat böyle bir uygulamanız varsa, bir kullanıcı veritabanı oluşturabilmek için kullanıcıların neden sitenize üye olmaları gerektiğini bildiren bir takım içerikler kullanabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, üye olmadıkları takdirde her alışverişlerinde tekrar adres bilgileri gibi detayları yazmak zorunda olacaklarını belirtip, siteye üye olarak bu bilgileri tek bir sefer girip ilerleyen zamanlarda kolay bir şekilde alışveriş yapabileceklerini bildirebilirsiniz.

Sadece ihtiyacınız olan bilgileri form üzerinde isteyin

Kullanıcılar siteye çok kolay bir şekilde üye olabilmeliler, bu nedenle de üyelik formu üzerinde sadece kullanıcının ve sizin ihtiyacınız olan bilgileri isteyin. Ekstra detaylar hem şüphe uyandırabilir, hem de ilk etapta kullanıcıya gereksiz görünüp onun siteden gitmesine neden olabilir.

Kullanıcı hakkındaki detaylı bilgilerin (adres, telefon gb) ödeme sayfasında adres bilgilerine gelindiğinde kaydedilmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle ödeme sayfasına gelmeden önce üye olacak kişi, doğrudan sitede gezinmeye başlayabilir; aksi takdirde siteyi terk etme oranı yükselebilir.

Kullanıcılar siteye üye olduktan sonra, otomatik olarak siteye yönlendirin

Kullanıcılar siteye üyelik formunu doldurduktan sonra, onları otomatik olarak siteye yönlendirmelisiniz. Kullanıcı tekrar bir kullanıcı adı ve şifre girmeden siteye gidebilmeli.

Site üzerinde kullanıcı adı seçilirken uyarı gösterin

Ziyaretçiler site üzerinde kullanıcı adı seçerken, yazılan kullanıcı adının var olup olmadığını, formu doldururken kullanıcıya gösterin. Böylelikle ziyaretçi tekrar tekrar form göndermemiş olacaktır.

Form üzerindeki bilgilerden bir tanesi eksik ya da yanlışsa tüm formu silmeyin

Kullanıcılar formları doldururken bazı hatalar yapabilirler ya da eksik doldurabilirler. Formun eksik veya hatalı yerlerini kullanıcı onayla dedikten sonra kırmızı bir işaret ile onlara hatırlatıp, doğrudan ilgili satıra yönlendirebilirsiniz.

Doğru olan bilgileri ise aynen korumanız oldukça önemli; çünkü tekrar tüm formu baştan doldurmak ziyaretçilerin kaçmasına neden olabilir.

Mobil cihazlar için optimize edin

Mobile uyumlu internet sitelerinin öneminden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Sitenizi mobil üzerinden ziyaret edecek kullanıcıların da bu formları doldurabileceğini göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle form içindeki kutuların rahat bir şekilde mobil cihazlarda da kullanılabiliyor olması gerekiyor.

Bunun yanı sıra mobil klavye üzerine “bir sonraki” ya da “bir önceki” gibi tuş seçenekler ekleyerek kullanıcıların rahat bir şekilde bir kutudan diğerine geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra klavye üzerinde e-posta adresinin yazıldığı kutu sırasında klavye de “@” ve “.com” gibi kısa yolların eklenmesi de kullanıcıların işini kolaylaştıracak yöntemler arasında yer alıyor. Detaylı bilgi için aşağıdaki yazıya bakabilirsiniz.

İlgili rehber: Mobil Site ve Uygulamalar İçin Dokunmatik Ekranda Optimizasyon Önerileri

Üyelik formu üzerindeki alanlar ve kullanımları

Kullanıcı adı veya e-posta adresi

Ziyaretçiler kendilerine bir kullanıcı adı seçebilmeliler; fakat son dönemlerde kullanıcıların sürekli olarak bir sayfaya üye olmaları ve kullanıcı adlarını hatırlayamamaları gibi nedenlerle kullanıcı adı kullanımının bir zorluğu oluyor.

Bu nedenle kullanıcı adı yerine ziyaretçiler siteye e-posta adresleri ile üye olabilmeliler. Siteye girişlerde e-posta adresinin kullanıcı adı olarak kullanılması, hatırlanması kolay olduğu için tüketicilere kolaylık sağlıyor.

Şifrenin tekrar yazılması

Kullanıcıların şifrelerini girerken yanlış yazma ihtimalleri olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu nedenle ikinci bir şifre tekrar kutusu hazırlanabilir. Burada ikinci kutuyu kullanıcılara sunuyorsanız, ilk kutuya girilen şifre ile ikinci kutuya giren şifrenin uyumlu olduğunu aynı anda gösterebilmeniz gerekiyor. Kullanıcı tekrar tekrar formu göndermek isteyebilir.

E-posta bültenine üyelik kutusu

Üyelik formları üzerinde e-posta bültenlerinize üyelik kutusu da bulundurabilirsiniz. Ancak burada şöyle bir ayrım bulunuyor. Bu kutuları doğrudan “evet” anlamında işaretli mi yoksa işaretlenmemiş olarak mı sunmak gerekiyor. Birçok marka bu kutuları işaretli olarak bırakıp, gerektiği takdirde kullanıcının bu kutulardan işareti kaldırmasını bekliyor; ancak üyelik aşamasında hızlı bir şekilde bu işlemleri tamamlamak isteyen ziyaretçiler bu kutuları fark etmeyebiliyor. Sonrasında da markaların spam yaptığını belirterek şikayetçi olabiliyor.

Bu nedenle bu kutuların belirgin bir şekilde kullanıcılara sunulması gerekiyor.

üyelik sayfası örnekleri

Ad-Soyad kutusu

Kullanıcıların siteye üyelikleri sırasında e-posta adreslerini kullanıyor olmaları aslında üyelik formunda ad ve soyada olan gereksinimi ortadan kaldırıyor; fakat ödeme sayfasına gelindiğinde adres bilgileriyle beraber kullanıcının isim ve soyismi de bu forma kaydedebilir.

Adres bilgileri

Adres bilgileri de ad ve soyadda olduğu gibi ödeme sayfasında kullanıcılardan istenebilir. Sitenin girişinde böyle bir talepte bulunmak, ziyaretçiye ekstra iş olarak gelebilir ve daha alışveriş yapmadan bu bilgilerin istenmesi gereksiz bulunabilir. Bu sebeple kullanıcı ödeme sayfasına geldiğinde adres bilgileri istenip, buradan kullanıcının profiline kaydedilebilir.

Kişisel bilgiler

Yaş, ilgi alanları, okuduğu okul, işi ve benzeri alanlar kullanıcıların kişisel bilgileri arasında yer alıyor ve eğer sosyal ticaret sitesi değilseniz ve büyük veri kullanarak kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir alışveriş sunmuyorsanız kullanıcılar bu bilgileri sizlerle paylaşmak istemeyeceklerdir. Bu nedenle bu tür bilgilerin üyelik formu yerine, kişilerin kendi hesap ayarları içinde olması daha doğru olabilir.

Ancak kullanıcı siteye üye olduktan sonra onu bir landing page’e yönlendirerek ona bu kişisel bilgiler paylaştığı takdirde neler kazanacağını gösterebilir ve bu tür bilgileri hesap ayarlarından yapmaya yönlendirebilirsiniz.

İlgili rehber: Markaların Site İçi Arama Kutularını Geliştirmeleri İçin İpuçları ve Örnekler

Üyelik sayfası örnekleri

Buradaki örneklerde bilindik Türk e-ticaret sitelerinden birkaç tanesine yer veriyoruz. Üyelik formlarının ekran görüntüleri ise ana sayfalar üzerindeki “üye ol” kısmına tıklanarak alınmıştır. Görsellerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz.

Akakce.com

akakce

Altıncıcadde

altıncı cadde üyelik formu

Çiçeksepeti

Çiçek Sepeti üyelik sayfası

D&R

D&R üyelik sayfasi

Evidea

evidea

GittiGidiyor

gitti gidiyor üyelik sayfası

Hepsiburada

hepsiburada üyelik sayfası

idefix

idefix

Markafoni

markafoni üyelik sayfası

Media Markt

mediamarkt üyelik sayfası

Sahibinden.com

sahibinden üyelik sayfası

Yemeksepeti

yemeksepeti üyelik formuSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Kutlu der ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler. Nokta atış bilgilendirme hatta 🙂

Fikrini söyle

*