18 Kasım 2018

Özel Alışveriş Kulüplerinin Atası Vente Privee’nin Tarihi

Paris merkezli bir şirket olan Vente Privee için özel alışveriş kulüplerinin başlangıcı desek yanlış olmayacaktır. Dotcom krizinden sonra üyelerine özel satışlar yapan bir şirket kurma fikriyle yola çıkan Jacques Antoine Granjon, ilk başlarda bu fikrine yatırım yapacak kimseyi bulamadı. O dönemde kendisine bir yatırımcı bulamasa da bu fikrine sadık kalan Granjon, 2001’de Vente Privee’yi kendi imkanlarıyla hayata geçirme kararı aldı.

Jacques, bu projeye başlamadan önce stok fazlası ürünler satan bir şirkete sahipti. Yatırımcı bulamayınca, Vente Privee’nin finansmanını bu şirket ile sağlamak durumunda kalan Jacques, girişimini ancak bu şekilde 2004’e kadar ayakta tutmayı başarabildi.

Granjon’un Vente Privee’yi açmaktaki amacı şirketlerin ellerinde kalan stok fazlası ürünleri, kampanyalar yapıp satarak şirketlerin bu ürünlerden faydalanmalarını sağlamaktı. Böylece yeni bir iş modeli de ortaya çıkmış oldu. Yaptığı kampanyaları kısıtlı bir zaman diliminde tutarak mevcut talebi de artıran Jacques, bu kampanyaları sadece üyelerine özel yaparak e-ticarete yeni bir boyut getirmiş oldu. Tüketiciler kaliteli ve marka ürünleri uygun fiyatlara alabildikleri için de böyle bir girişim ilgilerini çekiyordu haliyle.

Vente Privee’nin 2010’daki cirosu 1,3 milyar dolar, 2011’deki cirosu ise 1,5 milyar dolardı.

Antoine Granjon yaptığı bir röportajda şirketin ilk zamanlarında yaşadıkları sıkıntılardan şöyle bahsediyor: “Şirketi kurduktan sonraki ilk üç yıl bu sistemin işleyip işlemeyeceğinden bile emin değildik. İnternet yavaştı, e-ticaret çok yeni bir şeydi. Başladığımızda dijital fotoğraflar bile yoktu, çektiğimiz ürün fotoğraflarını bir de dijital ortama aktarmaya çalışıyorduk”.

Vente Privee’yi 7 ortağıyla beraber kuran Granjon, indirimli satışlarda hemen hemen her şeyi satma yoluna gidiyordu. Moda ve tekstilden, oyuncaklara ve saatlere, ev dekorasyon ürünlerinden spor ekipmanlarına, teknoloji ürünlerinden şaraplara kadar akla gelebilecek birçok ürün Vente Privee’de %50 ve %70’e varan indirimlerle satışa sunuluyordu.

İndirimli satışlar başlamadan 48 saat önce, tüm üyelere bir e-posta gönderiliyordu. Satışlar hafta içi sabah 6’da, hafta sonları da saat 8’de başlıyordu ve 3 ile 5 gün sürüyordu. Bu uygulamalar hepinize tanıdık geliyor olmalı.

2011 yılında Vente Privee’nin 1.500 çalışanı bulunuyordu.

26 Temmuz 2007’de Summit Partners, Vente Privee’nin hisselerinin %20’sini satın aldı ve bu ortaklıkla beraber şirket Avrupa’da daha faal bir hal almış oldu. İlk olarak İspanya ve İtalya‘da hizmet vermeye başlayan Vente Privee, daha sonra İngiltere ve Almanya‘ya da açıldı. Şirket son dönemlerde de Belçika, Avusturya ve Hollanda‘da hizmet vermeye başladı ve Avrupa genelinde Fransa’yla beraber toplam 8 ülkede hizmet verir hale geldi.

2009’a kadar siteye üye olabilmek için başka bir üye tarafından siteye davet edilmek gerekiyordu. 2010’un başlarından itibaren bu uygulamasını kaldıran şirket, tüm herkese kapılarını açarak üyelik sisteminde yeniliğe gitti.

2012’de Vente Privee’nin Avrupa genelindeki üye sayısı 16 milyonu geçti.

Şirket, Avrupa’daki çıkışının ardından 12 Mayıs 2011’de American Express ile de iş ortaklığı gerçekleştirerek Amerika’da da hizmet vermeye başladı. Yapılan anlaşmanın ardından 9 Kasım 2011’de Amerika’daki internet sitesini yayına alan şirketin satışa çıkarttığı ilk ürün ise bir Fransız markası olan Paul & Joe Sister’ın ürünleri oldu.

Vente Privee şu an 1.450’den fazla markayla çalışmakta ve yıllık olarak ortalama 1,5 milyar doların üzerinde satış yapıyor.

Vente Privee’nin aldığı ödüller

  • 2005 – En iyi Fransız e-ticaret sitesi kategorisinde “Yenilik Ödülü” aldı ve müşteri memnuniyeti konusunda en iyi internet sitesi ödülüne aday oldu.
  • 2006 – Müşteri memnuniyeti konusunda en iyi internet sitesi ödülüne ikinci kez aday oldu.
  • 2007 – Şirketin kurucusu Jacques Antoine Granjon “Yılın E-ticaret Şirketi Adamı” ödülünü aldı.
  • 2008 – BFM Ödüllerinde, J. Antoine Granjon “Yılın Girişimcisi” ödülünü aldı.
  • 2009 – Vente Privee, “Müşteri Hizmetleri Ödülü”ne layık görüldü.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*