13 Kasım 2018

Video İçeriğin Doğru Metrikleri İzlenim ve Tamamlanma Oranı Değil

Haydi bu videoyu viral yapalım!” yaklaşımı artık işe yaramıyor. Televizyonda sevdiğiniz bir diziyi seyrederken reklam kuşağı başladığında ne yapıyorsunuz? Ya televizyonun sesini kısıyorsunuz, ya başka kanala geçiyorsunuz, ya da mutfaktaki veya banyodaki işlerinizi hallediyorsunuz.

Aynı şeyin internet üzerindeki videoların içindeki reklamlarda da olmayacağına güvenmeyin. Kullanıcılar seyrettikleri videoda reklama rastladıklarında ya sesi kısıyorlar, ya reklamın bitmesini beklerden başka sayfaya bakıyorlar, ya da reklamı hiç umursamıyorlar.

Ancak yine de geleneksel video metrikleri bütün bunları bir izlenim olarak algılıyor.

Viral başarı demek değil

İzlenim ve tamamlanma oranları bize tam resmi vermiyor, yalnızca videonun bir bilgisayarda açıldığını gösteriyor. Video açıkken kullanıcının ne yaptığını, reklama nasıl tepki verdiğini, nasıl bir deneyim yaşadığını söylemiyor. O yüzden bu geleneksel yöntemler yerine pazarlamacılar, daha kişiselleştirilmiş ve dinamik video reklamları ile daha derinlemesine analiz sunan video metrikleri kullanmaya başladılar.

Unutmayın ki, videonun başarılı olması için illa viral olması gerekmiyor. Kullanıcılar eskiden olduğundan çok daha fazla video seyrediyorlar. Nielsen raporlarına göre 2012 ile 2014 yılları arasında kullanıcıların video tüketimleri iki katına (27 dakikaya) çıktı. Bunun en büyük sebebi mobil videoların yaygınlaşması. Cisco Systems 2018 yılında videonun internetin kullanıcı trafiğinin yüzde 90’ının oluşturacağını öngörüyor.

Doğru metrik nedir?

Yine Nielsen tarafından yapılmış başka bir araştırmaya göre, mobil cihazlarında video seyrederken kullanıcıların daha az dikkatleri dağılıyor. Dikkat dağılması reklamların hatırlanma oranını yarı yarıya düşürüyor ve bu etkinin en çok gözlemlendiği yer televizyon.

Attention_Span_via_Mediapost

Peki, markalar video reklamlarının işe yarayıp yaramadığını nasıl anlayacak? CTR ve görüntülenme yalnızca çok yüzeysel bilgiler verebiliyor. Bunu anlamanın en iyi yolu ise ROI’ye bakmak. Videolar bir kampanyanıza bağlı olmalı ve video reklamlardan gelen kullanıcıların kampanyanıza dahil olup olmadığını ölçümlemelisiniz.

Bunu yapmanın bir çok yolu olsa da, örneğin yönlendirme trafiği gibi, video reklamların gerçekten işe yarayıp yaramadığını anlamanın tek ve nihai yolu, kampanyanıza, markanıza veya ürününüzün / hizmetinizin satışına bir katkısı olup olmadığına bakmak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Maalesef ülkemizde Viral video tanımının içerisi boşaltılmıştır. Yapılan yanlış yönlendirmeler ve metrik okuyamama sorunları yüzünden basmakalıp rakamlar üzerine yapılan yatırımlar markalara fayda yerine zarar vermiştir.

Fikrini söyle

*