12 Kasım 2018

Video İçeriğin Önlenemez Yükselişi

Hülya Soytürk

Konuk yazarımız Hülya Soytürk, video içeriğin dijital pazarlamadaki önemini anlatıyor.

hülya soytürk

Hülya Soytürk

Bakalım video içeriği doğru anlamış mıyız‘ diye yaptığım küçük bir araştırmadan sonra bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

Twitter gibi projeler belli bir noktada yükselişini durdururken Vine, Instagram, YouTube ve son dönemin en yeni gözde uygulamalarından biri olan DubsMash gibi uygulamaların bu kadar hızlı geniş kitlelere yayılıp trafik rekoru kırması tabi ki tesadüf değil.

Yazılı ve görsel paylaşım yapan bu uygulamalar arasındaki talep farkını anlamak için her ikisinin de fenomenlerine şöyle bir bakmamız yeterli olacaktır. Vine’da fenomen olup geniş kitleler tarafından tanınan kişiler film yıldızı olurken bir Twitter fenomeni en fazla 5 röportaj yayınlayıp, iki programa konuk olduktan sonra parlayan yıldızı sönmekte.

Son birkaç aydır özellikle gözlemlediğim bir durum, çok güzel bir örnek olacak düşüncesindeyim; Facebook profilimde paylaştığım her resim en az 40 like alırken paylaştığım blog yazılarının toplamda 5 like’ın üstüne çıkmamasına ne dersiniz?

Her şeyi çok hızlı tüketmek istiyoruz, hatta o kadar hızlı ki onu tüketmek için hiçbir çaba sarf etmek istemiyoruz. Sanırım Facebook’un şimdiye kadar yaptığı en akıllı çalışmalardan biri paylaşılan videoları izle demenize gerek kalmadan oynatıyor olması. Üşenip ne olduğuna hiç bakamayacağım dediğiniz videoları sessiz de olsa izlemenize olanak sağlıyor. Eskiden scroll problemdi, şimdi klik. Okumayı sevmiyoruz, yorulmayı sevmiyoruz, parmağımızı kımıldatmak için müthiş bir motivasyona ihtiyacımız var! Durum böyle olunca eğer bize bir şey anlatmak istiyorsanız bunu zamanımızı almadan, rahatımızı bozmadan, bize iş yükü çıkarmadan yapmanız gerekiyor!

Neden video içerik?

 • Video içerik ile anlatılan, kullanıcı tarafında daha kolay anlaşılır.
 • Video size, potansiyel müşteriniz ile duygusal bağ kurabilmeniz için olanak sağlar.
 • Video, hizmetinizin kalitesini ve profesyonelliğini daha efektif göstermenizi sağlar.
 • Online kullanıcının % 20’si metin okuma zahmetine katlanırken %80’i videoları izlemektedir.
 • Birçok kullanıcı metin yoğun web sitelerinden hoşlanmamaktadır. Metin ile anlattıklarınızı video ile anlatmak kullanıcıyı sistemin içine çekmek için daha efektif olacaktır. Video markanız için iyi bir satış aracı olabilir.

Son birkaç yıldır video içeriğin hızla yükselişine şahit olduk, ama maalesef hala nasıl kullanmamız gerektiğini bilmiyoruz. 2015 yılı videonun yön değiştireceği amacına hizmet ederek dönüşüm oranlarınızı artırabileceğiniz bir yıl olacak. Hani hep içerik kraldır diyoruz ya, doğru senaryo ve doğru çekim teknikleri ile amacınıza ulaşmanız mümkün.

Yaptığımız hatalara bakalım

 • Sektörde viral video hazırlayalım gibi söylemlere sıkça denk geliyoruz. Arkasından bir video hazırlanıyor Twitter’da, YouTube’da promoted olarak yayınlanıyor. Sonra da viral yayılım bekleniyor!
 • İçerik kraldır diye bas bas bağırırken, bizim stajyer hazırlayacak içerikleri dediğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Hangi içerik kral o vakit?

Bu sihri yaratacak olan şey ne?

Markalar buram buram reklam kokmayan, faydaya yönelik kısa ve net videolar çekmeliler.

Ürününüzün satın alınmasını istiyorsanız, o ürünün nasıl kullanılacağını tüketiciye anlatın. Öyle çok uzun sürelerde de değil, yukarıda da söylediğim gibi kullanıcı çabuk sıkılıyor ve oturup dakikalarca ürününüzü dinlemek istemeyecektir, mümkün olacak en kısa sürede anlatmalısınız, asla 1 dakikayı geçmeyecek ürün kullanım videoları olarak.

Siz anlatmazsanız bir başkası eksik anlatacak

Ürününüzü kendiniz tanıtın! Bu şekilde kontrol sizin elinizde olur. Artık eline kamerayı alan herkes bir şeyleri video haline getirip uygun platformlarda paylaşmakta. Sizin dışınızda gelişen bu dünyaya müdahale edemezsiniz. Müdahale edebileceğiniz tek şey kendi içeriğinizi oluşturarak kullanıcılara birinci elden doğru bilgiyi ulaştırmak olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde bir ürünün nasıl kullanıldığına dair video anlatım ararken son kullanıcılar tarafından çekilmiş birçok sonuç buldum. Arama yaptığım sektörde hiçbir marka akıl edip ürününün nasıl kullanılacağını ve ne kadar fayda sunacağını anlatan bir video yapmamıştı.

Değerlendirilebilecek güzel bir mecra ve mecrada bu kadar açık varken pazarlama planlarınızda video içerik için daha büyük yer açmanızı öneririm. “Buralar eskiden hep tarlaydı Allah’tan o zamanlar yatırım yapmışım” diyebilmeniz dileğiyle.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

  millet olarak resim ve video izleme hastalığımız oldukça daha çok yükselir video içerik.

 2. Aynı şeyleri belki 3 sene önce resim için konuşuyorduk. Örneğin 2011 senesinde Ipodtouch’ a Instagram yüklemiştim öylece duruyordu. 2011 sonlarında bu uygulamanın ne kadar da muhteşem olduğunu keşfettim. Aslında kullanımı kolaylığı ve filtre kullanımı müthişti. İlk olması ve devamlı kendini geliştirmesi daha sonradan da video nun eklenmesi iyice populer hale gelmesini sağladı. Şimdi de video öne çıkıyor ama video içeriği oluşturmak gerçekten fotoğraf üretmekten çok daha zor. İlgi çekmek,kaliteli içerik üretmek şart ama maalesef içerik çöplüğü oluşmuş durumda.

  Bunun da en büyük sebepleri:

  Her markanın kendine uygun mecra nın haricinde her sosyal ağda bulunmak istemesi,
  Şirketlerin bu sektörde hiç bir eğitim almamış, deneyimi olmayan kişileri bu işte yer alması. Örneğin, bambaşka bir departmanda çalışan bir kişinin maalesef şirket yönetimi tarafından bu hususta görevlendirilmesi. Böylece içeriğin İ’ sinden anlamayan kişilerin çok çok kötü hatalar yapması ve şirket prestijini de düşürmesi.
  Hangi içeriğin, hangi mecrada, ne zaman ve nasıl paylaşılacağını bilmemek,
  vb.

  Şu bir gerçek, video’ nun yükselişi devam edecek. Özellikle Facebook bu konuda çok çok farklı şeyler yapıyor ve yapacakta. Ama markalar ne yapacak, göreceğiz. Bu arada bende sizlerle bir link paylaşmak istiyorum bu linkte Facebook’ un Youtube ‘u 2014’ ün son iki ayında nasıl geçtiğini göreceksiniz ama videoların otomatik açılması bir etken mi ? Bu tartışılır.

  http://www.socialbakers.com/blog/2335-facebook-video-is-now-bigger-than-youtube-for-brands

Fikrini söyle

*