17 Kasım 2018

Video Marketing Fırsat Sitelerine Satış Kazandıracak

Eyüp Karadoğan

Bu yazı konuk yazarımız Eyüp Karadoğan tarafından yazılmıştır.

 

Son zamanlarda hızla yeni fırsat sitelerinin açılmasıyla bu pastayı paylaşan site sayısı da arttı.
Genel olarak baktığımız da hemen hemen hepsi aynı hatlar içinde oluşmuş ve neredeyse bir mekandaki fırsat sırasıyla tüm fırsat sitelerinde dönüp dolaşıyor. Yani tasarım ve şablon olarak farklılıklar olmadığı gibi fırsat içeriklerinde de pek farklılıklar yok gibi.

Ama yinede tüketiciler açısından çok ilgi görüyor ki üye datası ve biraz birikimi olan yeni bir fırsat sitesi açmak için girişimde bulunuyor.

Peki ya ilgi göstermeyen tüketiciler neden ilgi göstermiyor ?

Bu konuda bence fırsat siteleri pek araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmıyor. Çünkü fırsat sitelerinde bulunan fırsatlar ciddi indirim oranlarıyla satıldığı için tüketicinin aklında da bir takım sorular oluşturuyor. Ve bu sorulara hemen somut bir şekilde cevap bulamadıkları için de fırsata sadece bakıp çıkıyorlar.  Açıkcası ben de bu şekilde pek çok kez fırsatı alıp almamak konusunda kararsız kaldığım için vazgeçtim.

Tüketicinin kafasındaki sorular neler?

Tüketiciler “Bu kadar büyük indirim oranıyla bu fırsatı satıyorlarsa kesin içeriğini azaltmışlardır.” diye düşünüyor. Ya da “Zaten bu fiyata satılıyor ama fiyatları şişirip indirim oranlarını yükseltmişlerdir.” diye de düşünüyor. Tabi ki mekan bilgilerinin eksik olması fırsatların satışını büyük oranda etkiliyor.

Satın almaktan vazgeçen 10 kişiden 7’sine nasıl alışveriş yaptırılabilir.

Forrester tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre online alışveriş yapanların %71’i alışveriş sepetlerine ekledikleri ürünleri satın almıyor.

Dolayısıyla genelleme yapacak olursak fırsat sitelerinde de her 10 kişiden 7’si alışveriş yapmıyor. Bunun başlıca sebebi bence mekan bilgisinin birkaç cümle ile verilmesidir. “Sadece fiyat etkilidir” diye düşünen fırsat siteleri çok cazip fiyata fırsat sunsalar da tüketiciyi fırsatın içeriği, mekanın içeriği hakkında detaylı bilgilendirmedikleri için satış kaybediyor.

En etkili içerik nasıl oluşturulacak?

Günümüzde yazı ve resim dışında yapılan  video tanıtımlar satışları daha çok etkiliyor. Fırsat sitelerinde günün fırsatı için bir iki resim ve bir kaç paragraf açıklama yapıldığında tüketici için çok yeterli olmuyor. Bunun için mekanı daha yakından tanıtmak adına satış temsilcileri mekanı, fırsatı, hizmeti daha yakından tanıtan çok uzun olmayan video çekimleri yapıp sitelerinde sunmalıdırlar. Bu durumda görecekler ki satın almayan 10 kişiden 7’si arasından da satın almalar gerçekleşecek. Mekan sahibiyle, aşçı ile, masörle röpotaj yapıp fırsat sayfalarında sunmaları ziyaretçinin ilgisini çekecek ve izleyeceklerdir. Böylece fırsat çok daha fazla satılacak ve etkili olacaktır.

Şehir Fırsatından Video Tanıtımlı Günün Fırsatı

“Acaba sektörde video içerik oluşturup fırsatı daha yakından tanıtan site var mı?” diye araştırırken karşıma tesadüfen Şehir Fırsatındaki bir fırsat çıktı. Bu fırsat “Teoman Yeni Albümü Aşk Ve Gurur ile Kuruçeşme Arena’da! Konser Biletiniz 56 TL Yerine 28 TL! (21 Haziran’da Geçerlidir)” fırsatıydı. Fırsat sayfasında Teoman’a ait You Tube’dan alınmış “Tek Başına Dans” isimli şarkının videosu vardı. Videoyu tıkladığınızda klibi izliyor konsere gitme şevkiniz ve satın alma heycanınız daha da artıyor. Kuruçeşme Arena’yı anlatan video da ekleselermiş harika olurmuş.

Artık fırsat siteleri özellikle yeme-içme ve eğlence mekanlarının videolu tanıtımlarını hazırlayıp tüketicilere sunmalılar. Çünkü fırsatı satın aldıktan sonra gideceği mekanın kalitesiz veya tahmin ettiğinden daha kötü çıkma endişesi satışları büyük oranda etkiliyor. Bu nedenle nice video tanıtımlı fırsatlara diyor bu uygulamaya geçecek siteleri merakla bekliyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Aslında bilgilendirmenin yanı sıra bir çok kişi dizilerdeki mekanları da merak ediyor. “Şu dizinin çekildiği cafe” şeklinde tanıtımlar olursa. “Şu ünlünün yediği yemekte var” gibi. O zaman daha çok ilgi çeker diye düşünüyorum.

  2. Merhaba; http://www.ilkfirsatta.com olarak Türkiye’deki fırsat sitelerindeki bu eksikliği görerek yola çıkmış bir ekibiz. Profesyonel kamera,ses,ışık ve sunucularımızla fırsatını yayınladığımız videoların tanıtım filmlerini de çekiyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız şuan sadece Ankarada ancak çok yakında Türkiye çapında da atağa geçmeye hazırlanıyoruz. Örnek: http://www.ilkfirsatta.com/firsat-8-hani-hurrem-kebapta-cariye-kebabi-firsati.html Desteklerinizi bekliyoruz. Saygılarımla.

Fikrini söyle

*