18 Kasım 2018

Video Reklamı Kime Vereceksiniz? Facebook mu, Snapchat mi?

facebook-shapchat-video-video_reklamlar-reklam

Facebook’ta 1,5 milyar kullanıcı var ve günde 8 milyar video izleniyor. Snapchat’te 100 milyon kullanıcı var ve günde 7 milyar video izleniyor. Facebook’ta günde 100 milyon saat video izleniyor. Snapchat’te ise sadece kısa video klipler izleniyor.

Snapchat öncelikle Z ve Y kuşağına hitap ederken, Facebook Gruplarda 1 milyar kullanıcı yer alıyor ve Facebook Lite kullanıcı sayısı 80 milyona ulaşmış bulunuyor. Bu da 2016’da markalar için önemli bir soru oluşturuyor: 13 – 34 yaş arasındaki kitleye ulaşmanın en iyi yolu olarak tanımlanan Snapchat’e de reklam verelim mi? Birlikte görelim.

Facebook gruplar

Facebook gruplar 2015 son çeyreğinde aylık 1 milyar kullanıcıya ulaştı; yani kullanıcı sayısı üç ayda 75 milyon artarak 925’ten 1 milyara ulaştı. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerdeki yavaş internet bağlantısında, Facebook’un hafif sürümü olan Facebook Lite’ı kullanan kişi sayısı da 80 milyona ulaştı.

Bu da 3. çeyrekte 50 milyondu. Facebook etkinlikleri 500 milyon kullanıcı ziyaret ediyor, Temmuzda 450 milyondan gelen bir sayı bu ve 2015 yılında kullanıcılar Facebook’ta 123 milyon etkinlik oluşturdular. Facebook sayfalarında 2,5 milyon reklamveren ve 50 milyon küçük işletme bulunuyor. Ayrıca milyarlarca yorum yapılıyor ve Facebook, Messenger uygulamasını yeni bir müşteri hizmetleri merkezine dönüştürmeye kararlı görünüyor.

İlgili yazı: Facebook Messenger apayrı bir pazarlama platformu oluyor

facebook-shapchat-video-video_reklamlar-reklam

 

Pratikte Facebook interneti ele geçiriyor

Aynı zamanda video görüntülemede Youtube’a ciddi bir rakip oluyor ve Lite sürümü ile gelişmekte olan ülkelere de haberlerin yanında video paylaşımlarında bulunma imkanı tanıyor. Bununla birlikte Facebook videolarla alakalı kullanıcılara ve genç kitleye ulaşmak ayrı bir mesele. Bu noktada çok daha hedefli olmanızı sağlayan Snapchat, video reklamların anlık viral native reklamlar olarak kullanılmasına da izin vererek genç kitleye ulaşmanızı sağlıyor.

Aslında Snapchat bu şekilde yeniden hedefleme reklamları gibi çalışarak reklam bütçenizi optimize etmenize izin veriyor. Bütün e-ticaret sitelerine yeni fırsatlar sunuyor. Öyle ki yeni konserler ve diğer etkinlikleri Facebook etkinlikler sayfasından duyurabilir ve Snapchat üzerinden video gerilla pazarlama yapabilirsiniz. Buna karşılık Facebook üzerinde müşteriyi Messenger’la markaya ulaşmaya ikna edebilirsiniz.

İlglii yazı: İnsan beyni reklama nasıl tepki gösteriyor [Araştırma]

facebook-shapchat-video-video_reklamlar-reklam

Kombine reklamlar

Karma reklamlar, hibrit reklamlar ve farklı mecralarda yayınlanan reklamlarla ana kanaldaki reklam performansını pekiştirme; adına ne derseniz deyin Snapchat ve Facebook birlikte kullanıldığında viral pazarlama şansınızı artırarak video reklam bütçenizi optimize ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Video reklam için elbetteki youtube.

Fikrini söyle

*