13 Kasım 2018

Videolu Instagram, Vine İçin Tehdit mi? Markalar Değişimden Nasıl Faydalanabilir?

vine instagram
Son dönemlerde popülerliğini kaybettiği iddiaları dolaşan InstagramTwitter’la olan anlaşmasının iptal olmasından sonra bir düşüş yaşamıştı. Twitter darbesinden sonra kısa süreli video özelliği sunan Vine’ın da devreye girmesiyle Instagram’ın karşısında artık bir takip daha vardı.

Ancak Instagram’ın kullanıcı sayısı beklenenin aksine artmaya devam etti. Temmuz 2012’de 80 milyon üyeye ulaşan sosyal medyanın popüler ağının Şubat 2013’teki aylık aktif kullanıcı sayısı 130 milyondu. Bir takım yeniliklerle kullanıcıların karşısına çıkacağının sinyallerini bir süredir vermekte olan Instagram geçtiğimiz hafta içinde kısa video özelliğini tanıtacağını duyurmuştu ve dün bu özellik kullanıcılara tanıtıldı.

Instagram’ın video özelliği getirmesi tabii ki akıllara Vine’ı getirdi. Bu uygulama çıkmadan önce herkesin kafasındaki soru Instagram’ın özellikleri Vine’dan nasıl farklı olacak şeklindeydi ve dün akşam saatlerinde bu sorular cevaplanmış oldu.

Öncelikle Instagram’da kullanıcılar 15 saniyelik video kaydedebiliyorlar. Vine’da ise bu süre 6 saniye. Instagram üzerinde video kaydederken Vine’daki gibi basılı tuttuğunuz sürece kayıt yapıyor ve eğer kesik kesik kayıt yaparsanız uygulama bunları ayrı parçalar halinde tutuyor ve eğer yanlış bir çekim yaptıysanız videonun tümünü silmeden, sadece son parçayı silerek kaydınıza devam edebiliyorsunuz.

instagram video

Videoyu kaydetmeyi bitirdiğinizde Vine haricinde bir de videonuza Instagram üzerindeki fotoğraf filtrelerini ekleyebiliyorsunuz. Böylelikle videolarınız üzerinde düzenleme işlemi yapabiliyorsunuz.

Vine’ın henüz Türk kullanıcılara arasında çok fazla yaygınlaşmamış olması, Instagram’ın ise uzun süredir kullanılıyor olmasının yanı sıra, filtre ekleme ve daha uzun süre kayıt imkanı sağlamasından dolayı Vine’ın işi biraz zor gibi görünüyor demek mümkün.

Instagram’daki videoların şu an için eksik olan yanı, video yayınladıktan sonra bu videoları herhangi bir sayfaya embed edemiyor oluşunuz. Sadece Instagram linki ile tarayıcılarda paylaşım yapabiliyorsunuz; ama ilerleyen dönemlerde Instagram eğer reklam ve benzeri modeller geliştirmeye kalkarsa o zaman bu tür bir güncelleme yapabilir.

Instagram’ın video özelliği şu an hem iOS hem de Android cihazlar için aktif olarak kullanılabiliyor. Instagram uygulaması telefonunuza yüklüyse, güncelleme ayarlarından uygulamanın son sürümünü yüklemeniz yeterli olacaktır. Eğer bu uygulamaya sahip değilseniz AppStore veya GooglePlay‘den indirebilirsiniz.

Markalar Instagram’ın Video Uygulamasından Nasıl Yararlanabilir?

  • 15 saniyelik videolarla markalar ürünlerinin tanıtımını yapabilirler. Ürünlerin farklı renkleri, kullanım alanları gibi çeşitli videolar hazırlanarak, sosyal medya hesaplarındaki kullanıcılarınıza ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.
  • Zaten sizi takip etmekte olan Instagram kullanıcılarına doğrudan ulaşabileceğiniz için, yeni bir kullanıcı kitlesi oluşturmak zorunda kalmayacaksınız.
  • Hazırladığınız videoları Facebook ve Twitter üzerinden de paylaşarak, farklı mecralardaki kişilere de ulaşabilirsiniz.
  • “How to” rehberleri hazırlayarak ürünleriniz hakkında detaylı bilgiler ve nasıl daha iyi kullanılacağına dair rehberler hazırlayabilirsiniz.
  • Bir müşteriye ürününüzü kısa bir şekilde tanıtmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.
  • Ofis görüntüleri her zaman ilgi çekici olur. Instagram’ın video özelliği ile ofisinizi ve ekibinizi daha farklı şekillerde kullanıcılarınıza tanıtabilirsiniz.
  • Yeni bir ürününüz piyasaya çıkmadan önce kısa bir tanıtım videosu hazırlayarak, kullanıcıları meraklandırabilirsiniz.
  • Ancak belki hepsinden daha da önemlisi, acele değil ama çabuk çabuk bir şekilde Instagram’ın yeni video özelliğini kullanmanız. Yeni bir uygulamayı ilk kullanan marka, rakiplerinin önüne geçer ve gündemi takip eden tüketicilerin gözünde puan kazanır. Hemen şimdi Instagram’da video çekimi için bir fikir bulun!


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Instagram bu özelliği çok konuşturucak

Fikrini söyle

*