19 Kasım 2018

E-ticaret Şirketleri İçin Vine Kullanım Rehberi

VineHenüz piyasaya çıkalı birkaç ay olsa da, birçok internet ve sosyal medya tutkununun beğenisiyle karşılaşan Vine, kullanıcılara 6 saniyelik videolar çekerek sosyal ağlar üzerinden paylaşmalarını sağlayan bir uygulama. 6 saniyelik bu videolar bir döngü içinde sürekli oynamaya devam ediyor.

Görselliğin oldukça ön plana çıktığı şu günlerde, özellikle Instagram kullanıcılar arasında oldukça popüler oldu. Twitter‘la olan anlaşmasının bitmesinin ardından kullanıcı sayısının düşmesi beklenirken, Ocak 2013’te açıklanan rakamlarla aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıklayan Instagram’a günde 400 milyon yeni fotoğraf ekleniyor. Görsellik bu kadar öne çıkmışken tabii ki bunu bir adım daha ileriye taşımak gerekiyordu ki, Vine da bayrağı adeta Instagram’dan teslim alıp, görselliği bir adım daha öteye taşımak için koşusuna başladı.

Yalnız Vine uygulamasının bir dezavantajı bulunuyor. Şu an için sadece iPhone uygulaması bulunan uygulama, Android ve diğer işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanılamıyor. Bu yüzden de sadece belli bir kesim kullanabildiği için de kullanıcı sayısının artması için bu platformlarda da yer alması gerekiyor. Yalnız iPhone uygulamasının iPad’lerde de çalıştığını belirtelim. iOS cihazı olanlar uygulamayı buradan indirebilirler.

İlgili dosya: E-ticaret Şirketleri İçin Sosyal Medya Kullanım Rehberleri

Peki işletmeler ve internet üzerinden satış yapan şirketler bu uygulamayı nasıl kullanmalı? Sosyal medyadaki takipçilerinin ilgisini çekerek kendi ürünlerine ve markalarına kullanıcıları yönlendirebilirler?

Vine ile neler yapılabileceğine başlamadan önce 6 saniyede nasıl video çekebilirim ki diyenler için, uygulamanın nasıl çalıştığından bahsedelim. Vine’ı mobil cihazınıza yükledikten sonra ana sayfada size fikir vermesi için rastgele seçilmiş videolar gösteriliyor. Sol üst köşedeki ev ikonundan profilinize gidebilir, Vine içinde arama yapabilirsiniz. Sağ üstteki kamera ikonu ise Vine ile video çekmeye yarıyor. Video kısmına geldiğinizde, ilk seferinde sizi bir rehber karşılıyor ve size nasıl yapılacağını anlatıyor. Video çekerken ekrana dokunduğunuz sürece kayıt yapıyor, bu yüzden ekrana kısa kısa dokunarak, çok fazla ve farklı yerlerdeki kareleri yakalayabiliyorsunuz. Bu sayede birden fazla mekanın veya nesnenin görüntüsünü çekebilirsiniz.

Ürünlerinizi 6 saniyede tanıtabilirsiniz

Ürünlerinizi fotoğraflardan daha iyi bir şekilde tanıtma yöntemi varsa o da video ile tanıtma demek mümkün. Ürünleriniz farklı açıdan çekebilir, fotoğraf ile veremeyeceğiniz detayları 6 saniyelik bir video ile kullanıcılarınıza sunabilirsiniz. Video çekimi için gerekli olan büyük ve masraflı kamera/ışık ekipmanlarına gerek duymadan, iPhone ya da iPad’inizle bu görüntüleri çekebilirsiniz.

Ürünlerinizin farklı renklerini arka arkaya çekerek, kullanıcıların ürünlerin çeşitlerini görmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar videoları durdurarak farklı renk ve çeşitleri görebilir.

Kullanıcılarla sosyal medya üzerinden etkileşime geçebilirsiniz

Vine’ın en etkili kullanım alanı aslında bu olabilir. Kullanıcılarınızın satın aldıkları ürünleri paketlerinden çıkartırken Vine ile videolar çekmelerini isteyebilir ya da sizin ürünlerinizin yer aldığı bir Vine videosu çekmelerini istediğiniz bir kampanya başlatabilir, yarışmanın sonunda birinciye bir indirim kuponu ya da herhangi bir ödül verebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar sosyal medyada sizin ürünlerinizin ve markanızın yer aldığı Vine videolarını paylaşarak sosyal medyada konuşulmanıza vesile olurlar. Sosyal medyanın etkin kullanımıyla sosyal ticarete yönelen e-ticaret şirketlerinin bu gibi kampanyalar üzerinde kafa yormalarında fayda var.

How to rehberleri hazırlayabilirsiniz

Sattığınız bir ürünün nasıl çalıştığıyla ilgili bir how to rehberi hazırlayabilirsiniz. 6 saniyede ürünün ne işe yaradığı, o ürünle beraber neler yapılabileceğini gösterebilirsiniz. Birden fazla parçadan oluşan ürünlerinizin nasıl kurulduğunu gösterebilir, eğer modayla ilgili ürünler satıyorsanız hangi kıyafetin hangi aksesuarlarla uyumlu olarak kullanılabileceğini bir rehber şeklinde hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sattığınız ürünü siz üretiyorsanız, 6 saniyede üretim aşamasını kullanıcılara gösterebilir ya da ürünün nasıl paketlenerek kutulara yerleştirildiğini 6 saniyelik bir video ile paylaşabilirsiniz.

Ofisinizden kareler paylaşabilirsiniz

Online alışverişin belki de en büyük dezavantajı, tüketicinin alışkın olduğu alışveriş alışkanlıklarının dışına çıkıp, bir insan yerine bilgisayar ya da telefon ekranından alışveriş yapması. Onlara ofisinizden kareler sunmak, aslında bilgisayarın ucunda gerçekten birinin olduğu hissini uyandıracaktır ve onların sizin çalışma ortamınızdan etkilenmesini sağlayabilirsiniz. İşin mutfağı her zaman tüketici arasında ilgi çeker. Bununla beraber çalışanlarınızı da bu videolarda tanıtabilir, takipçilerinize ekibinizi gösterebilirsiniz.

Kullanıcılarınızdan gelen mesaj ve yorumları paylaşın

Takipçilerinizin, size sosyal medya ya da internet siteniz üzerinden gönderdikleri mesajları Vine ile kaydederek bir kolaj oluşturabilir ve bunu tekrar sosyal medyada yayınlayarak, kullanıcılar arasında bir etkileşim yaratabilirsiniz.

Bir müşteriye ürün tanıtımı yapabilirsiniz

Bir müşteriye özel bir ürün hazırlıyorsanız, bu ürünü 6 saniyelik bir videoda müşterinize gösterebilirsiniz. Küçük bir işletmeyseniz, müşteriye böyle bir ürün tanıtımı yapmak sizi rakiplerinizin arasından sıyrılmanıza olanak sağlarken, sizin farklı olmanızı da sağlar.

Bunun yanı sıra özel ve tarihi günleri de Vine üzerinden bir video çekerek kutlayabilirsiniz. Kağıt üzerinde çizim yaparak, stop motion bir video çekebilirsiniz. Sonuçta her şey iş üzerine kurulu olmamalı.

Yeni bir ürün hakkında ipucu verebilirsiniz

Piyasaya daha çıkartmadığınız bir ürünün tanıtımını yapmak ve kullanıcılara bu ürün hakkında ipucu vermek amacıyla bir video hazırlayarak, ürünün çıkış tarihinden önce sosyal medya üzerinde konuşulmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar ürün hakkında bir ön bilgiye sahip olarak, merakla ürününüzü bekleyebilirler.

Markanızın hikayesini anlatın

Markanızın tarihini anlatacak bir video hazırlayabilirsiniz. Kuruluşunuzdan itibaren neler değiştiğini gösterebileceğiniz bir video hazırlayarak, zaman içinde yaşadığınız değişim ve gelişmeleri kullanıcılarınızla paylaşarak bir nostalji ortamı yaratabilirsiniz.

 

Kullanıcılara eğlenceli görseller sunun

Sosyal medyada en çok ilgi gören alanlardan biri de şüphesiz eğlenceli videolar diyebiliriz. Tabii ki şirket olarak, kullanıcılara sürekli böyle şeyler sunmak doğru değil; fakat belli aralıklarla ilginç ve orjinal Vine videoları sunmak, sosyal platformlardaki hesaplarınıza olan ilgiyi yükseltebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*