14 Aralık 2018

Virgin Group’un Çılgın CEO’sundan Square’e Yatırım

Virgin Group‘un kurucusu Sir Richard Branson, alışılmışın dışında fikirleri ve yatırımları ile nam salmış bir girişimci.

15 yaşında ticarete atılan Branson, riskli ve birbirinden oldukça farklı yatırımları ile tanınıyor.

Branson’ın 1970 yılında plak şirketi kurarak başladığı profesyonel ticaret hayatında, aralarında hava yolu, mobil iletişim, radyo, sinema salonları, seyahat acentası, online kumarhane, balon seyahat firması ve uzay turizm firması gibi pekçok girişim yer alıyor.

Virgin Group, yenilikçi bakış açısını desteklerken, web sitesinde yeni fikirleri desteklediklerini, beğendikleri fikirlere yatırım yapmaya hazır olduklarını da paylaşıyor.

Branson’ın Kasım ayında cep telefonlarından kredi kartı ödemeleri almaya olanak tanıyan mobil ödeme start-upı Square‘e yatırım yaptığı belirtilmişti.

Branson, firmasının ismini Virgin olarak belirlemesinin sebebinin, giriştiği iş modellerindeki deneyimsizliğinden geldiğini açıklamıştı.

Yatırımın miktarı hakkında o sıralar herhangi bir bilgi paylaşılmazken, hafta sonunda Branson’ın kişisel hesabı ile yaptığı yatırımın 3 milyon dolar olduğu açıklandı.

Branson, Square’in herkesin cep telefonları ile diledikleri zaman kredi kartı ile ödeme almalarına olanak tanıyan teknolojisinin ilgisini çektiğini, firmanın hızlı büyüme ivmesinden de oldukça etkilendiğini belirtti.

Square, online olarak sitesine üye olan şahıs ya da iş yerlerine, Square kredi kartı okuma cihazını yolluyor. Firma, kart okuyucunun kullanılmaya başlamasının ardından, gerçekleşen her işlemden %2.75 komisyon alıyor.

Branson’ın Square yönetim kurulunda danışman olarak yer alacağı açıklanırken, firmanın 2012 yılında olması planlanan global açılımında Branson’ın tecrübelerinin oldukça yararlı olacağına inanılıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*