21 Kasım 2018

Vitringez.com’dan E-ticaret Girişimcilerine Satış ve Pazarlama Tavsiyeleri [Röportaj]

natali-yes%cc%a7ilbahar-vitringezAynı zamanda dönüşüm ve hedeflemeyi artıran gelişmiş teknoloji altyapısıyla bu konuda öne çıkıyor. Peki siz bir girişimci olsanız e-ticarete nasıl atılırsınız? Sektörde başarılı olmak için neler yapmalısınız? Vitringez.com Kurucu Ortağı Natali Yeşilbahar’a sorduk:

Vitringez.com’un çok kanallı pazarlamada farkı nedir?

Vitringez.com moda ve alışverişin arama motoru olarak hizmet veriyor. İki hedefimiz var. Birincisi online alışverişi seven alışveriş odaklı müşteri. Binlerce insan her gün milyonlarca ürün arıyor ve Vitringez.com bu noktada arama yaparak boşluğu doldurmak üzere kuruldu. Sonuçta insanlar önlerine genel kampanyalar sunulmasından çok sıkıldılar. Kendi tüketim, alışveriş ve kullanım alışkanlıklarına özel kişiselleştirilmiş pazarlama teklifleri almak istiyorlar. Bunların da kendilerine dayatılması yerine internette gezinerek kendileri görmek istiyorlar.

Örneğin, şimdi yaz geliyor ve kadınlar terlik ile spor ayakkabı arıyor. Vitringez.com’a yazdığı zaman farklı materyalden üretilen farklı renk, tasarım ve fiyatlarda birçok ayakkabıyı karşılaştırmalı olarak görebiliyorlar. Kadınlar sitemizdeki sanal vitrinleri geziyor ve beğendikleri ürünü tıkladıkları anda o ürünü satan e-ticaret sitesine gidiyorlar ve alışveriş yapıyorlar. Elbette 37 numara siyah spor ayakkabı gibi sitemizde doğrudan arama yaparak da ilgili e-ticaret sitesine gidebiliyorlar.

Bu birinci müşteri formatında e-ticaret sitelerine hem yüksek dönüşüm hem de öncelikle satışa yönelik dönüşüm sağlayan bir trafik yollamış oluyoruz. E-ticaret siteleri de Vitringez.com’un kendilerine kendi kullanıcılarından daha farklı bir kitle getirdiğini söylüyor. Bu kitle ürünü incelemek için e-ticaret sitelerinde daha uzun süre kalıyor.

İlgili yazı: Türkiye’de E-Ticaretin Kralı Orta Direk ve Online Müşteri En Çok Seyahat Satın Alıyor [Araştırma]

38 milyondan fazla tekil kullanıcı

Bunu şöyle düşünün: Nasıl ki haber okumak için haber sitesine giriyorsunuz, Vitringez.com’a de baştan alışveriş niyetiyle geliyorsunuz. Biz de online alışverişi sayfa tasarımımız, renklerimiz ve indirim kuponlarımızla teşvik ediyoruz. İndirim derken de bunlar standart e-ticaret sitesi indirimleri değil. Sitemize gelip bizim aracılığımızla alışveriş yapanlara özel indirimler. Ayrıca bizden gittiği e-ticaret sitesine gidip üye olur ve alışveriş yaparsa ek indirim veriyoruz.

Bugüne kadar online alışveriş yapan 38 milyondan fazla tekil kullanıcı VitrinGez.com’la tanıştı. Hedefimiz internetten alışveriş yapan her 4 kişiden birinin uğrak noktası olmak.

İlgili yazı: Mutsuz Müşterinin Yarısı Rakip Firmaya Gidiyor [İnfografik]

İndirim alarmı ve moda alarmı

Vitringez.com olarak her ne kadar müşterinin kendi başına gezmesini sağlasak da onları indirimler ve yeni ürünler konusunda habersiz bırakmıyoruz. Bunun için de kişiye göre özelleştirilen indirim ve moda alarmları kullanıyoruz. Örneğin terlik alacak bir müşteri istediği markadan istediği terlik indirime girince kendisine haber verilmesini istiyor. Ardından portföyümüzde bulunan 140’tan fazla e-ticaret sitesinden herhangi birinde o marka ya da ürün indirime girince mailinize indirim alarmı iletisi geliyor.

Moda alarmında ise çanta veya etek gibi bir kategoride “sevdiğim markadan yeni bir ürün geldiğinde haber ver” seçeneğini işaretliyorsunuz. Elbette tavsiyelerimizin kalıcı olması açısından aynı zamanda müşteri bağlılığına katkıda bulunan e-posta ile pazarlama iletilerini kullanıyoruz. Bu daha çok modaya düşkün olan niş kitle tarafından kullanılan bir özellik.

İlgili yazı: Bilinçli Müşteri Yolculuğu: İçerik Pazarlama ve Satış Kolaylaştırma Birlikte Nasıl Kullanılır?

Vitringez-online_alışveriş-natali_yeşilbahar-eticaret-satış

 

Her e-ticaret sitesiyle çalışmıyoruz

Bu konuda Google Adwords gibi kalite puanlarımız var. Örneğin bir e-ticaret sitesinde satılan ürünler gerçek olmalı, ödeme sistemi düzgün çalışmalı. Böylece kullanıcılarımız Vitringez.com’dan gittikleri mağazanın güvenilir olduğunu anlıyorlar. Bu noktada Türkiye’de e-ticaret sitelerinin çok geliştiği ve iyileştiğini de söylemeliyiz.

Örneğin artık kapsamlı teslimat ve ürün iade seçenekleri var. Özellikle de ürün iadesinde hiç sorun çıkarmıyorlar. 14 ila 30 gün içinde kargoyu evinize çağırarak ürün iadesi yapabiliyorsunuz. Müşteriler bazen bizi arayıp ofise bile iade kolaylığı var mı diye soruyorlar. Biz de hemen alın, ek ücret ödemeden ürün iade etmek artık çok kolay diyoruz. Öyle ki aynı elbisenin farklı bedenlerini alıp üstüne uymayanı iade edenler var.

İlgili yazı: Pisano İle Sosyal Medyada Olumsuz Yorumları Önleyin ve Müşteri Memnuniyetini Artırın [Röportaj]

İkinci hedefimiz kurumlar

Şimdiye kadar hep müşteri tarafını anlattık ama aynı zamanda kurumlarla da çalışıyoruz. Vitringez.com’da ayakkabıdan tokaya, dekorasyondan modaya ve kırtasiyeye kadar birçok farklı kategori bulunuyor. Bu açıdan bakarsak işin lojistiğinin de kolay olduğunu ve Vitringez.com üzerinden ek mağaza açar gibi çalıştıklarını düşünebiliriz. Sonuç olarak sanal vitrinimize envanteri içeren çok basit bir xml dosya ile bağlanıyorlar.

Bu noktada moda ve alışverişin aslında bağlandığımız firmalar olduğunu söylemek lazım. Biz ise moda ve alışveriş değil, özünde sanal vitrin ve entegrasyon hizmeti veren bir teknoloji firmasıyız. Bu yüzden e-ticaret sitelerine yüksek dönüşüm sağlayan alakalı trafik yolluyoruz. Müşteri hangi kategoride arama yapıyorsa onu o kategoride satış yapan ilgili e-ticaret sitesine yönlendiriyoruz.

İlgili yazı: Facebook Sayfalar Müşteri Hizmetleri Merkezi Oluyor

Vitringez-online_alışveriş-natali_yeşilbahar-eticaret-satış

 

Çapraz satışlar Vitringez.com’da fazla

Kurumsal çözümlerimize çapraz satışları artıran bir kanal oluşturmak da dahil. Örneğin ev kategorisine tesettür bannerı koyduğumuzda veya çocuk kategorisine hamile kıyafetleri eklediğimizde çok güzel geri dönüş alıyoruz. Alışverişe kararlı nitelikli müşterilerden oluşan Vitringez.com müşterilerini çapraz satışa yönlendirmek elbette ki e-ticaret sitelerinin hoşuna giden bir şey.

Vitringez.com blogu

Vitringez’in kendi blogu da var. Bu blogda moda trendlerini yazıyoruz (beyaz pantolon üstüne ne giyebiliriz gibi). Bunun dışında sezon trendlerini yazarak basit alışveriş tüyoları veriyoruz.

Peki Vitringez.com gibi başarılı bir girişim kurmak isteyenlere tavsiyeleriniz?

Bir kere piyasa araştırması ve maliyet analizi yapmaları lazım; ama ondan önce farklı bir işe girişmeleri lazım. Örneğin Türkiye’nin Vitringez.com gibi olgunlaşan e-ticaret pazarında katma değerli hizmetler veren girişimlere ihtiyaç var. Piyasa araştırması rekabetin az olduğu ama müşterinin gerçekten kullanacağı bir e-ticaret çözümü yaratmak da önemli. Bunu bizim gibi hem müşteri hem de firmalara, yani hem B2C hem de B2B olarak çalışabilecek şekilde tasarlamak gerek. Ardından piyasa araştırması ve maliyet analizine geçmek şart. Doğru başlangıç için bütün bunlar çok önemli.

Ayrıca planlama yapmaları gerekiyor. Plan program olmadan, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık harcama ve yol haritası çizilmeden uygulama geliştirmek, kod yazmaya başlamak çok yanlış. Bunu daha da netleştireyim. E-ticaret sitenizin katma değerli hizmetler için üçüncü taraflarla, diğer kurumlarla çalışması gerek. Öncelikle onların sizinle çalışıp çalışmayacağını anlamalısınız. Bu işe atıldığınızda sizinle çalışacak çözüm ortakları olduğunu bilmelisiniz. Örneğin biz Vitringez.com modelini 15 şirkete daha ortada hiçbir şey yokken anlattık. Ardından bu işe giriştik (Yan not: Anlatmaktan korkmayın diyorum, fikrinizi saklamayın).

İlgili yazı: Yeni Nesil Müşteri İnternetten Seçiyor, Mağazadan Alıyor [Araştırma]

Vitringez-online_alışveriş-natali_yeşilbahar-eticaret-satış

 

Bize para verir misiniz diye sorduk

Veririz diyen ve vermeyiz diyenler oldu. Bakın burası çok önemli. Bu model işe yaramaz diyenlerden neden işe yaramayacağını açıklamalarını istedik ve not aldık. Ardından modelimizi buna göre iyileştirdik. Ayrıca para veririz diyene de ne kadar vereceklerini, neden ve neye göre vereceklerini sorduk! En iyi fizibilite çalışması budur ve işinizi büyük kurumlara bedava devretmek yerine onlardan 100 lira bile olsa para almanızı öneririz. Elbette ilk ödemeler girişiminizin hizmet bedelini karşılamaz ama en azından bedava iş yapmamış olursunuz. Türkiye’de en üzüldüğüm şey girişimlerin yaptıkları iyi işleri büyük kurumlara ücretsiz vermesi. Oysa biz Vitringez.com’la çalışmak için bize ödeme yapar mısınız diye sorduk. Bu sayede Vitringez.com kurumsal erişim panelini nasıl tasarlamamız gerektiğini de öğrendik.

İlgili yazı: Online Sohbetle Müşteri Desteği Satışları Artırıyor [İnfografik]

Lean startup metodu

Biz Vitringez.com’a başlamadan önce lean startup yöntemini inceledik ve girişimcilere de aynı yöntemi öneriyoruz. Bu yaklaşımda önemli olan fikrinizin ne kadar güzel olduğu değil. Önemli olan gerçekten satıp satmayacağı. Bunu araştırmanız gerekiyor. En basitinden uçak yolcuları koltuk mesafesinin dar olmasından şikayet ederler, ama ek mesafeye ek ücret almaya kalkarsanız o koltuklarla uçmak yerine ucuz biletli dar mesafe koltuklarını tercih ederler. Yaklaşımınız da bu olmalı. İster B2B ister B2C olsun, müşterinin gerçekten para vereceği iş modelini bulmaya çalışın.

Fikrinizle ilgili geri bildirim alırken de insanların siyah-beyaz düşünmeye eğilimli olduğuna dikkat etmeniz lazım. Nitekim insanlar fikir sorunca genellikle ya bu iş süper olur ya da hiç olmaz diyorlar; ama olursa nasıl olur diye düşünen az. Keza soruyu uzmanına sormanız gerek. Şimdi interneti bilmeyen birine Vitringez.com işe yarar mı diye sorsanız işe yaramaz diyebilir. Buna inanmayacaksınız tabii. Öte yandan sorularınızı objektif cevaplar için sizi tanımayan uzmanlara yöneltebilirsiniz.

Tabii bu noktada sizi rakip olarak gördükleri için size bu iş olmaz deyip kendim ileride kalkışırım diyenlere karşı da dikkatli olmalısınız, ama inanın profesyonellere soruyorsanız onlar dürüst cevap verecektir. Ayrıca fikrinizi test etmek için doğrudan soru sormak zorunda değilsiniz.

İlgili yazı: E-Posta Pazarlaması: Adwords Müşteri Eşleme Nasıl Kullanılır?

Çok iyi araştırın ve sahada araştırın

Örneğin, biz Vitringez.com fikrini sormadan önce online alışveriş yapıyor musunuz gibi dolaylı sorular da sorduk. Bunu özellikle piyasa araştırması için sokaktaki insanı check ettiğimizde sorduk. Online alışveriş yaparken ne zorluklarınız var, aradığınız ürünleri nasıl buluyorsunuz gibi sorular. Hatta sitemizin temel özelliklerinden indirim alarmı bu şekilde ortaya çıktı. Kullanıcılar böyle bir hizmet istediklerini söylediler.

Çalışan ve durumu çok iyi olan bir anne küçük çocuğunun ayağının büyümesi sebebiyle sürekli spor ayakkabı değiştirdiğini ve sık alışveriş ettiği için indirim alarmına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Lean startup süreci çok önemli. Mutlaka araştırın ve çok iyi araştırın ama öncelikle sahada piyasa araştırması yapın. Elbette ki sektör etkinliklerini takip edin. Hem network yapar hem de yeni gelişmeleri öğrenir ve sektör uzmanlarının görüşlerini almış olursunuz.

Örneğin ben TV’de kadın programlarına konuk olarak katılıyorum ve insanlara online alışverişi anlatıyorum. Aynı zamanda Türkiye’de farklı yerlerde seminerler veriyorum, e-ticaretin 12 altın kuralını anlatıyorum. Kısacası rekabet kadar pazarı büyütmeye de odaklanıyorum ki girişimciliğin en önemli sırlarından biri bu.

İlgili yazı: 5 Adımda Rakibinin Müşterisini Çalma

Vitringez-online_alışveriş-natali_yeşilbahar-eticaret-satış

 

E-ticaret sitelerine tavsiyelerimiz

1. Canlı yardım, müşteri hizmetleri veya teknik destek telefonu. Müşteri aramasa bile bunlar güven hissi uyandırarak alışverişe ikna ediyor. Ayrıca iletişim bilgileri belirgin ve okunaklı olmalı. Keza müşteriyi bilgilendirmek için Twitter ve Facebook’ta aktif sosyal medya hesaplarınız olmalı.

2. Hedeflemeyi doğru yapın. Spor ayakkabısı satın alan sporcu, çocuksuz bir kadına kendi fiyat aralığından farklı ürünler veya bebek ürünleri gibi alakasız kalemler göstermeyin. E-posta ile pazarlama hedeflemesini alakalı ürün tavsiyelerine göre optimize edin. Bunun için müşteri davranışını izlemelisiniz (dilerseniz bu hizmeti veren üçüncü taraflarla çalışabilirsiniz). Özellikle de tam müşteri alışveriş yaparken alakalı ürünler tavsiye etmek için.

3. Satış ve pazarlamada özelleştirme, segmentasyon ve kişiselleştirmeye önem verin. Müşteriye özel teklifler sunun. Örneğin siteye girip hep babet bakan bir kadına açılış sayfasında topukluları değil, ilk başta babetleri göstermek lazım. Sadece bu da değil. Halk koşusuna katılan insanlara spor malzemeleri göstermeye ne dersiniz? Kabuğunuza kapanmayın, entegrasyona odaklanın. Örneğin ben e-ticaret sitelerinin çapraz satış yapması için onları tanıştırıyor ve kampanyalarla etkinlikler yapıyorum.

4. En önemli tavsiyem de bir çözüm ortağıyla çalışırken tutabileceğiniz sözleri verin. Bu piyasada itibar, isminiz ve firmanızın ismi çok önemli. Örneğin biz bir e-ticaret sitesinin bize ne kadar zamanda ekleneceğini biliyor ama her zaman üç katı zaman söylüyoruz. Terslik olabilir ve aksilikleri hesaba katmak lazım. Büyük kurumlarda bile oluyor. Böylece şirket huzurunuz olur, hiçbir çalışana, yöneticiye laf gelmez.

İlgili yazı: Müşteri Mıknatısı: Ana Sayfada Dönüşümü Artırmanın 21 Yolu

Ürün tanıtımları ve içerik entegrasyonu

E-ticaret sitenizin ve ürünlerinizin arama motorlarında üst sırada gösterilmesi için içerik pazarlamaya ve içerik optimizasyonuna önem vermeniz gerekiyor. Özellikle ürün tanıtımlarınız, kategori içerikleri ve ürün detayları bilgilerinin verilmesi çok önemli. Örneğin pahalı bir deri ceket satıyorsanız, bu ceketin gerçekten deri olduğunun bilgisini kullanıcınızla paylaşmalısınız. Böylece hem biz size doğru müşteriyi yönlendirebiliriz, hem de siz sitenize gelen kullanıcıları ürünleriniz konusunda doğru bilgilendirebilirsiniz. Aksi takdirde satın alma tamamlanamaz. Biz bu eksiği Vitingez.com sayesinde fark ettik ve e-ticaret sitelerine içerik entegrasyon hizmetini vermeye başladık.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*