15 Kasım 2018

Erol: Vivense’de Altıncı Ay Hedefimize Üçüncü Ayımızda Ulaştık [Röportaj]

Vivense mobilya dikeyinde yer alan yeni ve iddialı oyunculardan. 2013’ün başında açılan Vivense, Alp Saul, Ayçan Avcı, Cem Sertoğlu, Evren Üçok ve Serhat Karahan gibi Türk internetinin önemli isimlerinden yatırım alarak yola çıkmıştı. Hatta kısa zaman sonrasında son zamanların çok konuşulan isimlerinden Hasan Aslanoba’dan da bir yatırım aldı.

Vivense’nin kurucus CEO’su olan Kemal Erol ile Vivense’yi, aldığı yatırımları, iş modelini ve sektöre getireceği farklılıkları konuştuk. Kemal Erol ismi birçoğunuz için tanıdık gelebilir; kendisi Türkiye pazarından çıkış yapan Rocket Internet girişimi Westwing Türkiye’nin CEO’suydu. Rocket Internet‘in yanı sıra ise THY, McKinsey ve Accenture tecrübeleri de bulunuyor.

Aslanoba Capital Türk İnternet sektörüne yatırdığı parayı gayrimenkule, arsaya, binaya yatırsaydı…

vivense-logo
Batuhan Apaydın: Vivense sektöre adımını önemli isimlerden aldığı yatırımlarla attı. Alp Saul, Ayçan Avcı, Cem Sertoğlu ve Evren Üçok gibi isimler Vivense’ye destek verdi. Bu isimlerle nasıl iletişime geçildi, neden bu isimler yatırımcı olarak seçildi?

Kemal Erol: Türkiye’de erken aşama start-up’lara yatırım yapan çok fazla kişi ya da kurum yok. Dolayısıyla bu süreçte girişimci için asıl mesele yatırımcıyı seçmek değil, bu az sayıdaki yatırımcıya ulaşmak. Ben tüm yatırımcılara aynı anda ulaşıp görüşmeleri paralel yürütmeyi tercih etmedim. Önceden tanıdığım yatırımcılara sırayla ulaşıp ilerledim. İlk görüşmem olumlu sonuçlanmadı ancak bazı detayları daha fazla düşünmem anlamında faydalı oldu. İkinci olarak görüştüğüm Evren Bey, Vivense iş modelini beğendi ekip olarak bize inandı. Cem Bey’i de öncesinden tanıyordum, onun da Vivense’yi hayata geçirmek konusundaki heyecanı bu ortaklık yapısını oluşturdu.

vivense-hasan-aslanoba-yatirim

B: Hasan Aslanoba‘nın yatırım furyasında Vivense de yer alıyor. Aslanoba, Vivense’ye ne kadar yatırım yaptı? Aslanoba Capital ve Türk internet sektörüne yaptığı yatırımlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

K: Aslanoba Capital, Vivense’ye 1.1 milyon TL yatırım yaptı. Vivense’yi bir sonraki faza geçirmek için aradığımız bir yatırım tutarıydı. Hasan Bey, özellikle Vivense operasyon modelindeki üreticiden doğrudan tüketiciye kısmını çok beğendi.

Aslanoba Capital, Türkiye’de girişimciliğin gelişmesi anlamında bence asıl gerekli olan şeyi yani yatırımı yapıyor. Girişimciliğin gelişmesi için sanırım yeterince organizasyon, panel yapılmıştır ve yapılıyor, ancak yeni kurulan şirketlerin büyümesi ve başarılı olması için, hayal edilen ürünleri ortaya çıkarmak için, iyi ekip oluşturmak için, ters giden şeyleri sonlandırıp tekrar yeni şeyler denemek için ciddi yatırımlar gerekiyor. Bunu sağlayan her kişi ya da kurum, tamamen finansal motivasyonlarla hareket etse de bence ekonomi için, Türkiye için, hepimizin geleceği için güzel bir şey yapıyor.

Aslanoba Capital Türk İnternet sektörüne yatırdığı parayı gayrimenkule, arsaya, binaya yatırsaydı kesinlikle daha az istihdama, daha az insanın mutluluğuna ve daha az üretime yol açardı. Aslanoba Capital’in, gelecek 3-5 yıl içinde bu yatırımlarının karşılığını alarak sadece Türkiye’de değil uluslararası alanda da önemli bir yatırım firması olacağını düşünüyorum.

B: Vivense’de müşterilere ürünler doğrudan üreticiden ulaştırılıyor. Bunun nasıl faydaları var?

K: Vivense’nin çıkış noktası iş modelindeki bu detay aslında. Müşteri olarak siz bir mağazaya gidip bir mobilya satın aldığınızda ödediğiniz para ile o mağazanın yüksek tutardaki kirasını, sergilenen ürünlerin stok maliyetini, mağazanın güzel görünmesi için yapılmış tüm masrafları da ödüyorsunuz aslında. Tabi ki internet sitesinde ürün satışının “0” maliyetle yapıldığını iddia etmiyorum ancak mağaza perakendeciliğine göre oldukça avantajlı olduğu çok açık. Bu avantajı da müşteriye yansıtıyoruz.

Şu anda bilinen markalarda 3-5 bin TL aralığında satılan bir oturma grubunu biz bu iş modeli sayesinde 2-3 bin TL’ye satabiliyoruz. Ürün, üreticide paketleniyor ve doğrudan müşterinin adresine gönderiliyor. Bu süreçte Vivense operasyon merkezi, tüm süreci yönetiyor. Ürünün eve taşınmasını ve kurulumunu Vivense sağlıyor.

B: Vivense’de tasarımcılar butik açabiliyor. Nasıl seçiyor ve kabul ediyorsunuz bu butikleri? Butiklerden satın alınanların tedariği nasıl gerçekleşiyor?

K: Modada nasıl ki insanlar H&M ve Prada’yı kombinleyebiliyorsa bunun mobilyada da geçerli olacağını düşünüyoruz. Daha uygun fiyatlı mobilyalarla, biraz daha yüksek fiyatlı tasarım ürünler kombinlenerek insanlar evlerinde istedikleri stili bütçe kısıtlarını çok zorlamadan elde edebilecekler.

Vivense butikler bölümündeki tasarım ürünleri, doğrudan kaynağından müşterilere ulaştırıyoruz. Üreticiden doğrudan tüketiciye anlayışımız butikler için de geçerli. Lojistik konusunda tasarımcı firmaları destekliyoruz. Ürünler tasarımcıdan alınıp doğrudan müşteriye gönderiliyor. Önümüzdeki günlerde butikler bölümünü daha da zenginleştirip çeşitlendireceğiz.

“Vive” kelimesi İtalyanca yaşam anlamına geliyor

vivense-com-ekran-goruntusu
B: Vivense ismi nereden geliyor? Vivense mobilya ve dekorasyon tarafında Türk online alışverişine nasıl bir farklılık getiriyor?

K: Vivense ismini online isim türeten bir sistemin sunduğu seçenekler arasından seçtik. “Vive” kelimesi İtalyanca yaşam anlamına geliyor. Vivense kelimesinin yaptığı çağrışımları sevdik. Vivense güzel bir marka olacak ileride, tüm çalışmalarımız bunun için. Kısa vadeli kazanımlardan çok orta uzun vadede Vivense’nin marka değerinin gelişmesi için çalışıyoruz. Mutlu ettiğimiz her müşterimizin bu sürece önemli katkı sunacağının bilincindeyiz.

Mobilya alışverişi genel olarak sıkıntılı bir alışveriş türü. Bir mağazada görebileceğiniz ürün sayısı sınırlı, dolayısıyla çok fazla sayıda mağaza dolaşmanız gerekiyor. Vivense olarak Türkiye’nin önde gelen mobilya merkezlerindeki üreticilerden ve tasarım atölyelerinden ürün seçimleri yaparak, üreticiden tüketiciye doğrudan teslimat iş modeli sayesinde kaliteli ürünleri vitrin fiyatının çok altında alıcılarına ulaştırmayı hedefliyoruz.

B: Vivense’de şu anda kaç ürün satışta?

K: Şu anda dokuz ana kategori ve 40’tan fazla alt kategori kapsamında üç binden fazla ürün satışa sunulmuş durumda. Her geçen gün yeni ürünler eklenmeye devam ediyor. Satın alma ekibimiz ürün arayışına sürekli devam ediyorlar.

B: Ayda kaç satış oluyor, sepet tutarı nedir?

K: Altıncı ayda hedefledigimiz satış rakamına üçüncü ayımızda ulaştık. Satışlarımız gayet güzel gidiyor. Bunda her satışı adım adım takip etmemizin de payı oldukça yüksek, müşteri memnuniyetini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Sepet ortalaması geleneksel eticaret sitelerinin çok üzerinde. Tüm mobilyasını bizden alan evlenecek çiftler var. Bu tarz satışlar sepet ortalamasını ciddi oranda yükseltiyor.

B: Hangi ödeme seçeneklerini sunuyorsunuz?

K: Şu anda kredi kartına peşin fiyatına 6 taksit imkanı sunuyoruz. Ödeme konusunda PayU firmasının altyapısını kullanıyoruz. Başlıca kartlara taksit imkanını tek bir yapı altında alıyor olmak oldukça avantajlı. Mobilya satışlarında taksit oldukça önemli tüketici için, tabi bu noktada her banka ile tek tek anlaşma yapıp bunları entegre etmeyi tercih etmedik. PayU firmasının çözümü ile World, Axess, Bonus, Maksimum, Card Finans ve Asya Card’a taksit imkanı sunabiliyoruz.

B: Vivense’nin gelecek planlarında neler var?

K: Vivense öncelikle müşterinin zihninde bir karşılığı olan bir marka olmak istiyor. Gelecek 3-5 yıl içinde mobilya konusunda ilk 5 alternatif arasına girmeyi hedefliyoruz. Alternatifler arasına girdikten sonra müşterinin bizi seçmesi çok zor olmayacaktır.

Vivense olarak mobilya satışının sadece bir ürün satışı olmadığını aynı zamanda bir hizmet süreci olduğunun farkındayız. Bu kapsamda ürünün teslimatı ve kurulumu aşamasında daha iyi hizmet sunmak adına planladığımız bazı yatırımlar var.

Ürün çeşitliliği anlamında çok başlangıç noktasındayız diyebilirim. Mobilya ana odağımız olmak üzere kategori derinliklerimiz artacak. Sonbaharda bebek ve genç odaları ile banyo mobilyaları kategorilerini açacağız. Ayrıca öğrencilere ve tek yaşayan, yeni işe başlayanlara yönelik ürün kategorilerimiz de olacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*